موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111458 :کد

روسیه و مصر

همکاری های هسته ای مصر و روسیه

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۶
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -همکاری های هسته ای مصر و روسیه

پایگاه خبری بوابه الفجر از اعطای هدیه بزرگ روسیه (احداث نیروگاه هسته ای) به مصر خبر داد.

پایگاه خبری بوابه الفجر از اعطای هدیه بزرگ روسیه (احداث نیروگاه هسته ای) به مصر خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از یک مقام مسئول در شرکت روس اتم گزارش داد: بین این شرکت و مصر آمادگی برای عقد قرارداد درباره ساخت نیروگاه هسته ای در مصر در روز پنجشنبه وجود دارد.


نیکولای سباسکی نائب رئیس شرکت روس اتم در 22 نوامبر گذشته (2 آذر) گفته بود که این شرکت قصد دارد قراردادی را برای ساخت اولین نیروگاه هسته ای مصر منعقد کند.


این منبع اظهار داشت: ساخت نیروگاه هسته ای برای مصر بزرگترین آرزو قاهره در سال های پیش روست و امضای آن قبل از پایان سال 2016 به مثابه یک هدیه بزرگ از سوی مسکو به قاهره است.


روسیه و مصر در 19 نوامبر گذشته (29 آبان) در خصوص ساخت و راه اندازی اولین نیروگاه هسته ای با فن آوری های روسیه در منطقه الضبعه در دریای مدیترانه به توافق رسیدند.


پروژه احداث این نیروگاه، بزرگترین پروژه مشترک بین روسیه و مصر از زمان احداث سد اسوان در مصر به شمار می رود.


در همین حال عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر با تاکید بر استفاده از انرژی هسته ای به عنوان گزینه ای حیاتی اظهار داشت، تامین نیازهای روز افزون به نیروی برق برای توسعه طرح های اقتصادی و اجتماعی از نظر راهبردی اهمیت زیادی برای مصر دارد.


مصر از اوایل دهه پنجاه، فعالیت هسته ای خود را که در واقع نوعی بازدارندگی در برابر تهدید هسته ای رژیم صهیونیستی بود، آ‎غاز کرد و در دوره جنگ سرد، به خاطر رقابت دو ابر قدرت آمریکا و شوروی با موانع خارجی مواجه شد.


بعد از پایان جنگ سرد، آمریکا با نگاه امنیتی به برنامه هسته ای مصر و اولویت تأمین امنیت مصر، پیوسته مراقب تحرکات این کشور بوده است.


ایرنا نوشت : در حال حاضر برنامه هسته ای مصر به حالت تعلیق درآمده، ولی اخیراً، برخی مقامات کشوری و لشکری و برخی اساتید دانشگاه های این کشور، خواستار پیگیری برنامه هسته ای مصر شده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :