موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/111041 :کد

در نتیجه تنش در روابط قاهره و ریاض

صادرات نفت عراق به مصر از سال ۲۰۱۷ آغاز می‌­شود

  جمعه ۰۳ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۲۵۷   
 تحلیل ایران -صادرات نفت عراق به مصر از سال ۲۰۱۷ آغاز می‌­شود

وزیر نفت مصر از تلاش این کشور برای دستیابی به توافق با عراق جهت واردات نفت این کشور از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ خبر داد.

وزیر نفت مصر از تلاش این کشور برای دستیابی به توافق با عراق جهت واردات نفت این کشور از سه ماهه نخست سال 2017 خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران  ، «طارق الملا» وزیر نفت مصر در حاشیه کنفرانس سازمان عربی کشورهای صادرکننده نفت (اوآپک) با اشاره به توافق مصر و عراق برای واردات نفت خام این کشور از سه ماهه نخست سال 2017، گفت: میزان نفتی که قصد وارد کردن آن از عراق را داریم بین یک تا دو میلیون بشکه در ماه است.

به نوشته پایگاه بانوراما الشرق الأوسط، الملا اواخر ماه اکتبر گذشته به بغداد سفر کرده بود و در همین راستا تعدادی از نمایندگان پارلمانی ائتلاف ملی عراق از دولت این کشور خواستند تا در واکنش به باج­‌خواهی عربستان علیه مصر، صادرات نفت خام به مصر را آغاز کند.

شرکت نفت آرامکو عربستان سعودی از ماه نوامبر گذشته به دنبال تشدید تنش در روابط بین مصر و عربستان بویژه پس از اعطای رأی مصر به طرح روسیه درباره سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، صادرات نفت به مصر را به تعلیق درآورده است.

مصر به موجب توافقنامه 5 ساله­ای که در جریان سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به قاهره در ماه آوریل گذشته امضا شد، فرآورده‌­های نفتی را از عربستان وارد می‌کند و بر اساس این توافقنامه از ماه می گذشته مصر ماهانه 400 هزار تن گازوئیل، 200 هزار تن بنزین و 100 هزار تن مازوت از شرکت نفتی آرامکو عربستان خریداری می­کرد اما اخیرا به دلیل تعلیق صادرات این شرکت به قاهره، دولت مصر مجبور به خرید محموله­‌های نفتی از بازارهای بین المللی شد.

فارس نوشت: برخی ناظران پیش­بینی می‌کنند که مصر در آینده برای تأمین نیازهای نفتی خود به ایران روی آورد و از سوی دیگر برخی خبرها حاکی از آن است که قاهره پس از آنکه نیروهای ژنرال خلیفه حفتر بنادر نفت لیبی را به کنترل خود درآوردند، محموله­‌های نفتی از لیبی دریافت کرده است.

                               

مصر     نفت     واردات نفت     عراق     انرژی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :