موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111628 :کد

خبرگزاری آناتولی؛

بازداشت معاون حزب دمکراتیک خلق های ترکیه

  چهارشنبه ۰۸ دی ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۱
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -بازداشت معاون حزب دمکراتیک خلق های ترکیه

آیسل توغلوک معاون حزب دمکراتیک خلق ها (ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ در مجلس ملی ترکیه چهارشنبه شب به اتهام عضویت در پ.ک.ک بازداشت و روانه زندان شد.

 آیسل توغلوک معاون حزب دمکراتیک خلق ها (ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ در مجلس ملی ترکیه چهارشنبه شب به اتهام عضویت در پ.ک.ک بازداشت و روانه زندان شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: وی در چارچوب تحقیقاتی که از سوی دادستانی شهر کردنشین دیاربکر دنبال می شود، دوشنبه گذشته در منزل خود در آنکارا توسط پلیس دستگیر شده بود که امروز به اتهام 'عضویت در گروه تروریستی پ.ک.ک' که از سوی دولت آنکارا به عنوان یک سازمان تروریستی جدایی طلب شناخته می شود، بازداشت و زندانی شد.

 

خبرگزاری آناتولی که این خبر را مخابره کرده، در خبر خود آورده است: آیسل توغلوک به همراه چهار مظنون دیگر امشب به دنبال اتمام بازجویی آنها توسط پلیس به دادسرا ارجاع داده شدند که با درخواست دادستانی و به حکم دادگاه، بازداشت و روانه زندان شدند.آیسل توغلوک، یکی از دو رئیس پیشین تشکل موسوم به کنگره جامعه دمکراتیک است. این تشکل یکی از مهمترین تشکل های حرکت کردهای مخالف در ترکیه محسوب می شود.توغلوک پیشتر دو دوره در سال های 2011 – 2007 و 2015 – 2011 میلادی نماینده مجلس ترکیه بود.روز جمعه گذشته نیز پروین بولدان نماینده حزب دمکراتیک خلق ها و نایب رئیس مجلس ملی ترکیه دستگیر و پس از بازجویی آزاد شد.


حزب دمکراتیک خلق ها(ح.د.پ) از سوی دولت ترکیه به همکاری و همدستی با پ.ک.ک متهم شده است و هم اکنون 10 نماینده این حزب در بازداشت به سر می برند.پ.ک.ک یا حزب کارگران کرد ترکیه تشکلی است که افزون بر 30 سال علیه دولت ترکیه مبارزه مسلحانه دارد.این حزب از سوی حکومت ترکیه و بسیاری از کشورهای غربی و کشورهای همسایه یک حزب تروریستی جدایی طلب شناخته می شود.دولت آنکارا به ح.د.پ به عنوان شاخه سیاسی پ.ک.ک نگاه کرده و می گوید این حزب از طریق نمایندگان خود و شهرداری هایی که در اختیار دارد، به پ.ک.ک کمک لجستیکی کرده و به نوعی با پ.ک.ک همدستی و همکاری دارد.


مجلس ترکیه با اقدام حزب حاکم عدالت و توسعه در اوایل تابستان امسال مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس را لغو کرد.در پی این اقدام، قوه قضائیه ترکیه نیز وارد میدان شد و علیه نمایندگان این حزب کُردی شروع به صدور کیفرخواست کرد.حزب دمکراتیک خلق ها(ح.د.پ) به عنوان سومین حزب بزرگ ترکیه، در مجلس ملی این کشور دارای 59 نماینده است.صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ دو رهبر ح.د.پ و هشت نماینده شاخص دیگر این حزب هم اکنون در زندان به سر می برند.پیشتر نیز گولتن کیشاناک شهردار منتخب مردم دیاربکر، احمد ترک شهردار ماردین از اعضای این حزب دستگیر و زندانی شده اند. این دو شهردار از جمله 38 شهردار منتخب از حزب ح.د.پ هستند که از مقام شهرداری عزل شده اند و وزارت کشور ترکیه به جای آنها سرپرست تعیین کرده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :