موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/112220 :کد

باجی قائد السبسی

رئیس‌جمهوری تونس: مشکل سوریه بشار اسد نیست

  ﺳﻪشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۵
تعداد بازدید : ۳۰۱   
 تحلیل ایران -رئیس‌جمهوری تونس: مشکل سوریه بشار اسد نیست

رئیس‌جمهوری تونس گفت که مشکل سوریه بشار اسد نیست بلکه مشکل اصلی این است که چگونه سوریه به قبل از جنگ بازگردد و مجددا کشوری شود که تاثیر و نقش منطقه‌ای و بین‌المللی خود را دارد.

 

رئیس‌جمهوری تونس گفت که مشکل سوریه بشار اسد نیست بلکه مشکل اصلی این است که چگونه سوریه به قبل از جنگ بازگردد و مجددا کشوری شود که تاثیر و نقش منطقه‌ای و بین‌المللی خود را دارد.


 

به گزارش تحلیل ایران، باجی قائد السبسی، رئیس‌جمهوری تونس در گفت‌وگو با روزنامه الشروق در پاسخ به این سوال که بحران سوریه اخیرا به ویژه پس از آزادسازی شهر حلب شاهد انعطاف قابل توجهی در سطح بین‌المللی و درباره از سرگیری روابط با دمشق بوده گفت: مشکل ما بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیست بلکه مشکل اصلی این است که چگونه سوریه به وضعیت اول خود بازگردد و جایگاه خود را به عنوان کشوری که تاثیر و نقش بین‌المللی و منطقه‌ای دارد، مجددا به دست می‌آورد.


در حال حاضر سوریه به شدت تخریب شده. درست است که "بشار اسد مردم خود را کشت" اما این مساله مربوط به مردم سوریه است اگر مردم او را انتخاب کردند ما نباید در موضع علیه وی زیاده‌روی کنیم.

 

وی افزود: ما در تونس روابط دیپلماتیک با سوریه داریم و در دمشق سرکنسول داریم اما در سیاست  سرانجام مسائل مهم است. شکی وجود ندارد که روند اخراج سفیر سوریه نشاندهنده ضعف است؛ چراکه سفیر سوریه چه کار کرد که ما وی را اخراج کنیم. به نظر من مهم است که با سوریه از ناحیه مذهبی و قومیتی برخورد نکنیم.اما نباید فراموش کنیم که سوریه در رویارویی با اسرائیل نقش داشت و در هر حال ما آرزو می‌کنیم که سوریه از تنگنای کنونی خارج شود و مجددا وضعیت این کشور بهبود یابد.

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص اقدام ترور "محمد الزواری" و اینکه آیا اسرائیل مسئول این جنایت است گفت: درست است شبهه‌هایی وجود دارد و همچنین یک مساله ثابت شده است که دست‌های خارجی در این ترور نقش داشتند اما تاکنون هیچ استدلالی در نزد ما وجود نداشته مبنی بر این که اسرائیل در این رخداد نقش داشته است. ما این پرونده را دنبال می‌کنیم و اگر شواهدی مبنی بر دست داشتن اسرائیل در این اقدام وجود داشته باشد بی‌شک ما به سازمان ملل می‌رویم و این پرنده را بین‌المللی می‌کنیم.

 

رئیس‌جمهوری تونس در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا برلین از رخداد حمله تروریستی "انیس العامری" برای بیرون کردن تونسی‌های مقیم که به صورت غیرقانونی در آلمان هستند سوءاستفاده کرده گفت: این مساله درست نیست. گفت‌وگوی ما با آلمان از دو سال قبل شروع شد. در حال حاضر ۱۲۰۰ تونسی به صورت غیرقانونی در آلمان هستند و مسئولان آلمان با ما تماس گرفته و از ما خواسته‌اند که آنها را برگردانیم اما ما مخالفت کردیم. ما از آنها خواسته‌ایم که میان تروریست‌ها و افراد مقیم "غیرقانونی" تفاوت قائل شوند. در مورد این افراد تماس‌ها قطع نشده و از حدود یک سال و نیم قبل ما حدود ۸۴ تن از آنها را تحویل گرفتیم اما من تاکید می‌کنم آلمان چیزی را بر ما تحمیل نمی‌کند.

 

باجی قائد السبسی، در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه آیا پسرش حافظ قائد السبسی مسئول بخشی از بحران عدم حل رابطه با حزب "ندای تونس" است، گفت: حافظ قائد السبسی همچون دیگران است و او از سیاره دیگر نیامده است اما همواره مسئولیت بر دوش یک نفر نیست. من هیچکس را تبرئه نمی‌کنم اما در حال حاضر همه مسئول بحران حزب ندای تونس هستند.

 

ایسنا نوشت: وی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه اخیرا اخباری درمورد اختلافاتی میان وی با راشد الغنوشی منتشر شده و اینکه آیا این اخبار حقیقت دارد گفت: این مساله درست نیست. ما در یک دولت فعالیت داریم و این همزیستی بخشی از ثبات را در تونس رقم زده است . ما دو مسئول در کشورمان هستیم و به نفع کشورمان است که اجازه ندهیم خدایی نکرده کشورمان به سمت خطرها سقوط کند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :