موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111386 :کد

وزارت کشور ترکیه؛

بازداشت صدها تن در ترکیه در طی یک هفته

  دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵ — ۲۱:۰۶
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -بازداشت صدها تن در ترکیه در طی یک هفته

ترکیه در چند روز گذشته صدها نفر را به اتهام ارتباط داشتن با فتح‌الله گولن، از مخالفان دولت آنکارا، و گروه‌های شبه‌نظامی دستگیر کرده است.

ترکیه در چند روز گذشته صدها نفر را به اتهام ارتباط داشتن با فتح‌الله گولن، از مخالفان دولت آنکارا، و گروه‌های شبه‌نظامی دستگیر کرده است.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی نوشت: وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد یک هزار و 682 نفر در چند روز گذشته دستگیر شدند که 516 تن از آنان هنوز در بازداشت هستند.اکثر این افراد به ارتباط داشتن با گولن که از سوی آنکارا متهم اصلی کودتای نافرجام تیرماه به شمار می‌آید، متهم هستند. این در حالی است که گولن ضمن محکوم کردن این کودتا، هرگونه دخالت در ناآرامی‌های مرتبط به آن را رد کرده است.


آنکارا پس از کودتای نافرجام تیر 1395، به سرکوب گستردۀ مخالفان خود پرداخته است.پس ‌از این کودتا حدود 36 هزار نفر بازداشت و بیش از یک‌صد هزار نفر از محل کار خود شامل ادارات دولتی، ارتش، نهاد قضایی و دیگر نهادهای وابسته به دولت اخراج و یا تعلیق شده‌اند.مقامات قضایی ترکیه همچنین مدعی هستند که برخی از بازداشت‌شدگان به ارتباط داشتن با گروه تروریستی داعش متهم هستند.از سوی دیگر مناطق کردنشین ترکیه در ماه‌های اخیر صحنۀ ناآرامی بوده است.


در پی لغو آتش‌بس شکنندۀ دوساله میان ارتش ترکیه و پیکارجویان پ‌ک‌ک در تابستان 1394، درگیری‌ها در مناطق کرد‎نشین شدت گرفته است.بنا بر آخرین آمارها که خبرگزاری آناتولی ترکیه تیرماه منتشر کرد، بیش از 600 نیروی امنیتی ترکیه و بالغ بر 7 هزار عضو پ‌ک‌ک در پی لغو این آتش‌بس کشته‌شده‌اند.آنکارا همچنین بارها به حمایت از گروه‌های تروریستی که در خاک سوریه و علیه دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور مبارزه می‌کنند، متهم شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :