موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111453 :کد

ارتش متحد برای اروپا

روسیه: تشکیل ارتش اروپایی ناممکن است

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۲۳۸   
 تحلیل ایران -روسیه: تشکیل ارتش اروپایی ناممکن است

همزمان با اظهارات برخی مقام های اتحادیه اروپا برای تاسیس ارتش اروپایی و حمایت برخی کشورهای قاره از این ایده، نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی چنین ساختاری را «هدف غیرقابل دسترسی» خواند.

همزمان با اظهارات برخی مقام های اتحادیه اروپا برای تاسیس ارتش اروپایی و حمایت برخی کشورهای قاره از این ایده، نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) چنین ساختاری را «هدف غیرقابل دسترسی» خواند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران ، الکساندر گروشکو نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی گفت: ایجاد ارتش واحد اروپا آرزویی دست نیافتنی است.


خبرگزاری ایتارتاس روز سه شنبه به نقل از وی نوشت: در حالیکه ایجاد ارتش اروپایی غیرقابل اجرا است، ولی برخی مقام های اتحادیه اروپا تلاش های خود را برای تحقق این طرح متمرکز کرده اند.


وی افزود: احتمالا موضوع ایجاد ستاد نظامی واحد با زیرمجموعه های نظامی و غیرنظامی مطرح است تا عملیات رزمی و طرح ها و برنامه ریزی های اتحادیه اروپا را اجرا کند.


نماینده روسیه در ناتو گفت: موضوع ایجاد ارتش اروپا ایده جدیدی نیست و در گذشته چند بار مطرح شده، اما در تمامی موارد بی نتیجه بوده است.


مقام روس از موانع ایجاد چنین ارتشی به اتحاد صنایع دفاعی در یک مجموعه واحد و ساختار همکاری شرکت های تسلیحاتی با یکدیگر اشاره کرد و افزود که در تولید و فروش جنگ افزار رقابت شدیدی وجود دارد.


طرح تشکیل ارتش مشترک اروپایی سال هاست که مطرح شده، ولی به دلیل تمایل نداشتن بسیاری از کشورهای عضو برای ایجاد یک ساختار نظامی به موازات ناتو، پیشرفتی نداشته است.


در این میان دولت انگلیس از مخالفان اصلی تشکیل ارتش اروپایی بوده و ایجاد آن را با توجه به وجود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) موازی سازی و اتلاف منابع مالی و نیروی انسانی می داند.


اما اکنون با توجه به رأی انگلیسی ها برای خروج از اتحادیه اروپا، دوباره پیشنهاد تشکیل ارتش واحد با حمایت فرانسه و آلمان در دستور کار قرار گرفته است.


وزارت دفاع فرانسه اعلام کرده است که این سند پایه و اساس بازنگری در سیاست دفاعی اروپا خواهد بود.


هدف اصلی این سند، فعال تر کردن نقش دفاعی اروپا بدون جایگزین کردن آن با نهادهای ملی است که در واقع همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.


از سوی دیگر، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفته است که با روی کارآمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا و سیاست انزواگرایانه و وعده وی به کاهش هزینه های ناتو ، اروپا چاره ای جز تقویت ساختارهای مشترک دفاعی و امنیتی خود ندارد.


ایرنا نوشت : فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته است که اروپا در واکنش به پیروزی ترامپ باید خود را از لحاظ نظامی تقویت کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :