موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/111134 :کد

قطعنامه شورای امنیت

واکنش ها به قطعنامه علیه شهرک‌سازی‌ صهیونیستها

  شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۲
تعداد بازدید : ۳۱۸   
 تحلیل ایران -واکنش ها به قطعنامه علیه شهرک‌سازی‌ صهیونیستها

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را که خواستار پایان شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینی است، تصویب کرد.

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را که خواستار پایان شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینی است، تصویب کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران ؛ شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه قطعنامه‌ای را که خواستار پایان شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینی است، تصویب کرد.

تصویب این قطعنامه در حالی صورت می گیرد که آمریکا به آن رای ممتنع داد. در رای گیری شورای امنیت همه موافق متوقف شدن شهرکسازی صهیونیستها شدند اما آمریکا رای ممتنع داد. بخشی از قطعنامه این بود که دبیرکل هم هر سه ماه یکبار گزارش خودش را درباره اجرایی شدن قطعنامه به شورا ارائه دهد. سفیر ونزوئلا گفت: اتفاقی تاریخی بود.


این خبر حاکی است اگر رژیم اسرائیل به قطعنامه عمل نکند، می شود در شورا روند تحریم را در نظر گرفت.

واکنش آمریکایی‌ها:


سامانتاپاور نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی تصویب این قطعنامه در شورای امنیت مدعی شد: آمریکا این پیام را که شهرک سازی‌ها  باید متوقف شوند؛ بیش از پنج دهه تکرار کرده است.
با این اوضاع، احتمالا شاهد افزایش تنش میان اوباما و ترامپ در هفته های مانده به پایان دوران انتقالی خواهیم بود.


سفیر آمریکا در سازمان ملل البته به طرفداری از اسرائیل از اینکه در سازمان ملل بیش از دیگر کشورها نام این کشور مطرح می شود و قطعنامه های بیشتری درباره آنها تصویب شده انتقاد کرد و خواست با اسرائیل هم به مانند دیگر کشورها رفتار شود.

یک مقام کاخ سفید از تصمیم خود مبنی بر دادن رای ممتنع به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل با موضوع توقف شهرک سازی های رژیم  صهیونیستی دفاع کرد.


معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد گسترش سریع فعالیت های شهرک سازی، راه حل دو کشور را در معرض خطر قرار داده است.
بن رودز با اعلام این مطلب، انتقادهای مطرح شده توسط دونالد ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در خصوص این تصمیم، رد کرد. وی در این باره گفت اوباما تا تاریخ بیستم ژانویه، رئیس جمهور آمریکا است.

دونالد ترامپ، پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از رای مثبت شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه توقف شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی در پیامی کوتاه در توییتر نوشت: در مورد سازمان ملل باید بگویم پس از 20 ژانویه، خیلی چیزها تغییر خواهد کرد و متفاوتت خواهد شد.


ترامپ افزود پس از ورود وی به کاخ سفید به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا، خیلی چیزها در سازمان ملل تغییر خواهد کرد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد قطعنامه سازمان ملل متحد در خصوص توقف شهرک سازی های رژیم صهیونیستی، به شیوه ای صحیح اقدام به محکوم کردن «اقدامات تحریک امیز و فعالیت های شهرک سازی» می کند و از هر دو طرف می خواهد تا راه حل دو کشور راا پیش ببرند.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه مدعی شد رای ممتنع آمریکا به قطعنامه توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی در  شورای امنیت سازمان ملل «کاملا شرم آور» و «ضربه ای به صلح» است.

واکنش‌ فلسطینی‌ها:

 

نماینده فلسطین در سازمان ملل در سخنانی در شورای امنیت، اقدام این شورا را در تصویب قطعنامه ای در محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین، اقدامی دیرهنگام اما مهم و ضروری خواند.

 

سخنگوی جنبش حماس پس از رای مثبت شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی اعلام کرد: از همه کشورهایی که به حقوق ملت فلسطین رای مثبت دادند، تشکر می کنیم.


این سخنگو افزود: از تحول مهم در مواضع قدرت های بین المللی در حمایت از حقوق ملت فلسطین استقبال می کنیم.


وی تاکید کرد: خواهان موضع گیری های بین المللی بیشتر در حمایت از مسئله فلسطین و پایان یافتن اشغالگری اسرائیل هستیم.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین از تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در متوقف کردن شهرک سازی های رژیم صهیونیستی استقبال کرد.

صائب عریقات دبیر سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)‌ نیز این روز را تاریخی و پیروزی مشروعیت بین المللی، قوانین بین المللی و کنوانسیون های بین المللی خواند به ویژه این که شورای امنیت در این روز با تصویب قطعنامه ای، شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطین را غیرقانونی دانست.

نبیل ابو ردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین جمعه شب گفت قطعنامه شورای امنیت بر ضد سیاست های اسرائیل در توسعه شهرک سازی در اراضی فلسطینی ها که با 14 رای موافق و یک رای ممتنع (آمریکا) به  تصویب رسید ضربه محکمی به اسرائیل است و اجماع بین المللی را در محکومیت کامل شهرک سازی و حمایت قوی از راه حل تشکیل دو کشور نشان می دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از تصویب قطعنامه شورای امنیت این سازمان درباره توقف فعالیت های شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی استقبال کرد.


استفان دوژاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: بان کی مون از مقامات اسرائیل و فلسطین می خواهد  با جامعه بین المللی برای ایجاد فضای مطلوب با هدف از سرگیری جدی گفتگوهای صلح همکاری کنند.

واکنش رژیم صهیونیستی:


دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از رای مثبت شورای امنیت به پیش نویس قطعنامه توقف شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطینی اعلام کرد: اسرائیل به شدت مخالف این قطعنامه است و هرگز تسلیم این قطعنامه نمی شود و تصویب این قطعنامه در نتیجه همکاری های پشت پرده دولت اوباماست.


سخنگوی دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی ابراز امیدواری کرد که با دونالد ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همکاری کند تا تاثیرات قطعنامه سازمان ملل در خصوص توقف شهرک سازی های این رژیم خنثی شود.

نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از وزارت خارجه این رژیم خواست همه طرح های حمایت از سنگال (به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت که به قطعنامه توقف شهرک سازی اسرائیل در اراضی فلسطین رای مثبت داده است) را متوقف کند.


خبرگزاری صدا و سیما نوشت : وی همچنین خواهان بازگشت فوری سفرای این رژیم از سنگال و نیوزیلند برای رایزنی شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :