موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111417 :کد

سعودی؛

یمن هدف بمب‌ های خوشه‌ای سعودی

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۳۰۷   
 تحلیل ایران -یمن هدف بمب‌ های خوشه‌ای سعودی

جنگنده‌های عربستان سعودی ضمن گسترش حملات خود به مناطق مختلف یمن، با استفاده از تسلیحات ممنوعه، ازجمله بمب‌های خوشه‌ای، این کشور فقیر عربی را بمباران کرده‌اند.


جنگنده‌های عربستان سعودی ضمن گسترش حملات خود به مناطق مختلف یمن، با استفاده از تسلیحات ممنوعه، ازجمله بمب‌های خوشه‌ای، این کشور فقیر عربی را بمباران کرده‌اند. عربستان سعودی روز دوشنبه با بمب خوشه‌ای منطقه حرض در استان حجه را بمباران کرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، بمب‌های خوشه‌ای که متشکل از صدها بمب است، هم هنگام حمله و هم پس ‌از آن خطراتی جانی برای غیرنظامیان به دنبال دارد. بمب‌های منفجرنشده می‌تواند جان غیرنظامیان را حتی مدت‌ها پس از وقوع حمله، تهدید کند.بسیاری از گروه‌های حامی حقوق بشر، ازجمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، بارها با انتشار گزارش‌هایی استفادۀ ریاض از بمب‌های خوشه‌ای در یمن را تأیید و آن را محکوم کرده‌اند.جنگنده‌های عربستان سعودی همچنین روز دوشنبه مناطق مسکونی در استان‌های عمران، صنعا، شبوه و صعده را هدف قرار دادند.هنوز گزارشی از تلفات و خسارت‌های احتمالی این حملات منتشرنشده است.

حملات تلافی‌جویانه یمنی‌ها

ویدئویی منتشرشده است که نشان می‌دهد نیروهای یمنی یک خودروی نظامی سعودی را در منطقۀ جوبح در جیزان هدف قرار دادند.نیروهای یمنی روز دوشنبه در منطقۀ نهم در استان صنعا دستکم 15 تن از مزدوران سعودی را به هلاکت رساندند؛ این حمله یک روز پس از آن روی داد که ده‌ها مزدور سعودی ازجمله 5 تن از فرماندهان آنان، در درگیری با نیروهای یمنی کشته شدند.تک‌تیراندازان یمنی همچنین یک نظامی سعودی را در یک پایگاه نظامی در استان نجران در جنوب غرب عربستان به هلاکت رساندند.نیروهای یمنی همچنین با شلیک کاتیوشا یک پایگاه نظامی سعودی را در استان جیزان هدف قرار دادند.مواضع ارتش عربستان در تپۀ حمراء در استان جیزان نیز هدف حملات توپخانه‌ای یمنی‌ها قرار گرفت.

پرس تی وی نوشت: ائتلاف تحت امر عربستان حملات هوایی خود را از فروردین 1394 باهدف تضعیف جنبش مردمی انصارالله یمن، به این کشور فقیر عربی آغاز کرده است. در این جنگ تاکنون حدود بیش از 11 هزار و 400 یمنی که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشته‌شده‌اند.عربستان در طول ماه‌ها حملات هوایی، به‌دفعات مدارس، بیمارستان‎ها، مناطق مسکونی، جاده‌ها، بازارها و اردوگاه‌های پناه‌جویان را بمباران و بعضاً از تسلیحات ممنوعه همچون بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :