موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/110916 :کد

سرلشکر یحیی صفوی

نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی عملیات های بزرگ تعیین کننده بود

  پنجشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۱
تعداد بازدید : ۲۴۹   
 تحلیل ایران -نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی عملیات های بزرگ تعیین کننده بود

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد: نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی های عملیات های بزرگ و افتخارآفرین تعیین کننده بود.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد: نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی های عملیات های بزرگ و افتخارآفرین تعیین کننده بود.

 

به گزارش تحلیل ایران ،  سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا  گفت: هیچکس به اندازه شهیدان، بر گردن  مسئولان و مردم ایران حق ندارند و همه گروههای خدمتگذار کنونی هم مدیون شهدا هستند. مقام شهادت یعنی استقرار یک حاکمیت کامل درون انسانی که به او شهید می گویند.


وی افزود: بی شک شهدای اطلاعات حماسه آفریدند  و بدون تردید حماسه شهدای دفاع مقدس و شهدای اطلاعات در راستای عاشورای حسینی و کربلای ایران در راستای کربلای  حسین بن علی علیه السلام مفهوم و معنا می یابد.


وی با اشاره به حماسه راهپیمایی 20 میلیون نفری اربعین حسینی گفت: حماسه راهپیمایی بیش از 20 میلیون نفری امسال اربعین حسینی، بشارت دهنده دیگری برای زمینه سازی و آمادگی ظهور مولایمان حضرت مهدی(عج) است.


سرلشکر صفوی با اشاره به نقش نیروهای اطلاعات در پیروزیهای بزرگ دفاع مقدس گفت: نقش نیروهای اطلاعاتی در پیروزی های عملیات های بزرگ و افتخارآفرین همچون فتح المبین و آزادی خرمشهر و فاو و کربلای 5 نقش تعیین کننده و در جایگاه نخست بود و فرماندهان عالی جنگ و فرماندهان تیپ ها و لشکرها براساس اطلاعات صحیحی که از وضعیت دشمن، جفرافیا و وضعیت اقلیمی مناطق مرزی ایران و عراق بدست می آمد  می توانستند تصمیم درست برای انتخاب صحنه نبرد بگیرند  و متناسب با ضعف دشمن و قدرت نیروهای خودی پیروزی را محقق کنند.


سرلشکر صفوی  در ادامه با ارائه تحلیل محیط بین المل گفت:تغییرات پر شتاب فناوری  بویژه تاثیرات فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه ابعاد زندگی بشر،تغییر در الگوی قدرت در معادلات جهانی(چندقطبی شدن قدرت در جهان کنونی) و کم رنگ شدن مرزهای حاکمیتی و قدرت فضای مجازی ، همچنین بهم ریختن روابط سیاسی و بلو کهای سنتی قدرت  از مشخصه های تغییرات در محیل بین الملل است .


وی افزود:واقعیت آن است که  تغییرات در جغرافیای سیاسی(ژئوپلیتیک ) (منطقه ما در حال گذار ژئوپلیتیکی است به تعبیر مقام معظم رهبری در حال عبور از یک پیچ تاریخی هستیم)  در حال رخ دادن است و بازیگران قدرت در بعد منطقه ای و بین المللی  در حال ازدیاد هستند  و شکنندگی محیط بین المللی  قابل لمس می باشد  و تفکرات مبتنی بر ایدئولوژی های آرمان خواهی تاثیرات قابل توجهی بر محیط بین الملل دارند.


 دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به اهمیت درک و داشتن تصمیمات صحیح مبتنی بر اطلاعات درست ، افزود:بی شک در موفقیت  هر عملیات ، دانش که ماحصل آن تکنولوژی است نقش بسزائی دارد و روز به روز با توسعة دانش بشر ، استعدادهای بشر نیز برای موفقیت و شکست در کارها  بیشتر می شود.در کنار تکنولوژی ، درایت و تصمیمگیری صحیح و به موقع نیز تأثیر سرنوشت ساز ی در همة فرایند ها  ایفا می‌کندو تصمیم صحیح نیازمند طی فرآیندهای پیچیده‌ای است که عنصر اول آن را  اطلاعات  تشکیل میدهد.


وی با اشاره به روالهای تصمیم گیری و هدایت عملیات پیچیده ، گفت:فرآیند تصمیم گیری و   هدایت عملیات علاوه بر اطلاعات که شالودة اصلی آن است نیازمند داشتن دانش فردی و گروهی ، مکانیزم های جریان روان و صحیح عنصر تصمیم در حین نبرد در سلسله مراتب فرماندهی و کنترل لحظه به لحظة نتایج و تأثیرات تصمیم مانند هشت سال دفاع مقدس است.

سرلشکر صفوی با اشاره به نقش اطلاعات در فرماندهی و کنترل در سطح ملی ، گفت:در بعد ملی و با نگاهی به آینده و در سیستم های دفاعی و امنیتی ،  داشتن اطلاعات صحیح  و کارآمد باعث جلوگیری از غافل گیری راهبردی در جنگ های احتمالی آینده و نیز منجر به  پیش بینی و پیشگیری از بحران های اجتماعی و امنیتی احتمالی می گردد.


وی افزود: هم اکنون هم عنصر اطلاعات در موضوعات امنیت ملی، مسائل اجتماعی، اقتصاد، فرهنگ و سیاست برای تصمیم گیری صحیح مسئولان کشوری و لشکری در برنامه ریزی های یک ساله ( سال 1396) و پنجساله(1400 الی 1396) نقشی منحصربفرد دارد.


وی ادامه داد:مدیران منطقه ای و استانی بدون اطلاعات صحیح از توانمندی ها، فرصت ها و آسیب پذیری و تهدیدات محیط منطقه خودشان در اداره مردم و پیشرفت استان با مشکل مواجه خواهند شد و اشراف اطلاعاتی مسئولان عالیرتبه کشور نسبت به تغییر و تحولات محیط بین المللی و محیط منطقه ای در پیروزی های ملت ایران و پیشرفت و آبادانی کشور عزیزمان ایران تأثیرگذار است.


مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به نقش هم افزایی اطلاعات در تامین امنیت و اقتدار و پیشرفت کشور گفت:هم افزایی عناصر اطلاعات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی باعث پیشرفت و امنیت و اقتدار است.


ایسنا نوشت : وی در پایان و در جمع بندی سخنان خود  تاکید کرد:نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعات دیروز و امروز، امنیت ایران را تأمین کردند؛ هم اکنون نوبت مسئولان کشوری است که رفاه و آسایش، معیشت و پیشرفت مردم و کشور عزیزمان ایران را محقق سازند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :