موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111697 :کد

پوتین

ایران، روسیه و ترکیه ضامن اجرای آتش بس در سوریه هستند

  پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۹
تعداد بازدید : ۱۸۸   
 تحلیل ایران -ایران، روسیه و ترکیه ضامن اجرای آتش بس در سوریه هستند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: همگرایی های تهران، مسکو و آنکارا عامل توافق های برقراری آتش بس در سوریه شده است و همچنین به صورت مشترک ضمانت اجرای آن را برعهده گرفته اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: همگرایی های تهران، مسکو و آنکارا عامل توافق های برقراری آتش بس در سوریه شده است و همچنین به صورت مشترک ضمانت اجرای آن را برعهده گرفته اند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین روز پنجشنبه در نشست مشترک با سرگئی لاوروف و سرگئی شایگو وزیران امور خارجه و دفاع روسیه ضمن اعلام این خبر، با اشاره به امضای سه سند در باره سوریه گفت: امضای این اسناد نتیجه تلاش ها و همکاری های روسیه، ایران و ترکیه است.


وی با یادآوری اینکه نشست وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه به تازگی در مسکو برگزار شده، اظهار کرد: سه کشور نه فقط مسئولیت کنترل روند صلح بلکه ضمانت اجرای آن را برعهده گرفتند.
وی در باره اسناد امضا شده گفت: سند برقراری آتش بس در سوریه بین نمایندگان دولت این کشور و گروههای مسلح امضا شده است.


وی افزود: سند دیگری نیز شامل مجموعه راهکارهای کنترل آتش بس در سوریه بین طرفین امضا شد. همچنین سند امضا شده سوم، بیانیه اعلام آمادگی برای آغاز مذاکرات صلح سوری-سوری در آستانه بین نمایندگان دولت و گروههای مخالف (غیرتروریست) است.


رئیس جمهوری روسیه در پایان تاکید کرد: با وجود موفقیت در امضای این اسناد، توافق های صورت گرفته بسیار شکننده است و به همین دلیل به توجه ویژه و تماس های دائمی بین طرفین نیاز است.


رئیس جمهوری روسیه همچنین با پیشنهاد وزیر دفاع این کشور برای کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه موافقت کرد.


وی در همین حال تاکید کرد که مسکو به حمایت های خود از دمشق در برابر تروریسم بین المللی ادامه می دهد.


شبکه تلویزیونی ار. ب کا به نقل از سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که براساس توافق های صورت گرفته بین نمایندگان دولت و مخالفان در سوریه، آتش جنگ افزارها پس از ساعت 24 امروز خاموش می شود.


بنا به این گزارش، آتش بس شامل گروههای تروریستی از جمله جبهه النصره و داعش نمی شود.


تلاش های جدید برای برقراری آتش بس فراگیر در چارچوب همگرایی ایران، روسیه و ترکیه صورت می گیرد. وزیران خارجه سه کشور اول دی ماه در مسکو در پایان مذاکرات یک روزه خود بر لزوم حل سیاسی بحران سوریه تاکید کردند.


ایرنا نوشت: در این مذاکرات فشرده بیانیه ای تصویب شد که در برگیرنده مبارزه با داعش و جبهه النصره، فراخوان جامعه جهانی برای همکاری علیه تروریسم، حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه، رد راهکار نظامی برای حل بحران کنونی، اجرای قطعنامه 2254 سازمان ملل، کمک رسانی فراگیر به سوری ها و لزوم برقراری نظام خروج آزادانه مردم از مناطق درگیری و تحت سلطه تروریست ها و همچنین پشتیبانی از برگزاری مذاکرات سوری-سوری در قزاقستان است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :