موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110485 :کد

بریتانیا

نخست‌وزیر استرالیا خواهان تشکیل "جمهوری استرالیا" شد

  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۵
تعداد بازدید : ۵۷   
 تحلیل ایران -نخست‌وزیر استرالیا خواهان تشکیل "جمهوری استرالیا" شد

نخست‌وزیر استرالیا مجددا درخواست برای جمهوری شدن کشورش را مطرح کرد اما گفت که این مساله باید برای بعد از پایان سلطنت الیزابت دوم باشد. ملکه انگلیس رسما رئیس کشور استرالیاست و بسیاری از منتقدان آن را ی

نخست‌وزیر استرالیا مجددا درخواست برای جمهوری شدن کشورش را مطرح کرد اما گفت که این مساله باید برای بعد از پایان سلطنت الیزابت دوم باشد. ملکه انگلیس رسما رئیس کشور استرالیاست و بسیاری از منتقدان آن را یادگار استعمار کهنه می‌بینند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر استرالیا در تبیین نقشه راه جدایی از پادشاهی بریتانیا، بار دیگر درخواست برای تشکیل جمهوری در استرالیا آن هم بعد از سلطنت ملکه الیزابت را تکرار کرد.  

ترنبول که از جمهوری‌خواهان است، گفت که حمایتش از یک رئیس کشور استرالیایی ناشی از میهن‌پرستی اوست. او شنبه شب در یک سخنرانی گفت: علت جنبش جمهوری‌خواهان استرالیا، کمک به استرالیا است. ما میهن‌پرستی آن کسانی که دیدگاهی متفاوت دارند، تضعیف نکرده و به آن بی‌احترامی نمی‌کنیم اما انگیزه ما هم چیزی جز عشق به وطن نیست.

اختیارات بریتانیا در استرالیا عمدتا نمایدین است اما بسیاری از منتقدان آن را یادگاری از استعمار قدیمی می‌دانند. از سوی دیگر منتقدانی در داخل حزب محافظه‌کار لیبرال ترنبول معتقدند که حمایت او از یک جمهوری برای دولت مخرب است.

ترنبول هم معتقد است تا زمانی که سلطنت بریتانیا در دستان الیزابت دوم است، مردم هیچ تمایلی به شرکت در رفراندوم ندارند.

ایسنا نوشت : نتایج یک نظرسنجی موسسه فیرفکس-نیلسن در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که ۵۱ درصد از ۱۴۰۰ شرکت‌کننده خواستار حفظ وضعیت کنونی استرالیا بودند و در مقابل، ۴۲ درصد از تشکیل جمهوری حمایت کردند. سال ۱۹۹۹ هم رفراندوم مشابهی برگزار شد اما شکست خورد و به گفته ترنبول علت شکست آن بود که سوالاتی درباره نحوه انتخاب رئیس کشور استرالیا (از طریق رای مستقیم مردم و یا از طریق پارلمان) وجود داشت و همین باعث تضعیف رفراندوم شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :