موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/112007 :کد

رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی نگران از فروپاشی عناصر مسلح در «جولان»

  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۶
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -رژیم صهیونیستی نگران از فروپاشی عناصر مسلح در «جولان»

درپی پیروزی بزرگ و تاریخی ارتش سوریه و هم پیمانانش در شهر حلب، کارشناسان و تحلیگران رژیم صهیونیستی نگرانی خود را از فروپاشی عناصر مسلح مورد حمایت این رژیم در منطقه اشغالی جولان سوریه .

درپی پیروزی بزرگ و تاریخی ارتش سوریه و هم پیمانانش در شهر حلب، کارشناسان و تحلیگران رژیم صهیونیستی نگرانی خود را از فروپاشی عناصر مسلح مورد حمایت این رژیم در منطقه اشغالی جولان سوریه و تبعات آن ابراز داشتند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشت: پیروزی ارتش سوریه و هم پیمانانش در نبرد حلب همچنان در عرصه اسرائیل مورد بحث و تحلیل است.

در سطح راهبردی، تصمیم گیران در تل آویو درک کرده اند که دل بستن به امکان سرنگونی نظام سوریه و بشار اسد رئیس جمهور این کشور از بین رفته است.

در سطح میدانی نیز، کارشناسان اسرائیلی نگران تکرار سناریوی پیروزی چشمگیر در حلب، در مرز جولان و فروپاشیدن کمربند امنیتی هستند که گروههای مسلح (مورد حمایت رژیم صهیونیستی) آن را تشکیل می دهند.

این ارزیابی مبالغه آمیز نیست که پیروزی در شهر حلب چه بسا برای مراجع ذیربط در اسرائیل را شوکه کرد و بر آن داشت تا بدنبال فهمیدن تبعات و پیامدهای مرحله بعدی باشند؛ بویژه درخصوص منطقه مجاور با جولان اشغالی.

در همین راستا، مرکز اسرائیلی مطالعات خاورمیانه و آفریقای "موشه دایان" در پژوهشی به چالش پیش روی اسرائیل در مرحله بعد از حلب و بازتاب آن بر گروههای مسلح پرداخت.

در این پژوهش آمده است: "روال جدید و شکننده در جولان در حال فروپاشی است. ما داریم نتایج تحولی را که در نبرد حلب آغاز شد، در نزد خود می بینیم؛ عملا پشت مرزها"

این پژوهش که موران لفنونی و نیر بومس آن را تهیه کرده اند، افزود: این گروههای (مسلح مستقر در منطقه جولان) خودشان را در وضعیت جدیدی می بینند که منطقه مرز را تغییر می دهد.

این پژوهش ابراز عقیده کرده است که اگر دخالت نظامی اسرائیل انجام نگیرد؛ "دوران طرف هایِ میانه رویِ کنونی در منطقه پایان خواهد یافت و جایگزین، همسایگان جدیدی با ساختار شبه نظامیان شیعه و حزب الله خواهد بود" و همین امر ایجاب می کند که سران اسرائیل "قبل از اینکه شرایط جلوی چشم ما تغییر نکند؛ به سرعت چاره اندیشی کنند".

این پژوهش آورده است: توجه و اهتمام اسرائیل به منطقه تحت کنترل گروههای مسلح "نشات گرفته از دلایل راهبردی و تاکتیکی سنگین است".

به نوشته الاخبار، این پژوهش اشاره کرد که نوار مرزی جبل الشیخ سوریه و روستاهای مجاور آن، منطقه ای بسیار راهبردی برای گروههای ایرانی و حزب الله و نظام سوریه است.

اهمیت این منطقه از آنجا نشات می گیرد که گذرگاه ارتباطی بین لبنان و بلندیهای جولان به شمار می رود و مشرف بر جاده قنیطره – دمشق است و همچنین امکان برپایی یک جبهه ایرانی دیگر (و حتی برگزیده) در رویارویی با اسرائیل وجود دارد.

در سایه فشار گسترده ارتش سوریه به گروههای مسلح که باعث می شود که شماری از آنها سلاح های خود را زمین گذاشته و گزینه حل و فصل (مسالمت آمیز) را برگزینند، این پژوهش درخصوص توان این گروهها برای رویارویی با ارتش سوریه و هم پیمانانش شک و تردید کرده است؛ حتی اگر فرماندهی این گروهها متحد شود.

به نوشته الاخبار، این پژوهش معتقد است که اسرائیل باید به دو علت بسیار نگران باشد. علت نخست به جنبه انسانی باز می گردد. دومین علت نیز به جنبه امنیتی نشات گرفته از اهتمام و توجه حزب الله و ایرانی ها برای کنترل بر این منطقه باز می گردد.

این پژوهش به طور خلاصه تاکید کرد: اسرائیل باید تصمیم بگیرد که آیا اجازه افتادن این منطقه به دست حزب الله را خواهد داد.

تسنیم نوشت : پژوهش مطالعاتی مرکز موشه دایان، این وضعیت را بحرانی ساده توصیف نکرد زیرا دخالت اسرائیل برای کمک به گروههای مسلح به معنای درگیر شدن بیشتر اسرائیل در جنگ سوریه خواهد بود. اما (به گفته این پژوهش)، این جنگ، دیگر جنگی بین خود سوریها نیست بلکه به جنگی تبدیل شده است که بدترین دشمنان ما از آن بهره برداری می کنند تا در حصار مرزی ما نفوذ کرده و شکاف ایجاد کنند و به نظر می رسد اسرائیل در اینجا نمی تواند تماشاگر باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :