موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/111826 :کد

حج؛

دعوت سعودی از ایران برای مذاکره دربارۀ ازسرگیری حج

  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ — ۰۷:۱۷
تعداد بازدید : ۷۳۵   
 تحلیل ایران -دعوت سعودی از ایران برای مذاکره دربارۀ ازسرگیری حج

بنا به گزارش نشریۀ الحیات، عربستان از هیئت حج ایران برای بررسی مقدمات حج سال آینده دعوت کرده است.

 

 
 بنا به گزارش نشریۀ الحیات، عربستان از هیئت حج ایران برای بررسی مقدمات حج سال آینده دعوت کرده است.

به گزارش تحلیل ایران، عربستان سعودی از ایران دعوت کرده است برای شرکت در نشست‌های برنامه ریزی شده با روسای هیئت‌های دفاتر امور حج به منظور تنظیم و سازماندهی سفر حجاج برای مناسک حج سال آینده شرکت کند. بنا به گزارش نشریۀ الحیات سعودی چاپ لندن، محمد بنتن، وزیر حج و عمرۀ عربستان سعودی، با بیش از 80 کشور برای بررسی جزئیات برگزاری مناسک حج وارد گفتگو شده است.این روزنامه افزود از هیئت حج ایران نیز برای بررسی مقدمات حج به عربستان سعودی دعوت شده است.هنوز مقامات ایرانی نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

پرس تی وی نوشت: در اوایل مهر ماه 1394 در اثر سوء مدیریت مسئولان سعودی، در مناسک رمی جمرات در منا، صدها تن از زائران خانه خدا جان باختند. مقامات ریاض مدعی هستند در فاجعه منا حدود 770 نفر جان باختند، در حالی که خبرگزاری اسوشیتدپرس آمار قربانیان این حادثه را 2 هزار و 426  اعلام کرده است. بر اساس اعلام مقامات سازمان حج و زیارت ایران، 461 زائر ایرانی در این حادثه جان باختند.

فاجعه منا چند روز پس از آن روی داد که بر اثر سقوط جرثقیل در مکه بیش از 100 زائر کشته و 200 تن دیگر زخمی شدند. در همان سال دو حادثه آتش‌سوزی مهیب نیز در دو هتل در شهر مکه روی داد که در این حوادث نیز چندین زائر زخمی شدند.گفتنی است، مقامات سعودی با مطرح کردن پیش‌شرط‌های عجیب برای حضور حجاج ایرانی در مراسم حج سال 95، عملا مانع حضور آنها در این مراسم شدند.به دنبال این حوادث و پیش شرط های ریاض، سازمان حج و زیارت با انتشار بیانیه ای رسماً اعزام زائران به حج تمتع در سال 95 را لغو کرد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :