موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110610 :کد

رییس جمهور امریکا

گزینشگران، به رئیس جمهوری آینده آمریکا رای می دهند

  دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۰
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -گزینشگران، به رئیس جمهوری آینده آمریکا رای می دهند

گزینشگران چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا امروز در ایالات ۵۰ گانه گرد هم می آیند تا به نامزد مورد نظر خود رای داده و او را روانه کاخ سفید نمایند.

گزینشگران چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا امروز در ایالات 50 گانه گرد هم می آیند تا به نامزد مورد نظر خود رای داده و او را روانه کاخ سفید نمایند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، برنامه ریزی شده است تا بر اساس مقررات امروز و شش هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری در تمامی ایالات پنجاه گانه و منطقه کلمبیا جلساتی برپا شود و 538 گزینشگر رای رسمی خود را به رئیس جمهوری و معاون وی بدهند. احزاب جمهوریخواه و دمکرات پیش از برگزاری انتخابات گزینشگران خود را دستچین می کنند تا در رای گیری امروز به نامزد حزب رای دهند.


بسیار بعید است که این رای گیری در نتیجه انتخابات تغییری ایجاد نماید. دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در انتخابات 18 آبان توانست علیرغم اختلاف دو درصدی در آرای عمومی با پیروزی در 30 ایالت و کسب 306 رای گزینشگران هیلاری کلینتون رقیب دمکرات خود را که 232 رای گزینشگران را به دست آورد شکست دهد.


به عنوان مثال، دونالد ترامپ که در ایالت ویسکانسین توانست اکثریت آراء مردمی را به دست آورد از سهمیه 16 گزینشگر آن ایالت برخوردار است. در نتیجه 16 گزینشگر جمهوریخواه ایالت ویسکانسین بر اساس عرف رایج و تعهد خود به ترامپ رای می دهند. با این حال زمزمه هایی از گوشه و کنار شنیده می شود که برخی از گزینشگران با پیمان شکنی قصد دارند تا به شخصی به غیر از ترامپ یا کلینتون رای دهند.


تعداد اعضای مجمع گزینشگران برابر با مجموع نمایندگان مجلس و اعضای سنا است و به هر ایالت سهمیه ای بر اساس میزان جمعیت آن اختصاص می یابد. این قاعده منجر به افزایش و کاهش سهمیه گزینشگران برخی از ایالات در گذر زمان شده است. نامزد پیروز باید دست کم 270 رای گزینشگران را به دست آورد. پس از رای گیری از گزینشگران که به طور معمول در مجلس ایالتی برگزار می شود، کنگره 17 دی تشکیل جلسه داده و نتیج رای گیری پس از شمارش آراء اعلام می شود.


ایرنا نوشت : بر اساس مقررات فعلی، اگر نامزدی نتواند به دست کم 270 رای دست یابد، مجلس نمایندگان آمریکا که اکنون در دست جمهوریخواهان است رئیس جمهوری آتی را انتخاب خواهد کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :