موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110517 :کد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان؛

قاچاق اعضای بدن، معضل جدید افغانستان

  یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ — ۲۰:۳۸
تعداد بازدید : ۳۰۱   
 تحلیل ایران -قاچاق اعضای بدن، معضل جدید افغانستان

درحالی‌که مردم افغانستان با چالش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، موضوع قاچاق اعضای بدن انسان نیز به سایر مشکلات این کشور افزوده شده است.

درحالی‌که مردم افغانستان با چالش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، موضوع قاچاق اعضای بدن انسان نیز به سایر مشکلات این کشور افزوده شده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گروه‌های مافیایی کودکان را از سراسر افغانستان می‌ربایند، سپس آنان را جهت سوءاستفاده به کابل می‌فرستند.


ثریا صبح‌رنگ، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، می گوید: «برخی از کودکانِ ربوده‌شده درنهایت سر از مراکز قاچاق اعضای بدن انسان در می‌آورند و آنجاست که اعضای بدن آنان قطع و به بازار سیاه فرستاده می‌شود. پیوند کلیه یک عمل جراحی معمولی است؛ بنابراین کلیۀ آنان به سرقت می‌رود. گاهی کبد نیز به سرقت می‌رود. این امر واقعاً موجب نگرانی مردم شده است.»بسیاری از سیاست‌مداران، مانند سید علی کاظمی، بر این باورند که نبود مقررات سخت و نیز فساد فراگیر عواملی هستند که به گروه‌های مافیایی کمک می‌کنند کار خود را با واهمۀ کمتر انجام دهند.


پرس تی وی نوشت:سید علی کاظمی، یکی از قانون‌گذاران افغانستان، نیز در این رابطه می گوید: «نبود قوانین درست و فساد گسترده در میان سیاستمداران جنبه‎های زیادی از این موضوع را برای ما روشن می‌کند. برخی از سودجویان در بازار سیاه از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و اعضای انسانی به‌ویژه اعضای بدن کودکان را به سایر کشورهای قاچاق می‌کنند.»مجلس افغانستان و گروه‌های حقوق بشری از دولت می‌خواهند وظایف خود را در قبال حقوق مردم افغانستان به نحو احسن انجام دهند.بسیاری از منتقدین از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر به دلیل آنچه فرار آن‌ها از مسئولیت‌هایشان می‌خوانند، انتقاد کرده‌اند. این منتقدان از جامعۀ بین‌المللی می‌خواهند تا دست بکار شده و از رنج مردم افغانستان بکاهند.نبود قوانین درست و فساد گسترده در میان سیاستمداران جنبه‎های زیادی از این موضوع را برای ما روشن می‌کند. برخی از سودجویان در بازار سیاه از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و اعضای انسانی به‌ویژه اعضای بدن کودکان را به سایر کشورهای قاچاق می‌کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :