موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/112171 :کد

صعودی شدن نرخ ارز نتیجه سوءمدیریت مسئولان اقتصادی

احمدرضا صباغی

  ﺳﻪشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۲
تعداد بازدید : ۴۵۷   
 تحلیل ایران -صعودی شدن نرخ ارز نتیجه سوءمدیریت مسئولان اقتصادی

عدم هماهنگی بین دولت،بانک مرکزی وگمرک از یک طرف و حضور پررنگ سفته بازان در بازار ارز و چهارراه استانبول از طرف دیگر موجب افزایش ناگهانی قیمت ارز در بازار شده است.

 

 عدم هماهنگی بین دولت،بانک مرکزی وگمرک از یک طرف و حضور پررنگ سفته بازان در بازار ارز و چهارراه استانبول از طرف دیگر موجب افزایش ناگهانی قیمت ارز در بازار شده است.

 


بازار ارز طی هفته های اخیر نوسانات متعددی را به خود دیده است .در حقیقت افزایش ناگهانی نرخ ارز موجب عبور کردن قیمت از مرز 4 هزار تومان برای نخستین بار شد اتفاقی که طی چند سال گذشته با وجود تحریم های شدید علیه کشورمان رخ نداده بود.اما افزایش ناگهانی نرخ ارز را می توان ناشی از علت های مختلفی همچون آغاز سال نومیلادی وبازگشت بسیاری از دانشجویان ایرانی که در دانشگاه های خارج کشور تحصیل می کنند دانست که این موضوع یکی از علل افزایش نرخ ارز طی هفته های گذشته است اما مهمترین علت نیست.


در واقع عدم هماهنگی بین دولت،بانک مرکزی وگمرک از یک طرف و حضور پررنگ سفته بازان در بازار ارز و چهارراه استانبول از طرف دیگر موجب افزایش ناگهانی قیمت ارز در بازار شده است. از سوی دیگر همواره سودجویانی در بازارهای اقتصادی کشور کمین کرده اند تا با استفاده از سوءمدیریت مدیران وحتی دولت سودهای کلانی به جیب بزنند که بازار ارز هم از این قاعده مستثنی نیست.البته نباید از نظارت ضعیف بر کنترل بازار ارز هم غافل شد به طوری که همچنان کارشناسان ومسئولان اقتصادی کشور برخلاف قول هایی که داده بودند نتوانسته اند برای ثبات در بازار ارز نسخه شفابخشی را تجویز کنند.


حضور سفته بازان وسودجویان در بازار ارز همواره به عنوان یک خطر جدی به منظور اخلال در نظام پولی ومالی کشور دیده می شود اما وقتی که گمرک یک کشور حتی از میزان ارز وارد شده و خارج شده از کشور اطلاع دقیقی ندارد چگونه می توان به ساماندهی بازار ارز به لحاظ قیمتی و ایجاد عدالت در توزیع امیدوار بود؟


در حقیقت بازار ارز برای اقتصاد کشورمان طی چند سال گذشته به عنوان یک پاشنه آشیل عمل کرده است و همواره این بازار با نوسانات ناگهانی خود که در بیشتر مواقع رو به صعودی شدن بوده است آثار مخرب خود را بر اقتصاد کشور برجای گذاشته است و وقوع این اتفاق در حالی بوده است که سوء مدیریت دولتمردان اقتصادی وحتی خود دولت در ساماندهی و سازماندهی بازار ارز به طور چشمگیری احساس شده است.


بنابراین افزایش مجدد قیمت ارز وبه خصوص دلار نشان از این واقعیت دارد که سوءمدیریت در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله بازار ارز موجب افزایش ناگهانی قیمت ارز در بازار شده است و همین افزایش قیمت کافی است تا شاهد حضور سودجویان وسفته بازان همیشه در صحنه به منظور دست یابی به سودهای کلان وبی دردسری باشیم که به واسطه دلالی وایجاد تشنج در بازار به دست می آید. لازم به ذکر است که اين افزايش قيمت غير واقعي ومصنوعي است چون مصارف أرز در كشور محدود است وعرضه وتقاضا با هم متناسب است.

 

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :