موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/110820 :کد

قرارداد بوئینگ

فشارها علیه قرارداد بوئینگ در آمریکا افزایش یافت

  چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۷
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -فشارها علیه قرارداد بوئینگ در آمریکا افزایش یافت

فشارها بر قرارداد بوئینگ در آمریکا در حال افزایش است و مقام ارشد کنگره آمریکا می‌گوید: راه‌های جلوگیری از ورود بوئینگ‌ها به ایران بسیار بیشتر از راه‌های اجرای این قرارداد است.

فشارها بر قرارداد بوئینگ در آمریکا در حال افزایش است و مقام ارشد کنگره آمریکا می‌گوید: راه‌های جلوگیری از ورود بوئینگ‌ها به ایران بسیار بیشتر از راه‌های اجرای این قرارداد است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، مقامات ایرانی تهدید کرده اند که در صورت نقض قرارداد بوئینگ و ایران ایر اقداماتی تلافی جویانه را انجام خواهند داد.

این اظهارات ایرانی ها با توجه به اقدامات کنگره آمریکا برای متوقف کردن اجرای قرارداد فروش هواپیماهای بوئینگ و افزایش احتمال شکست این قرارداد با روی کار آمدن ترامپ صورت گرفته است.

بوئینگ و ایران ایر به سرعت در تلاش هستند تا قرارداد فروش 80 فروند هواپیمای این شرکت به ایران به ارزش 16.6 میلیارد دلار را تا پیش از روی کار آمدن ترامپ محکم کنند.

این در حالی است که با شکست تروریست ها در حلب و آزاد شدن این شهر، فشارها بر این قرارداد با توجه به نقش ایران در آزاد سازی حلب افزایش یافته است.

مخالفان فروش هواپیما به ایران مدعی هستند ایران ایر در انتقال تجهیزات در حمایت از اسد به سوریه دست دارد.

ایران ایر در سال 2011 به دلیل ادعای همکاری در انتقال تجهیزات به سوریه از سوی دولت آمریکا تحت تحریم قرار گرفت.

طی روزهای اخیر و با تشدید فشارها در آمریکا برای شکست قرار بوئینگ، مقامات ایرانی نیز واکنش های خود را علیه این اقدام ابراز کرده اند.

معاون وزارت راه ایران در واکنشی نسبت به تشدید فشارها برای لغو فروش هواپیما به ایران در آمریکا اعلام کرده است که ایران در صورت شکست قرارداد پیش پرداخت خود را با سود آن بازپس خواهد گرفت.

وی همچنین اعلام کرد اعمال تحریم های جدید علیه ایران نقض توافق هسته ای خواهد بود.

برخی مقامات کنگره آمریکا معتقدند با توجه به روند کنونی در سوریه، ترامپ با بدست گرفتن ریاست جمهوری، اینگونه اظهارات را رد خواهد کرد.

به گفته یکی از مقامات ارشد کنگره آمریکا، ترامپ پس از روی کار آمدن، سابقه پرواز هواپیماهای ایران ایر را مورد بررسی قرار داده و خواهد گفت که من اجازه نخواهم داد شرکت های آمریکایی به شرکت هایی که از هواپیماها برای گسترش ترور در جهان استفاده می کنند، هواپیما بفروشند.

این مقام کنگره تأکید کرد راه‌های جلوگیری از اجرای این قرار داد بسیار بیشتر از راه های اجرای آن است و در صورتی که یکی از این هواپیماها در خاک ایران فرود آید من بسیار شوکه خواهم شد.

قانونگذاران آمریکایی اعلام کرده اند علی رغم اینکه در توافق هسته ای اجازه فروش هواپیما به ایران داده شده است، هیچ تضمینی از دولت اوباما بر مبنای توقف همکاری ایران ایر در کمک به سوریه و فعالیت های مشابه دریافت نکرده اند.

کارشناسان حوزه ایران معتقدند دولت ترامپ در بازبینی توافق هسته‌ای راه‌های اعمال تحریم را پیدا کرده و از اجرای توافق بوئینگ جلوگیری خواهند کرد.

فارس نوشت : مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی، معتقد است دولت ترامپ راه های بیشماری برای جلوگیری از اجرای قرار داد فروش هواپیما به ایران از سوی ایرباس و بوئینگ خواهد داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :