موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/11051 :کد

0

آمانو: عدم‌انحراف در فعالیت هسته‌ای ایران را تأیید می‌کنم

  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۳
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -آمانو: عدم‌انحراف در فعالیت هسته‌ای ایران را تأیید می‌کنم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست فصلی شورای حکام گفت: همچنان راستی‌آزمایی و عدم هرگونه انحراف در فعالیت هسته‌ای ایران تحت توافقنامه پادمان را تأیید می‌کنم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست فصلی شورای حکام گفت: همچنان راستی‌آزمایی و عدم هرگونه انحراف در فعالیت هسته‌ای ایران تحت توافقنامه پادمان را تأیید می‌کنم.

به گزارش تحلیل ایران ، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست امروز (دوشنبه) فصلی شورای حکام درباره جلسه اضطراری آژانس که 25 اوت (سوم شهریورماه) برگزار شد، با بیان "همچنان راستی آزمایی و عدم هرگونه انحراف در فعالیت هسته‌ای ایران تحت توافقنامه پادمان را تأیید می‌کنم" خواستار تخصیص بودجه اضافی برای اجرای برجام شد.

آمانو افزود: هیئت آژانس به من این اجازه را داد تا انجام راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات مربوط به هسته‌ای ایران تحت برنامه جامع اقدام مشترک را که مورد توافق 6 قدرت جهانی و ایران به نتیجه رسید، به‌عهده بگیرم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران اضافه کرد: همان‌طور که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ذکر شده است، ایران پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد و طبق آن، آژانس دسترسی بیشتر به اطلاعات و سایت‌های ایران خواهد داشت.

وی تصریح کرد: اجرای پروتکل الحاقی یک پیش‌نیاز ضروری است که آژانس قادر به ارائه تضمین معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران است.

آمانو اظهار داشت: همچنین تحت برجام، ایران اقدامات شفاف سازی را انجام می‌دهد که آژانس را قادر می‌سازد درک بهتری از برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

وی درباره «نقشه راه» که با «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران به امضا رساند، نیز گفت: در 14 ژوئیه [23 تیرماه]، من یک نقشه راه برای روشن شدن مسایل مهم در مورد گذشته و حال برنامه هسته‌ای ایران با آقای صالحی امضا کردم.

وی افزود: طبق نقشه راه در 15 اوت [24 مردادماه]، توضیحات و اسناد مرتبط به روشن شدن مسایل برجسته و موضوع‌های قابل ملاحظه در گذشته و حال توسط ایران به آژانس ارائه شد و ما در حال بررسی این اطلاعات هستیم تا بعد از آن سؤالاتمان را در 15 سپتامبر [24 شهریورماه] به ایران ارسال کنیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخشی از سخنان خود بار دیگر این ادعا را همچنان مطرح کرد: «آژانس هنوز در موقعیتی نیست که یک تضمین معتبر در خصوص عدم وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران ارائه دهد».

وی افزود: آژانس همچنان باید کار زیادی انجام دهد تا بتواند در پایان فرصت ضرب‌الاجل یک‌ساله، ارزیابی خود را از وجود ابعاد نظامی در فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران ارائه کند.

آمانو گفت: در رابطه با ابعاد نظامی احتمالی، کار زیادی باید انجام شود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: در گزارشی که من در ماه اوت به هیئت مدیره دادم، تحت برنامه‌های موجود برنامه اقدام مشترک و همچنین کارهای مقدماتی و پیاده سازی برجام، آژانس برای ارائه کار احتیاج به هزینه‌های بیشتر برای نظارت و تأیید برنامه‌های هسته‌ای ایران دارد.

وی ادامه داد: در بودجه سال 2016 هیچ تغییری به وجود نیامده است، برای همین، بلافاصله بعد از کنفرانس عمومی آژانس (14سپتامبر) با کشورهای عضو برای اختصاص بودجه اضافی در خصوص اجرای بر جام توسط آژانس رایزنی می‌کنم و مایلم از همه دولت‌های عضو درخواست کنم که در این موقعیت که آژانس نیاز به هزینه‌های اضافی در رابطه با ایران دارد، کمک کنند.

خبرنگار هیسپان تی وی گفت ایران چه مقدار فرصت دارد به سوالات شما درباره ابعاد نظامی احتمالی گذشته برنامه هسته ای خود، پاسخ دهد. آیا ممکن است تا پایان سال نتوانید ارزیابی لازم را انجام دهید و مجبور شوید مهلت آن را تمدید کنید؟

آمانو گفت ما هم اکنون سرگرم بررسی توضیحات مکتوب ایران هستیم و تا پانزدهم سپتامبر نیز سوالاتمان را به آنها ارائه خواهیم کرد. همه این کارها از جمله نشستهای کارشناسی تا پانزدهم اکتبر کامل خواهد شد. در آن زمان ما نشست جمع بندی را خواهیم داشت و اطلاعات را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد و ارزیابی نهایی را آماده خواهیم کرد. من به امکان تمدید این ضرب الاجل فکر نکرده ام. فعالیتها به شکلی منظم در حال انجام است و هم ایران و هم ما، این کارها را داریم طبق برنامه انجام می دهیم. من نگرانی خاصی ندارم که نتوانیم ارزیابی نهایی را تا پانزدهم دسامبر کامل کنیم. ارزیابی ما بر اساس واقعیات و بی طرف خواهد بود.

منبع: تسنیم

                               

پیامهای بازدید کنندگان
  رسول
  دوشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۴
با سلام آقای امانو مانند عروسک خیمه شب بازی است که دست پایش از جای دیگر رقصانده می شود همین آقا تادیروز حرفای دیگری مانند عدم هم کاری ایران ومغایرت فعالیت هسته ای ایران داد سخن سر می داد در حالیه که امروز چیز دیگری می گوید بهتر است بگو ییم ایشان بلندگوی کشورهای5+1 می باشند تا ریاست آژانس بین الملل هسته ای


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :