موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111701 :کد

کره‌جنوبی

خشم کره‌جنوبی از بازدید وزیر دفاع ژاپن از معبد یاسوکونی

  پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۳
تعداد بازدید : ۱۹۵   
 تحلیل ایران -خشم کره‌جنوبی از بازدید وزیر دفاع ژاپن از معبد یاسوکونی

در پی بازدید وزیر دفاع ژاپن از معبد مورد مناقشه یاسوکونی، کره‌جنوبی به اعتراض نسبت به این اقدام پرداخت.

در پی بازدید وزیر دفاع ژاپن از معبد مورد مناقشه یاسوکونی، کره‌جنوبی به اعتراض نسبت به این اقدام پرداخت.

 

به گزارش تحلیل ایران   به نقل از روزنامه دیلی میل، تومومی اینادا، وزیر دفاع ژاپن یک روز پس از آن که شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور را در سفر آشتی‌جویانه به پرل هاربر همراهی کرد، به بازدید از معبد مورد مناقشه یاسوکونی پرداخت. در واکنش به این اقدام، وزارت خارجه کره جنوبی ضمن محکوم کردن، بازدید اینادا از این معبد را یادآور گذشته استعمارگر و جنگ‌های گسترده و افتخاری برای جنایت جنگی توصیف کرد.


وزارت دفاع کره جنوبی نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت نسبت به بازدید وزیر دفاع ژاپن از معبد یاسوکونی ابراز نگرانی و تأسف می‌کنیم. حتی این بازدید در حالی صورت گرفته که دولت ما نیز بر ضرورت ایجاد روابطی جدید و رو به جلو میان کره و ژاپن تمرکز کرده است.


اینادا به عنوان یکی از راستگرایان برجسته ژاپن که معمولا از او به عنوان نخست‌وزیر آینده این کشور یاد می‌شود، امروز (پنج‌شنبه) برای اولین بار به عنوان وزیر دفاع به بازدید از این معبد پرداخت. او پیش از این و هنگامی که نماینده مجلس بود، هر سال ۱۵ اوت در سالگرد شکست ژاپن در جنگ به این منطقه سفر می‌کرد.


وی در جریان این بازدید در جمع خبرنگاران گفت که هدفش از این اقدام ایجاد صلح برای ژاپن و تمام جهان است.


اینادا با اشاره به سفر نمادین باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به هیروشیما در ماه مه اظهار کرد: امسال رئیس‌جمهور کشوری که بمب اتمی به کشور ما پرتاب کرده بود، از هیروشیما بازدید کرد و روز گذشته نیز نخست‌وزیر طی اظهاراتی بر صلح‌طلبی تأکید کرد.


وزیر دفاع ژاپن همچنین خاطرنشان کرد: من با این آرزو از این معبد بازدید کردم که جهان و ژاپن در چشم‌انداز آینده خود صلح را تجربه کنند.


اینادا در پاسخ به سوالی درباره این مسأله که آیا این دیدار می‌تواند به روابط دیپلماتیک توکیو با سئول و پکن آسیبی برساند، عنوان کرد: به نظر من هیچ تفاوتی ندارد که رویکرد تاریخی آنها چه باشد یا این که آنها دوست یا دشمن ما بوده باشند.


ایسنا نوشت: آنها متوجه می‌شوند که بازدید من از این معبد به معنی احترام گذاشتن به کسانی است که جان خود را فدای کشورشان کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :