موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111804 :کد

خبرگزاری فرانسه:

اخراج بوکوحرام از مواضعش به معنی پایان درگیری ها نیست

  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۱
تعداد بازدید : ۲۰۱   
 تحلیل ایران -اخراج بوکوحرام از مواضعش به معنی پایان درگیری ها نیست

سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام در پیامی جدید ادعاهای رئیس جمهوری و دولت نیجریه را مبنی بر قریب الوقوع بودن شکست کامل این گروه تکذیب کرد.

سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام در پیامی جدید ادعاهای رئیس جمهوری و دولت نیجریه را مبنی بر قریب الوقوع بودن شکست کامل این گروه تکذیب کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران  ابوبکر شکائو سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام در پیامی 25 دقیقه ای اعلام کرد که همچنان در امنیت به سر می برند و از هیچ منطقه ای بیرون رانده نشده اند.


این در حالی است که محمد بوهاری رئیس جمهوری نیجریه چند روز قبل از کنترل اردوگاه بوکوحرام در جنگل سامبیزا خبر داد و گفت: عملیات چندین ماهه ارتش این کشور سرانجام به شکست نهایی بوکوحرام در آخرین مواضعشان در جنگل سامبیزا منجر شد.


ارتش نیجریه نیز اعلام کرد اعضای فراری بوکوحرام تحت تعقیب قرار دارند و نبرد علیه این گروه در آخرین مراحل است.


خبرگزاری فرانسه افزود: از آنجا که دسترسی به مناطق درگیری در نیجریه بسیار محدود است، ادعاهای هیچ یک از دو طرف را نمی توان به صورت مستقل تایید کرد.


یک مقام مطلع در ارتش نیجریه که خواست نامش فاش نشود، گفت: تروریست های بوکوحرام 'به شدت' ضعیف شده اند و تلاش می کنند با پنهان شدن در مخفیگاه هایشان، از مواجهه با ارتش اجتناب کنند.


گفته می شود، اعضای بوکوحرام پس از بیرون رانده شدن از جنگل سامبیزا به مناطقی در حاشیه این جنگل، جزایر کوچک دریاچه چاد و روستاهای مرز کامرون گریخته اند.


به گفته یکی از نیروهای مردمی، شمار زیادی از اعضای بوکوحرام در منطقه 'کالا بالج' در نزدیکی کامرون مشاهده شده اند.


رئیس اتحادیه ماهیگیران در ایالت بورنو که مرکز شورش هفت ساله بوکوحرام است، گفت: برخی اعضای این گروه به دریاچه چاد رفته اند که بخش هایی از آن در چهار کشور نیجریه، نیجر، چاد و کامرون است. به گفته وی، 400 جزیره کوچک این دریاچه مکان مطمئنی برای این گروه است.


ساکنان مناطق اطراف این دریاچه می گویند که 'ابو مصعب البرناوی' سرکرده شاخه بوکوحرام که در گروه تروریستی داعش به رسمیت شناخته می شود، از قبل در این ناحیه ساکن بوده است. این گروه در ماه آگوست (مرداد/شهریور) از گروه اصلی بوکوحرام جدا شد.


اما مشخص نیست که در صورت نقل مکان شکائو و اعضای گروهش به این منطقه، دو گروه با یکدیگر درگیر خواهند شد یا خیر؟


'یان سنت پیر' کارشناس در زمینه گروه های تروریستی، تامین امنیت مناطق آزاد شده از اشغال بوکوحرام را بزرگترین چالش ارتش نیجریه می داند.


وی گفت: اگرچه مقام های نیجریه چندین بار مدعی شده اند که پایان فعالیت های بوکوحرام نزدیک است اما درگیری ها همچنان ادامه دارد و هنوز تا رسیدن ارتش به موقعیت برتر مقابل بوکوحرام فاصله زیادی باقیست.


ایرنا نوشت: گفته می شود، اعضای بوکوحرام حین عقب نشینی ده ها دختر دانش آموز چیبوکی را که در سال 2014 ربودند، به همراه چندین گروگان از ارتش نیجریه به عنوان سپر انسانی با خود برده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :