موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/111602 :کد

فدراسیون فوتبال؛

سکوت فدراسیون فوتبال درباره نامه وزارت خارجه

  چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۶
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -سکوت فدراسیون فوتبال درباره نامه وزارت خارجه

در حالی که وزارت امور خارجه تیم‌های ایرانی را از حضور در امارات منع کرده و خبرهای ضدونقیضی از برگزاری اردو و برگزاری بازی دوستانه بامراکش منتشر شده،فدراسیون فوتبال همچنان سیاست سکوت درپیش گرفته است.

در حالی که وزارت امور خارجه تیم‌های ایرانی را از حضور در امارات منع کرده و خبرهای ضدونقیضی از برگزاری اردو و برگزاری بازی دوستانه با مراکش منتشر شده، فدراسیون فوتبال همچنان سیاست سکوت را در پیش گرفته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، «هر دَم از این باغ بری می‌رسد». این بهترین تفسیر و تحلیل از شرایط این روزهای فدراسیون فوتبال است و شاید بهترین جمله درباره برگزار شدن یا نشدن اردوی تیم ملی در امارات.


23 آذر در گزارشی با عنوان «وقتی فدراسیون فوتبال در زمین مخالفان ایران بازی می‌کند/ آصفی را هم دلسرد کردند!» نوشتیم که در حالی که وزارت امور خارجه به تیم‌های ایرانی اجازه برگزاری اردو و مسابقات را در کشور امارات نمی‌دهد فدراسیون فوتبال در پی برگزاری اردو در این کشور است.

29 آذر و چند روز پس از ماجرا مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال گفت که تا دو سه روز دیگر درباره اردوی امارات تصمیم می‌گیریم. او گفته بود: «یکسری محدودیت‌ها برای اعزام تیم‌هایمان به کشورهای عربی داریم، به‌طور مثال در مورد تیم جوانان و تیم‌های بانوان مشکلاتی در این زمینه وجود داشت اما در نهایت با کمک هیئت رئیسه تیم جوانان را به بحرین اعزام کردیم و خوشبختانه موفق شدیم بعد از 16 سال سهمیه حضور در جام جهانی را به دست بیاوریم. مشکلات خاص خودمان را در این زمینه داریم و سعی می‌کنیم قوانین را رعایت کنیم. تا 3‌ــ2 روز آینده در مورد حضور تیم ملی در امارات تصمیم گرفته می‌شود.»

با این حال و با وجود گذشت یک هفته از «دو سه روزی که تاج وعده داد بود» فدراسیون فوتبال به صورت رسمی اعلام نکرده که تیم ملی به امارات می‌رود یا نه و فقط خبرهای غیررسمی حکایت از این دارد که تیم ملی به دبی می‌رود و البته همین خبرهای غیررسمی حکایت از ابهام و البته لغو بازی دوستانه با مراکش دارد همانطور که دیدار با ساحل عاج لغو شد.

تیم ملی نیاز به برگزاری اردو دارد و باید بازی‌های دوستانه خوبی برگزار کند. این حق کی‌روش است که از بهترین امکانات برای آماده‌سازی تیم ملی سود ببرد و فدراسیون فوتبال باید از زمین گرفته تا حریفان تدارکاتی، بهترین‌ها را برای تیم ملی فراهم کند اما برگزاری اردو در امارات، جنبه صرفاً ورزشی ندارد. دیگر همه می‌دانند امارات با کشورمان خصومت دارد و حتی زمانی که پرسپولیس قبل از اعلام وزارت امور خارجه به این کشور رفت رفتار چندان مناسبی با آنها صورت نگرفت. پس از این ماجرا در ماه آذر سال جاری وزارت امور خارجه در نامه‌ای که به وزارت ورزش داد و پس آن این نامه در اختیار فدراسیون‌ها قرار گرفت اعلام کرد تیم‌های ایرانی در امارات اردو و بازی برگزار نکنند.

با این حال اصرار فدراسیون فوتبال برای برگزاری اردوی ایران در امارات جای تعجب و تأمل دارد. بار دیگر تأکید می‌کنیم که تیم ملی ایران باید بهترین‌ها را در اختیار داشته باشد اما واقعاً چه لزومی دارد در حالی که اماراتی‌ها رابطه خوبی با ایرانی‌ها ندارند ما این کشور را برای برگزاری اردو انتخاب و بازی‌ دوستانه‌مان را هم در این کشور برگزار کنیم؟ چرا فدراسیون فوتبال تلاش نمی‌کند جای دیگری را برای اردوی تیم ملی فراهم کند و برای حضور تیم‌های خارجی در ایران برای بازی‌های تدارکاتی هزینه نمی‌کند؟ اگر در امارات بی‌احترامی به ایران صورت بگیرد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ بر فرض اینکه اردو در دبی برگزار شود، اگر یک نفر در ورزشگاه حرکتی ضد ایرانی انجام دهد، چه کسی جوابگوست؟ البته که احتمال این اتفاق در جاهای دیگر هم وجود دارد اما اماراتی که همسو با عربستان خواهان عدم برگزاری بازی‌های نمایندگان خود در آسیا در ایران شده بود، قطعاً از هر فرصتی برای ضربه زدن به ایران استفاده می‌کند.

تسنیم نوشت: سؤال این است که چرا فدراسیون فوتبال در این باره شفاف‌سازی نمی‌کند و چرا تا این حد مخفی‌کاری وجود دارد؟ چه مسائلی وجود دارد که فدراسیون فوتبال برخلاف نامه وزارت امور خارجه برای برگزاری اردوی تیم ملی در امارات تلاش می‌کند؟ آیا فدراسیون نمی‌تواند کشوری دیگر را برای برپایی اردوی تیم ملی انتخاب کند؟ آیا نمی‌توان تیم‌های خارجی را به ایران آورد؟ آیا کی‌روش به برگزاری اردوی تیم ملی در امارات اصرار دارد؟ همه اینها سؤال‌های بی‌پاسخی است که فدراسیون فوتبال تاکنون جوابی به آنها نداده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :