موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی اموزش و پزوهش

a/112198 :کد

شیوه‌های آموزشی

شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست

  ﺳﻪشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۴
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست

رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست، گفت: در کشور ما موسسات خصوصی به فرآیند آموزشی خط می‌دهند و آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه شیوه‌های آموزشی کشورمان قرن بیستمی هم نیست، گفت: در کشور ما موسسات خصوصی به فرآیند آموزشی خط می‌دهند و آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران ؛ سیف‌الله جلیلی  اظهار کرد: در قرون 20 و 21 موزه‌های ملی به تعبیری دانشگاه‌های عمومی تلقی می‌شوند.


وی ادامه داد: موزه‌ها در قرن سیزدهم بیشتر رویکردی علمی، در قرن نوزدهم آموزش و پرورش و در قرن بیستم آموزشی داشتند و شاید در قرن 21 نقش آموزشی آنها پررنگ‌تر شود. 


رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه از 2500 سال پیش که اشیا جمع‌آوری و در جایی به نمایش گذاشته می‌شد، مفهوم موزه‌ها شکل گرفت و نمونه آنها را می‌توان در موزه‌های اشیای کمیاب، عتیقه‌جات، زاردخانه سلطنتی در لندن، موزه دانشگاهی سال 1677 نیز یافت کرد، یادآور شد: در انقلاب صنعتی سطح موزه‌ها و نمایشگاه‌ها عالی شد و در جنگ جهانی اول موزه‌ها نقش آموزشی هم پیدا کردند.


جلیلی خاطرنشان کرد: موزه‌ها از ابتدا مارکتی تفریحی بودند که رفته‌رفته به مراکز علمی و نهایتا آموزشی تبدیل شدند و شیوه آموزش از دیرباز به شکل گفتاری مطلوبی بود که امروزه به نمادی تبدیل شده است.


وی با بیان اینکه تعریف موزه از سال 1946 تغییر کرده است، گفت: طبق تعریفی که ایکوم در سال 2007 ارائه داده،  موزه مکانی است که از میراث ملموس و ناملموس برای آموزش و ارتقای سطح علم استفاده می‌کند. 


رئیس موزه ملی علوم و فناوری با بیان اینکه شخصا نقش موزه‌ها در قرن بیست و یکم را به چند مورد تقسیم کرده‌ام، اظهار کرد: ارتباط نزدیک بین مردم و مفاهیم علمی، آموزش ملموس در تمام سطوح، ایجاد ارتباط علمی نسل فعلی با نسل‌های قبلی، نوآوری و مرکز خلاقیت، ایجاد اشتغال، کمک به اقتصاد دانش‌بنیان همچنین کمک به تربیت نسل مفید و کارآمد به جامعه از جمله نقشهای موزه‌ها در این قرن خواهد بود. 


جلیلی با انتقاد از شیوه‌های آموزشی کشور در سطوح تحصیلی تصریح کرد: متاسفانه شیوه آموزش ما نه تنها قرن بیست و یکمی نیست بلکه قرن بیستمی هم نیست؛ در کشور ما موسسات خصوصی به فرآیند آموزشی خط می‌دهند و آموزش و پرورش را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند؛ با این حساب در نسل آینده این کشور فقط افکاری را خواهیم داشت که با یکسری مسائل نظری به درد‌نخور آشنایی دارند این در حالی است که برخی کشورها، موزه‌های علوم در حال ظهور را شکل داده‌اند. 


وی به آمار جالبی درباره فعالیت موزه‌های علوم در کشورهای پیشرفته اشاره کرد و گفت: آمریکا 35 هزار و 500 موزه و مرکز علم با بازدید یک میلیارد و درآمد 25 میلیارد دلاری دارد که برای 450 هزار نفر نیز اشتغال‌زایی کرده است. 


رئیس موزه ملی علوم و فناوری ادامه داد: ژاپن هم به همین نسبت 5 هزار و 620، چین 3 هزار و 600 و آلمان بیش از 6 هزار موزه و مرکز علم به ثبت رسانده است که جالب است بدانید چین در سال 2011 بالغ بر 400 موزه را در این حوزه افتتاح کرد. 


تسنیم نوشت : جلیلی با تاکید بر اینکه رسالت موزه‌های علم و فناوری در دنیا نشان می‌دهد که باید حمایت ویژه‌ای از آنها داشت، متذکر شد: ارتباط مستقیم بین تحول موزه‌ها، تغییرات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :