موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110565 :کد

ونزوئلا

بازداشت صدها تن از جمله چند رهبر مخالفان در ونزوئلا

  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۲
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -بازداشت صدها تن از جمله چند رهبر مخالفان در ونزوئلا

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور در بحبوحه اعتراضات و تاراج عمومی ناشی از جمع آوری درشت ترین اسکناس ونزئولا، بیش از ۳۰۰ تن بازداشت شدند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور در بحبوحه اعتراضات و تاراج عمومی ناشی از جمع آوری درشت ترین اسکناس ونزئولا، بیش از 300 تن از جمله شماری از رهبران احزاب مخالف را بازداشت کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران رویترز امروز (دوشنبه) با اعلام این خبر افزود: رئیس جمهوری سوسیالیست ونزئولا هفته گذشته دستور جمع آوری اسکناس 100 بولیواری را، پیش از به گردش افتادن اسکانس های جدید صادر کرد، که این مساله در کنار بحران اقتصادی موجب کمبود پول نقد در بازار شد.


مادورو پریروز (شنبه) پس از دو روز ناآرامی در ارتباط با این اقدام دولت، که به کشته شدن یک نفر و تاراج دهها فروشگاه انجامید، اجرای این دستور اقتصادی را تا روز دوم ژانویه (13 دی) به تعویق انداخت.


این اقدام به مهار خشونت ها کمک کرد، هر چند گزارشهایی از غارت های بیشتر در روز یکشنبه در منطقه 'سیداد بولیوار' گزارش شد.


با وجود اینکه مادورو جمع آوری اسکناس 100 بولیواری را به تعویق انداخت، اما دیروز (یکشنبه) همچنان برخی فروشگاهها و مراکز خدماتی از پذیرش این اسکناسها خودداری می کردند.


مادورو دیروز با اعلام خبر بازداشت این 300 تن از تلویزیون دولتی ونزوئلا، افزود که بازداشت شدگان شامل رهبران و اعضای احزاب مخالف 'اراده مردم' و 'اول عدالت' بودند و آنان را به تبعیت از دستورهای آمریکا برای ایجاد هرج و مرج متهم کرد.


مادورو دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را به تلاش برای اجرای کودتا علیه سوسیالیسم در ونزوئلا پیش از ترک کاخ سفید متهم کرد .


بدترین تاراج ها هفته گذشته در روزهای جمعه و شنبه بخصوص در شهرهای 'ال کایائو' و 'سیداد بولیوار' در ایالت بولیوار در جنوب ونزوئلا روی داد و پلیس برای کنترل جمعیت در برخی مناطق از گاز اشک آور استفاده کرد.


به گفته شاهدان عینی مغازه های تحت اداره چینی ها بطور خاص هدف حمله قرار گرفتند و یک پسر 14 ساله روز جمعه در شهر ال کایائو به ضرب گلوله کشته شد.


فرماندار ایالت بولیوار اعلام کرد که در این ایالت 262 تن بازداشت شده اند. مقام های محلی همچنین گفتند که 350 فروشگاه در سیداد بولیوار غارت شدند.


مادورو از مردم ونزوئلا خواسته که در صورت امکان به جای پرداخت پول نقد معاملات الکترونیکی انجام دهند، اما 40 درصد از جمعیت 30 میلیونی این کشور فاقد حساب بانکی هستند.


تلویزیون دولتی عصر یکشنبه یک هواپیمای حامل اسکناس های جدید را نشان داد و 'خوزه خان' معاون بانک مرکزی کشور از ورود 13.5 میلیون قطعه اسکناس 500 بولیواری خبر داد. دولت در حال معرفی اسکناس های درشت تر تا حد 20هزار بولیواری است.


مادورو پیش از این نیز اعلام کرده بود که روز یکشنبه مقدار زیادی اسکناس و سکه های جدید، که بتدریج توزیع خواهند شد، به بانک ها خواهند رسید.


رئیس جمهوری ونزوئلا دوشنبه گذشته در پی دیدار با برخی از مشاوران ارشد اقتصادیش، فرمان بسته شدن مرز ونزوئلا را با کلمبیا و سپس با برزیل برای مقابله با قاچاق ارز به مدت 72 ساعت صادر کرد، اما با پایان این مدت این وضع برای 72 ساعت دیگر نیز تمدید شد که دیروز به پایان رسید.


مادور این تصمیم را به دنبال آنچه تلاش «مافیاها»ی تحت حمایت آمریکا برای بی ثبات کردن اقتصاد کشورش خواند، گرفت.


به گفته وی، تحقیقات نشان می‌ دهند که میلیاردها قطعه اسکناس 100 بولیواری در دست مافیای بین المللی عمدتا در شهرهای کلمبیا و برزیل است.


دولت ونزوئلا در پی این تحقیقات دستور داد که اسکناس های 100 بولیواری از گردش مالی‌ خارج شوند و در ابتدا 10 روز مهلت داد که مردم در داخل کشور اسکناس های 100 بولیواری را به بانک بدهند و سکه های جدید 100 بولیواری از بانک دریافت کنند، اما در اواسط هفته 10 روز را به 5 روز کاهش داد.


ایرنا نوشت: به رغم اینکه به گفته دولت پول جدید از 15 دسامبر(25 آذر) وارد بازار شده، بانک ها می‌ گویند که اسکناسی ندارند، موردی که باعث صف های طولانی مردم برای برداشت پول و اعتراض آنها به دلیل کمبود نقدینگی شده است زیرا پس از گذشت مهلت، پول های آنها هیچ ارزشی نخواهند داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :