موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهری

a/112013 :کد

سازمان پیشگیری و مدیریت

تهران سالی بین ۳۱ الی ۳۶ سانتی متر فرونشست دارد

  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۲
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -تهران سالی بین ۳۱ الی ۳۶ سانتی متر فرونشست دارد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: تهران در طول سال بین ۳۱ الی ۳۶ سانتی متر فرونشست دارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: تهران در طول سال بین 31 الی 36 سانتی متر فرونشست دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران  صادقی در یک برنامه رادیویی با اشاره به تفاوت میان فرونشست و فروچاله گفت: فروچاله یک قدمت 200 ساله در پایتخت دارد.

 

شهر تهران قنائت های مختلفی دارد که نزدیک به 51 هزار عدد می رسند. این قنات ها عمدتا متروکه هستند و خاک دستی مربوط به ساخت و سازهای قدیمی، حفره های و مغارهای زیرزمینی موجب می شود، یک فروچاله یا فروریزشی داشته باشیم.

 

وی درباره فرونشست نیز عنوان داشت: فرونشست عمدتا به دلیل استفاده زیاد از منابع آبی زیرزمینی به وجود می آید یعنی وقتی این منابع خشک می شوند به صورت مستمر شاهد فرونشست در دشت تهران هستیم که شهر تهران نیز قسمتی از دشت تهران محسوب می شود.

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: بر اساس نظر کارشناسان، تهران در طول سال بین 31 الی 36 سانتی متر فرونشست دارد. در حال حاضر در تهران شاهد فروریزش یا فروچاله هستیم و نمی توان به صورت قطعی گفت، این مسئله به دلیل یک عامل و آن هم فعالیت های عمرانی زیرزمینی اتفاق می افتد.

 

وی به نوع خاک تهران نیز اشاره کرد و عنوان داشت: نوع خاک تهران درشت دانه غیرچسبنده است.

 

زیر این شهر مغارها و آب انبارهای قدیمی زیادی دارد. گذشته از این موارد، بسیاری از چاه های آب خشک شده است و همچنین جریان های آب سرگردان را نیز شاهد هستیم که باعث شسته شدن لایه های خاک و ریزش ناگهانی زمین می شوند.

 

صادقی تصریح داشت: ایجاد حفره در معابر تنها در برخی موارد مربوط به عملیات های عمرانی است. در تهران یک سیستم آب رسانی فرسوده داریم.

 

در ادامه محمد سالاری عضو شورای شهر نیز  با تاکید بر مشکلات معماری شهر تهران تصریح داشت: واقعیت این است که شهر تهران طی دهه های گذشته از تمامی ابعاد در یک نابهنجاری تمام عیار بنا شده است. در تهران تازه سال 86 طرح جامع اصلی اش ابلاغ می شود و بعد از 5 سال طرح تفصیلی شهر تهران اجرا می شود که آن هم کلی اشکالات دارد.

 

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای تهران ادامه داد: مجموعه عظیم بارگذاری و جمعیت پذیری که در شهر تهران بارگذاری شده است، موجب شده اساساً مجموعه شهر تهران به یک کارگاه عملیات عمرانی تبدیل شود.

 

وی به دیگر مشکلات شهر تهران نیز اشاره داشت و عنوان ساخت: شهر تهران از شبکه فاضلاب محروم است و به همین جهت زیر تهران خالی است.

 

ایسنا نوشت: از سوی دیگر برداشت بسیار بی رویه آب های زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز و پارک ها و عمومی و یا بهره برداری ها شهری باعث شویندگی خاک ها شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :