موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110529 :کد

طبق گزارش:

کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه

  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۲
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه

اتحاد روسیه، ترکیه و ایران دربارۀ مسئلۀ سوریه، نشانگر کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه است.

 

یک تحلیلگر مسائل سیاسی می‌گوید اتحاد روسیه، ترکیه و ایران دربارۀ مسئلۀ سوریه، نشانگر کاهش نفوذ امریکا در خاورمیانه است.


به گزارش تحلیل ایران،در روزهای اخیر سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، با همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود تماس تلفنی داشته و دربارۀ بحران سوریه رایزنی کرده است. این 3 وزیر خواستار تسهیل راهکار سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌های سوریه شدند.

 

مارک وبر، تحلیلگر و مدیر مؤسسۀ «هیستوریکال ریویو»، معتقد است اتحاد ترکیه با روسیه و ایران بر سر مسئلۀ سوریه نشان‌دهندۀ «تغییری عمده» در مجموعۀ قدرت در خاورمیانه و کاهش نفوذ امریکا در منطقه است.این تحلیلگر یکشنبه (28 آذر) در مصاحبه با شبکۀ پرس تی‌وی گفت: «این همکاری میان روسیه، ایران و سوریه و اکنون تا حدی ترکیه، بخشی از تغییر قابل‌توجهی است که در حال وقوع است و این (مسئله) نیز بخشی از فاجعه‌ای است که ایالات‌متحده به بار آورده ... و همچنین (ناشی از) اشتباه محاسباتی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور امریکا، در سوریه است.»

 

وی تأکید کرد راه‌حل سیاسی تنها از طریق همکاری با دولت سوریه امکان‌پذیر است، چراکه دولت دمشق مهم‌ترین عامل سیاسی در سوریه است.وبر گفت این واقعیت که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، باوجود لفاظی امریکا مبنی بر این‌که «اسد باید برود»، هنوز در رأس قدرت است، نشانگر تغییر مهمی است که در خاورمیانه در حال رخ دادن است.به گفتۀ این تحلیلگر، ترکیه که پیش‌تر سیاست خود در قبال روسیه را در تلاش برای بهبود روابط با مسکو، کاملاً تغییر داده، اکنون به‌ناچار سیاست خود در قبال سوریه را نیز تغییر خواهد داد.


مسکو و آنکارا سه‎شنبه (23 آذر) تأیید کردند بر سر اعلام آتش‌بس و تخلیۀ حلب به توافق رسیده‌اند و قرار است تخلیۀ این شهر چهارشنبه (24 آذر) صورت بگیرد.بر اساس توافق صورت گرفته میان ترکیه و روسیه، پس از برقراری آتش‌بس در شهر حلب، روند تخلیۀ غیرنظامیان و معارضان مخالف دولت دمشق آغاز شده است. شهر حلب طی ماه‌های گذشته صحنۀ جنگی تمام‌عیار میان نیروهای دولتی و گروه‌های تروریستی بوده است.مسکو و آنکارا در جریان درگیری‌های سوریه از گروه‌های مختلفی حمایت می‎کنند؛


پرس تی وی نوشت : روسیه حامی نیروهای دولتی است و ترکیه از مخالفین دولت حمایت می‌کند. هردوی این کشورها در سوریه حضور نظامی دارند.ایران نیز با اعزام مستشاران نظامی برای کمک به ارتش سوریه در مبارزه با تروریست‌ها، از عملیات ضد تروریستی این کشور حمایت کرده است.تهران همواره تأکید کرده که درگیری‌های سوریه هیچ راه‌حل نظامی ندارد و تنها راه خروج از این بحران راهکار سیاسی و مشارکت سوریه در مذاکرات است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :