موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/112238 :کد

روزنامۀ الوطن؛

زندان و شلاق دستمزد دادگاه سعودی برای کارگران خارجی

  ﺳﻪشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ — ۱۹:۲۶
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -زندان و شلاق دستمزد دادگاه سعودی برای کارگران خارجی

دادگاه عربستان سعودی برای ده‌ها کارگر خارجی شاغل در این کشور که به دلیل پرداخت نشدن دستمزدشان تظاهرات کرده بودند، حکم شلاق و زندان صادر کرده است.

 دادگاه عربستان سعودی برای ده‌ها کارگر خارجی شاغل در این کشور که به دلیل پرداخت نشدن دستمزدشان تظاهرات کرده بودند، حکم شلاق و زندان صادر کرده است.


به گزارش تحلیل ایران، روزنامۀ الوطن سه‌شنبه بدون اشاره به ملیت این کارگران خارجی تعداد آنها را 49 نفر اعلام کرد. برخی از این کارگران به اتهام تخریب امول عمومی و ایجاد اغتشاش به تحمل چهار ماه حبس و 300 ضربه شلاق محکوم شده‌اند.دادگاه مکه برای مابقی این افراد را به 45 روز حبس محکوم کرده است.

 

پرس تی وی نوشت: کارمندان و کارگران ناراضی شرکت ساخت و ساز «بن لادن گروپ» در عربستان سعودی اوایل اردیبهشت 1395 در اعتراض به شرایط نامناسب کاری و پنج ماه عدم پرداخت دستمزدشان چند اتوبوس را در شهر مکه به آتش کشیدند.کارگران بخش ساخت و ساز، به ویژه در شرکت‌های بن لادن گروپ و اوجیه، ماه‌هاست دستمزد خود را نگرفته‌اند زیرا کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت ریاض و هزینه‌های سرسام‌آور تجاوز به یمن سبب شده حکومت آل‌سعود نتواند هزینه قراردادهای شرکت‌های خصوصی را بپردازد.

 

بن لادن گروپ هزاران نفر از کارگران خارجی خود را در 2016 اخراج و در اواخر همان سال اعلام کرد دستمزد کامل 70 هزار کارگر اخراجی را پرداخت کرده است. این شرکت افزود کارگرانی که در این شرکت کار می‌کنند بعد از آنکه دولت معوقه‌ها را بپردازد، حقوق عقب‌افتادۀ خود را می‌گیرند.بن لادن گروپ دومین شرکت بزرگ ساخت و ساز در جهان پس از شرکت فرانسوی وینچی محسوب می شود و مقر آن در شهر جده عربستان است. خانوادۀ بن لادن که ارتباطی نزدیکی با خاندان آل‌سعود دارد، این شرکت را اداره می‌کند.این شرکت را شیخ محمد بن لادن، پدر اسامه بن لادن، سرکردۀ معدوم گروه تروریستی القاعده، در سال 1931 تأسیس کرده است.

 

شرکت «اوجیه» که سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان مدیریت آن را بر عهده دارد، همچنین به شمار زیادی از کارگران خارجی خود دستمزد نپرداخته است.یکی از کارگران این شرکت سعودی گفت بخشی از دستمزدش در ماه سپتامبر پرداخت شده اما او همچنان حقوق پنج ماه خود را نگرفته است.دولت عربستان سعودی در ماه نوامبر وعده داده بود معوقه‌های شرکت‌های خصوصی را در ماه دسامبر بپردازد اما محمد الجدان، وزیر دارایی این کشور، در تاریخ 22 دسامبر و بعد از مشخص شدن بودجۀ سال 2017 اعلام کرد این بدهی‌ها ظرف «60 روز» پرداخت خواهد شد.عربستان سعودی در سال 2017 با کسری بودجۀ حدوداً 53 میلیارد دلاری مواجه است. این کشور در سال‌های 2016 و 2015 میلادی به‌ترتیب کسری بودجۀ 87 میلیارد دلاری و 98 میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده بود.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :