موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110560 :کد

میانمار؛

نشست اضطراری در خصوص خشونت‌ های راخین

  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۰
تعداد بازدید : ۴۳۴   
 تحلیل ایران -نشست اضطراری در خصوص خشونت‌ های راخین

عفو بین‌الملل با تشدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینجا اعلام کرد، اقدامات ارتش میانمار احتمالا تا حد جنایت علیه بشریت پیش رفته است.


عفو بین‌الملل با تشدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینجا اعلام کرد، اقدامات ارتش میانمار احتمالا تا حد جنایت علیه بشریت پیش رفته است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود نیروهای میانمار را به قتل‌، تجاوز جنسی، شکنجه و غارت غیرنظامیان متهم کرده است. ارتش میانمار تمامی اتهامات را رد کرده و می‌گوید که در حال اجرای عملیات "ضد تروریستی" در ایالت مسلمان نشین راخین است.دولت میانمار به دلیل برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی با مسلمانان روهینجا در استان راخین به شدت تحت فشار قرار گرفته است و گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل، پیشتر نیز ارتش میانمار را به قتل‌عام و تجاوز و غارت متهم کرده بودند.

ایسنا نوشت: این در حالی است که رهبران منطقه‌ای برای گفت‌وگو درباره خشونت‌ها، در یانگون جمع شده‌اند. این امری بسیار نادر است که مجمع کشورهای جنوب‌شرق آسیا موسوم به آسه‌آن که نهادی ۱۰ عضوی است، بخواهد درباره امور یک کشور عضو به بحث بپردازد.وزرای خارجه آسه‌آن امروز دوشنبه نشستی اضطراری برگزار کردند و به گفته دولت مالزی، نوعی فشار بین‌الملل روی میانمار است تا این کشور زودتر بحران موجود را حل کند. انیفه امان، وزیر امور خارجه مالزی گفت: فشار مداوم جامعه بین‌المللی و نیز مالزی ما را به این نقطه رسانده و باید به این مساله رسیدگی شود.

خشونت‌ها در ایالت راخین از ماه اکتبر و پس از آن آغاز شد که ارتش میانمار عملیاتی را علیه شبه‌نظامیان منطقه آغاز کرد و هدف آن را پاسخ به حمله گروهی شبه‌نظامی به ارتش اعلام کرد.یک مقام سازمان ملل ماه نوامبر اعلام کرد، میانمار در حال "پاکسازی قومی" روهینجا است و دیده‌بان حقوق بشر هم تصاویر ماهواره‌ای از تخریب روستاها منتشر کرد.آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار نمی‌خواست که چنین نشستی برگزار شود. او جامعه بین‌الملل را به شلوغ کردن اوضاع متهم می‌کند.                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :