موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111481 :کد

رهبر حزب سعادت:

روابط خوب ایران و ترکیه، ضامن صلح و ثبات منطقه است

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۴
تعداد بازدید : ۱۸   
 تحلیل ایران -روابط خوب ایران و ترکیه، ضامن صلح و ثبات منطقه است

تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت ترکیه روز سه شنبه در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، روابط دیرینه ایران و ترکیه را بسیار ارزشمند خواند.

تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت ترکیه روز سه شنبه در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در آنکارا، روابط دیرینه ایران و ترکیه را بسیار ارزشمند خواند و گفت: روابط خوب ترکیه و ایران ضامن صلح و ثبات و امنیت منطقه و جهان است.

 

به گزارش تحلیل ایران وی امروز در راس هیاتی از مقامات حزب سعادت با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران با محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.


او در این دیدار گفت: دوستی بین ایران و ترکیه محدود به دوره اخیر نیست و قدمت 400 ساله دارد.


وی ادامه داد: منطقه ای که در آن قرار داریم در 100 سال اخیر صحنه درگیری شدید بوده اما ایران و ترکیه همواره در کنار هم در صلح و آرامش زیسته اند و مرزهای دو کشور مظهر دوستی دیرینه میان ایران و ترکیه بوده است.

 

وان گفت که ایران و ترکیه نقش و وظیفه مهمی در ایجاد ثبات و استقرار جهانی و منطقه ای از طریق همکاری و همدلی با یکدیگر دارند و براین باور هستم که دوستی این دو کشور ضامن صلح منطقه ای است.


کاراملااوغلو با اشاره به اینکه عده ای در تلاش برای بر هم زدن این دوستی هستند و ما متوجه این تلاشها هستیم، گفت: دولت آنکارا حساسیت لازم را در این راستا به خرج می دهد و حزب متبوع وی نیز از این حساسیت رضایت دارد.


وی اظهار کرد: ما بر این عقیده هستیم که اگر به برخی اختلاف نظر و تفاوت های ظاهری توجه نشود، در واقع مناسبات دو کشور دارای پایه و اساس خوبی بوده و نزدیک سازی نقطه نظرات دو کشور در دوره اخیر امید ما را به تامین صلح و امنیت در منطقه افزایش داده است.


محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر ایران در ترکیه نیز در این دیدار گفت: دو کشور و ملت همواره در شرایط دشوار در کنار یکدیگر بوده و خواهند بود و دوستی دو کشور، هم به لحاظ تاریخی و هم به لحاظ شرایط امروز بارها مورد آزمایش قرار گرفته و طرفین سربلند از این آزمون بیرون آمده اند.


او تصریح کرد: در مواردی که قرائت دو طرف نسبت به پدیده ها متفاوت باشد، بهترین راه حل گفت و گوی مسقیم است و خوشبختانه رایزنی ها هم در این زمینه به خوبی جریان دارد.


وی ادامه داد: در این میان احزاب و رسانه ها نقش مهمی در کمک به تقویت و توسعه مناسبات دو کشور دارند و رسانه ها بایستی مراقب باشند که در زمین بدخواهان روابط دو کشور بازی نکنند.
سفیر ایران در ترکیه همچنین گفت: شواهد نشان می دهد که وارد مرحله ای شده ایم که از طریق گفت و گو همه مسائل دو طرف حل و فصل شود.


در این دیدار، کاراملااوغلو یک سری از کتابها و آثار مربوط به نهضت تفکر ملی و رهبر فقید این نهضت پروفسور نجم الدین اربکان را به سفیر ایران در ترکیه اهداء کرد.


نجم الدین اربکان در دوران نخست وزیری، اولین سفر خارجی خود را به ایران انجام داده و مناسبات خوبی با کشورمان برقرار کرد.


او برای اتحاد جهان اسلام تلاش کرد و در تشیکل سازمان کشورهای در حال توسعه اسلامی موسوم به دی 8 پیشقدم شد.


ایرنا نوشت: طاهریان فرد ماه گذشته به دنبال انتخاب کاراملااوغلو به رهبری این حزب، با حضور در مرکز حزب سعادت، ضمن تبریک این رویداد، در خصوص مناسبات دو کشور نیز گفت و گو کرده بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :