موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/112016 :کد

حمید محمدی:

عربستان دعوتنامه‌ای برای حج ارسال نکرده است

  یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۸
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -عربستان دعوتنامه‌ای برای حج ارسال نکرده است

برخلاف خبر منتشر شده در برخی رسانه ها مبنی بر ارائه دعوتنامه عربستان برای شرکت ایران در مراسم حج امسال، هیچ دعوتنامه ای به دست ما نرسیده است.

برخلاف منتشر شخبر ده در برخی رسانه ها مبنی بر ارائه دعوتنامه عربستان برای شرکت ایران در مراسم حج امسال، هیچ دعوتنامه ای به دست ما نرسیده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، حمید محمدی گفت: حج به عنوان یک واجب شرعی تلقی می شود و قطعا سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری با تمام توان به دنبال باز شدن این مسیر مسدود شده هستند تا حجاج ایرانی همانند همه کشورهای اسلامی از این حق مسلم حضور در موسم حج در کنگره بزرگ حج بهره مند باشند.

وی گفت: طبیعی است که ما مثل پارسال که با جدیت در پی بازگشایی این مسیر بودیم امسال هم به دنبال این هستیم، سال گذشته علی رغم پیگیری های مجدانه ما، خواست ها و مطالبات به حق حجاج جمهوری اسلامی ایران تامین نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: قطعا اگر شروط مورد نظر ما که متضمن عزت و امنیت زائرین ایرانی باشد محقق شود شرایط حضور زائران ایرانی نیز فراهم می شود، اما تا این لحظه هیچ دعوتنامه ای به سازمان حج یا وزارت امور خارجه واصل نشده است.

محمدی با اشاره به قطع رابطه سیاسی ایران و عربستان که منجر به تعطیلی سفارت ایران در ریاض و کنسولگری های ایران در جده شده است گفت: مسلما حضور بیش از 60 هزار ایرانی برای پشتیبانی‌های حقوقی و امنیتی از آن‌ها مستلزم وجود سازوکارهایی است، چراکه اتفاقات ناگواری مثل بیماری و تصادف که هر ساله متداول است نیازمند سازو کار کنسولی است که پارسال محقق نشد و امیدواریم که امسال این اتفاق بیافتد.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: محمدی تاکید کرد عربستان اعلام کرده از کشورهای مختلف دعوت کرده است اما ما هنوز دعوتنامه ای دریافت نکرده ایم و تا دعوتنامه ای به دست ما نرسد عملا اقدامی صورت نمی گیرد، پیگیری ما بیشتر تحقق خواسته هایی است که قبلا هم آن را به طرف سعودی اعلام کرده بودیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :