موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/110433 :کد

معاون وزیر صنعت و تجارت:

تدوین لایحه جدید نظام بانکی برای کاهش نرخ سود تسهیلات

  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ — ۰۶:۴۶
تعداد بازدید : ۱۱۳۱   
 تحلیل ایران -تدوین لایحه جدید نظام بانکی برای کاهش نرخ سود تسهیلات

لایحه‌ای تحت عنوان لایحه نظام بانکی کشور تدوین شده است و نمایندگان مجلس نیز دنبال تصویب طرحی برای کاهش سود تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها هستند.

 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید با کاهش نرخ تورم نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یابند گفت: لایحه‌ای تحت عنوان لایحه نظام بانکی کشور تدوین شده است و نمایندگان مجلس نیز دنبال تصویب طرحی برای کاهش سود تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها هستند.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی یزدانی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: یکی از محورهای توسعه صنعتی ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که برای 950 شهرک و ناحیه صنعتی تحت پوشش مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی برای تشویق سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: 50 درصد تخفیف در قیمت حق بهره‌برداری در مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین 10 بیشتر از تخفیف یاد شده برای شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان و ایثارگران از جمله بسته‌های تشویقی و حمایتی دولت در راستای جذب شرمایه‌گذار است که  قیمت حق بهره‌برداری دریافت شده از سرمایه‌گذاران 5 تا 30 درصد به صورت پیش‌پرداخت بوده و مابقی مبلغ در قالب اقساط با بازه زمانی 30 تا 48 ماه دریافت می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از طریق صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نیز با 50 درصد نرخ کارمزد بانک‌ها، ضمانت‌هایی تا سقف 3 میلیون تومان برای تولیدکنندگان مهیا شده است.وی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان عنوان‌کرد: مهم‌ترین مشکل صنعتگران مالیات بر ارزش افزوده است که به دلیل عدم پیاده‌سازی سیستم جامع مالیاتی درسطح فروشگاه‌های کشور سازمان مالیاتی به جای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده  آن را از صنعتگر و تولیدکننده دریافت می‌‌کند.

یزدانی تصریح‌کرد: باید در تمامی فروشگاه‌ها صندوق مکانیزه فروش نصب شود تا ادارات مالیاتی به جای مراجعه به صنعتگر و تولیدکننده مالیات بر ارزش فروش را از فروشگاه‌ها دریافت کنند.برطرف کردن مشکلات مالیات بر ارزش افزوده صنعتگران و تولیدکنندگان در دستور کار دولت است و منتظر هستیم  که سازمان مالیاتی آئین‌نامه‌ مالیاتی را به دولت ارائه دهد تا کل فروشگاه‌های کشور به صندوق‌های مکانیزه فروش مجهز شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تکذیب تعطیلی برخی از صنایع خوزستان گفت: در بازدیدی که از شهرک‌های صنعتی خوزستان داشتیم بیش از 85 درصد از شهرک‌های کارگاهی در حال فعالیت هستند و  برخی از آن‌ها نیز به صورت سه شیفت کار می‌کنند.وی با بیان اینکه خصوصی‌سازی در اصل مشکلی ندارد اما در اجرا با مشکلاتی روبه‌رو شد بیان‌کرد: اکثر واگذاری‌ها متعلق به دولت گذشته است و دولت تدبیر و امید با برنامه‌های طرح‌ریزی شده سعی در راه‌اندازی آن‌ها دارد به عنوان مثال کارخانه قند دزفول که تا سال گذشته تعطیل بود با تزریق منابع مالی تا سال آینده به بهره‌برداری می‎رسد.

یزدانی افزود: در طول سه سال عمر دولت تدبیر و امید هیچ صنعتی ورشکست نشده است و دولت از طریق کارگروه تسهیل و رفع مانع تسهیل در قالب چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین در استان‌ها به ریاست استاندار در صدد رفع موانع صنعتگران و تولیدکنندگان است. امسال نیز بر اساس تکلیفی که دولت بر عهده سازمان وزارتخانه صنعت گذاشته است باید 7500 واحد تولیدی راکد و زیر ظرفیت موجود در کشور  در راستای رونق تولید به چرخه کار بازگردانیم که با استفاده از سامانه بهین‌یاب صنایع و تولیدکنندگان  بعد از ثبت‌نام و پالایش اطلاعات به بانک‌های عامل معرفی می‌شدند و با دریافت تسهیلات به تولید دوباره بازگشتند.

وی تصریح‌کرد: از طریق سامانه بهین یاب تاکنون 18 هزار بنگاه اقتصادی تسهیلات مورد نیاز خود را دریافت کردند و در نظر داریم که با کاهش نرخ تورم نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یابد که در این زمینه لایحه‌ای تحت عنوان لایحه نظام بانکی کشور تدوین شده است و نمایندگان مجلس نیز به طور مجزا به دنبال تصویب طرحی برای کاهش سود تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :