موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111466 :کد

رزمایش مشترک چین و نپال

نگرانی هند از رزمایش مشترک چین و نپال

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۰
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -نگرانی هند از رزمایش مشترک چین و نپال

مقامات دفاعی و نظامی هند با رصد تحولات و روابط نپال با چین رقیب منطقه ای این کشور از برگزاری رزمایش متشرک پکن و کاتماندو ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات دفاعی و نظامی هند با رصد تحولات و روابط نپال با چین رقیب منطقه ای این کشور از برگزاری رزمایش متشرک پکن و کاتماندو ابراز نگرانی کرده اند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، 'پکن' و 'کاتماندو' برای برگزاری رزمایش مشترک نظامی با عنوان 'پراتیکار' در 10 فوریه (22 بهمن) به توافق رسیده اند.


آموزش نیروهای نظامی نپال برای مبارزه با گروگان گیری و حمله های تروریستی ازجمله اهداف این رزمایش عنوان شده است.


دهلی نو در صدد است که روابط دو جانبه با نپال که از زمان 'کی پی شرما اولی' نخست وزیر پیشین این کشور به سردی گراییده بود، بهبود بخشد.


روابط کاتماندو - دهلی نو به دنبال اعتراض مدهسی های به قانون اساسی و حمایت دهلی نو از اصلاح قانون اساسی برای تامین خواسته های این افراد، کاهش یافت.


معترضان مدهسی، حدود پنج ماه مرز های حساس تجاری با هند را مسدود کردند که این امر به کمبود شدید کالا و سوخت در نپال منجر شد.


'پوشپا کمال داهال پراچندا'، نخست وزیر کنونی و جدید نپال سعی کرده ،تعادل را در روابط این کشور با هند و چین برقرار کند.


اگر چه هند و نپال حدود یک دهه است که رزمایش های مشترک نظامی برگزار می کنند،ولی برگزاری رزمایش مشترک نپال با چین باعث پیچیده تر شدن اوضاع منطقه و واکنش هند شده است .


هم اکنون بیش از 32 هزار نیروی نظامی نپال در ارتش هند و 120 هزار نیروی نظامی بازنشسته هندی در نپال از دولت هند حقوق بازنشستگی دریافت می کنند.


تصمیم نپال به برگزاری رزمایش مشترک با چین یک ماه پس از سفر 'دالبیر سینگ سوهاگ' فرمانده ارتش هند به کاتماندو اعلام شده است.


این سفر با هدف بهبود روابط دو جانبه و همچنین تاکید بر تعهد هند در گسترش ظرفیت ارتش نپال انجام شده بود.


مقامات چینی با واکنش به اعتراض هند به رزمایش مشترک این کشور با نپال اعلام کردند که هند نمی تواند نپال را به عنوان حیاط خلوت خود در نظر بگیرد و به روابط پکن و کاتماندو فشار بیاورد.


'دیپ اوپادای' سفیر نپال در هند با بیان اینکه این رزمایش در محدوده کوچکی برگزار می شود گفت که این رزمایش به روابط هند ونپال آسیبی نمی زند.


ایرنا نوشت : وی تصریح کرد برگزاری این رزمایش مشترک تغییر در روابط دهلی نو - کاتماندو ایجاد نمی کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :