موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/111510 :کد

طبق گزارش؛

میزان شیوع اختلالات روانی در زنان بیشتر است یا مردان؟

  ﺳﻪشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵ — ۲۳:۱۰
تعداد بازدید : ۶۲۸   
 تحلیل ایران -میزان شیوع اختلالات روانی در زنان بیشتر است یا مردان؟

محمد علی الستی اولین دلیل افسردگی را فقر دانست و گفت اختلالات روانی که از فقر به وجود می‌آید افسردگی های اجتماعی و گروهی را به دنبال دارد.

محمد علی الستی اولین دلیل افسردگی را فقر دانست و گفت اختلالات روانی که از فقر به وجود می‌آید افسردگی های اجتماعی و گروهی را به دنبال دارد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از برنا،حمله افسردگی، پدیده شایعی است. حتی افراد بسیار شاد و سرحال هم گاهی دچار افسردگی می‌شوند. گاهی حالت ایستا و بدون تغییر هر چیز، حتی بهترین چیزها، هم زندگی را بسیار ملال‌آور می‌کند. اگر شبی در کار نباشد شما چگونه از روشنایی روز لذت می‌برید؟ اگر غمی نباشد چگونه می‌توان از شادی‌ها لذت برد؟ بنابراین، امید و افسردگی هم مثل این چیزها به هم ارتباط دارند. حالا برخی روانشناسان می گویند  افسردگی روحی در جوانان شیوع پیدا کرده است . برای  پاسخ به این سوال که چرا  میزان افسردگی افزایش یافته و دلایا این افسردگی چیست به سراغ محمد علی الستی جامعه شناس رفته ایم.


  محمد علی الستی، جامعه شناس ارتباطات در این باره به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: اختلالات روانی دلایل مختلفی دارند؛ از جمله مهاجرت افراد از روستاها به شهرها، استرس روابط اجتماعی، بیکاری در جوانان، آسیب هایی که از طریق تصادف وارد می‌شود، استرس محیط کوچک محل زندگی، درگیری‌های شغلی که در محل کار ایجاد می‌شود.این استاد جامعه شناس افزود: متاسفانه این اختلالات روانی در زنان بیشتر از آقایان است چرا که زنان زودتر به بلوغ می‌رسند، افسردگی بارداری، خشم های علیه زنان، مسائل جنسی و بالا رفتن سن ازدواج است.الستی در ادامه گفت:  در آمار وزارت بهداشت کشور 12% افسردگی داشته ایم. آمار پایش سلامت روان کشور مربوط به 5سال گذشته  4/1 مردم دچار اختلال روانی هستند که    از این تعداد 13.6% کل جمعیت افسرده که محدودی سنی  انها بین 15 تا 64 سال است  قابل مشاهده است  و این  آمار دقیق ترین آمار موجود در کشور است . 


این استاد جامعه شناسی با اشاره به اینکه " طبق آمار جهانی اعلام شده ایران دومین کشور غمگین است."  تصریح کرد: شادی و شادی کردن باید از  برنامه های مدیران و مسولان کشور ما باشد. به طور مثال یکی از بهانه های شادی جوانان ما که نقش مهمی هم دارد مسابقات فوتبال است که به دور هم جمع می‌شوند ،  اگر جوانان بتوانند در کافه ها و رستوران ها  فوتبال ببینند و هیجان دسته جمعی داشته باشند شادی بیشتری خواهند داشت . انزوا یکی از دلایا اصلی افسردگی است  در بسیاری از کشورها  جوانان در استادیوم ها به شادی های بزرگتری می‌پردازند. حتی در کشور ما که تمامی کنسرت‌ها دارای مجوز هستند هم تعطیل می‌شود .او  ادامه داد: خوشبختانه دولت دنبال برگزاری مراسم شاد و کنسرت ها هم هست اما  همین کنسل شدن تئاتر و کنسرت  سبب می شود جوان نداند کجا میتواند شاد باشد و چه راهی برای شادی داشته باشد .


این جامعه شناس با بیان اینکه رنگ لباس و نوع لباس پوشیدن در روحیه افراد تاثیر گذار است گفت :  پوشیدن لباس مشکی در اسلام مکروه است و پیامبر ما از رنگ‌های روشن استفاده می‌کرد ؛  پوشیدن رنگ‌های تیره برای محدودیت‌ها در محیط کار یا بیرون از منزل است بنابراین در میهمانی ها یا اماکنی مثل خانواده و جمع دوستان باید از رنگهای شاد استفاده کرد.الستی  ادامه داد: براساس آمار در بهزیستی، سازمان دفتر وزارت بهداشت، سازمان نظام روانشناسی 88.5% از افرادی که بیماران جدی روانی نیاز به بستری دارند که 56% آنها  به دلیل مشکلات پرداخت هزینه ‌ای بستری دارند و 38% آنها هم به دلیل قبول نشدن بیمه‌ی آنها برای پرداخت هزینه های دارو و بستری وجود دارند. او در تکمیل آمار  ذکر شده گفت : 2میلیون و 6 هزار زن سرپرست خانوار داریم که یک میلیون و 8 هزار نفر آنها همسرشان فوت کرده، 250هزار نفر آنها همسرشان از کار افتاده هستند، 250هزار نفر طلاق گرفته هستند و 5 هزار نفر آنها ازدواج نکرده اند.

                               

افسردگی     فقر     اختلال     روانی     زنان    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :