موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/111805 :کد

نخست‌وزیر انگلیس

انتقاد نخست‌وزیر انگلیس از اظهارات کری درباره اسرائیل

  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۰
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -انتقاد نخست‌وزیر انگلیس از اظهارات کری درباره اسرائیل

دفتر نخست‌وزیر انگلیس از اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا علیه رژیم صهیونیستی انتقاد و تاکید کرد که انتقاد کری از اسرائیل به این شیوه صحیح نبود.

دفتر نخست‌وزیر انگلیس از اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا علیه رژیم صهیونیستی انتقاد و تاکید کرد که انتقاد کری از اسرائیل به این شیوه صحیح نبود.

 

 به گزارش تحلیل ایران، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، اخیرا در اظهاراتی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی را "دست راست‌ترین دولت در تاریخ اسراییل" توصیف کرده بود.

 

سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر در انتقاد از این حرف‌های کری گفت: این درست نبود یک متحد که دولتش به طور دموکراتیک انتخاب می‌شود، این گونه مورد حمله قرار بگیرد.


وزیر خارجه آمریکا از نتانیاهو انتقاد کرده و گفته بود، "افراطی‌ترین عناصر" در دولت ائتلافی او سیاست‌های اسرائیل را شکل می‌دهند.

 

بر همین اساس کری ابراز تردید کرده بود که دولت اسرائیل بر خلاف گفته‌هایش واقعا به دنبال راه حل دو کشوری باشد.

 

پیش از اظهارات جان کری، آمریکا بر خلاف رویه معمول، قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل علیه شهرک‌سازی‌های اسرائیل را وتو نکرد و این اقدام باعث انتقاد شدید اسرائیل و تنش در روابط دو طرف شد.

 

انگلیس در شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت داده بود.

دفتر نخست‌وزیر انگلیس خاطر نشان کرد، با جان کری در این زمینه موافق است که "تنها راه صلح پایدار در خاورمیانه راه حل دو کشوری  است". با این حال سخنگوی ترزا می تاکید کرده که "شهرک‌سازی تنها مشکل در این زمینه نیست."

 

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس گفت: ما فکر نمی‌کنیم که فقط با تمرکز بر یک مشکل، یعنی ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین، بتوانیم درباره صلح مذاکره کنیم. واضح است که مشکل اسرائیل و فلسطینیان عمیق‌تر است.

 

وزارت خارجه آمریکا هم در واکنش، از این موضع‌گیری دفتر نخست وزیر انگلیس "ابراز تعجب" کرده است.

 

روزنامه گاردین به نقل از یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا نوشت که موضع‌گیری جان کری هم راستا با مواضع انگلیس در قبال مذاکرات صلح و رای مثبت انگلیس به قطعنامه شورای امنیت علیه شهرک‌سازی اسرائیل است. به گفته وزارت خارجه آمریکا، دولت‌های آلمان، فرانسه، کانادا و ترکیه و شماری از کشورهای خلیج فارس هم از رای ممتنع آمریکا به قطعنامه تمجید کرده‌اند.

 

ایسنا نوشت: دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا، که ماه آینده کار خود را شروع می‌کند، از این سیاست دولت اوباما در قبال اسرائیل انتقاد کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :