موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/111873 :کد

تاچر

استعفای تاچر، واشنگتن و مسکو را شوکه کرد

  شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۴
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -استعفای تاچر، واشنگتن و مسکو را شوکه کرد

براساس اطلاعات محرمانه‌ای که اخیراً توسط دولت انگلیس منتشر شده، کناره‌گیری مارگارت تاچر از سمت نخست وزیری انگلیس آمریکا و شوروی را شوکه کرده است.

براساس اطلاعات محرمانه‌ای که اخیراً توسط دولت انگلیس منتشر شده، کناره‌گیری مارگارت تاچر از سمت نخست وزیری انگلیس آمریکا و شوروی را شوکه کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران   به نقل از خبرگزاری آسیا، این اطلاعات که تحت عنوان "کناره گیری نخست وزیر - مارگارت تاچر" منتشر شده شامل اظهارنظرهای رهبران جهان درباره نخست وزیر سابق این کشور و نوشته‌ای دو صفحه‌ای از سوی وزیر کابینه است در این باره که چرا بلافاصله پس از کناره گیری نخست وزیر رفراندوم برگزار نشد و یک برنامه "اقدام کناره گیری" ایجاد شد که حاوی جدول زمانی روز سرنوشت ساز ۲۲ نوامبر ۱۹۹ بود.

 

تاچر در چهارم مه سال ۱۹۷۹ نخست وزیر انگلیس شد و این اولین در تاریخ انگلیس بود که یک زن به چنین سمتی می‌رسید.

 

پرونده‌های کابینه برای سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ که در آرشیو ملی انگلستان منتشر شده‌اند شامل آخرین دقایق جلسات دولت تاچر است که طی آنها می‌گوید، "مشورت‌های من با همکارانم نشان داد که همه حامی این طرح هستند" اما مهمترین مساله‌ای که او قطعا به آن فکر می‌کرده است احتمال شکست وی در انتخابات بعدی بود.

 

این اسناد دولت انگلیس نشان می‌دهد در حالی که استعفای تاچر مانند یک "تصادف آهسته شده" در لندن توصیف می‌شود، در خارج از این کشور کمتر مورد درک قرار گرفته است.

 

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه وقت آمریکا در تماس تلفنی احساساتی خود به دولت انگلیس خطاب به مشاور سیاست خارجه تاچر، چارلز پاول گفته است: تصمیم تاچر برای کناره گیری "بدتر از مرگ در یک خانواده" است.

 

کیسینجر همچنین اضافه کرد که تاچر یکی از شخصیت‌های برجسته زمان معاصر است و "هیچ‌کس خارج از انگلیس – در واقع هیچ کس خارج از لندن" نمی‌تواند متوجه شود که دوستان محافظه‌کار شما چه کاری انجام داده‌اند.

 

این احساسات حتی در مسکو شدیدتر بود.

 

ایسنا نوشت: سفیر شوروی یک پیام شخصی از سوی میخائیل گورباچف، رئیس‌جمهور وقت شوروی به "مارگارت" می‌دهد که در آن نوشته از این تصمیم "شوکه" شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :