موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد کلان

a/112248 :کد

طبق گزارش بانک جهانی؛

کاهش میزان بدهی های خارجی ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ — ۲۱:۳۳
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -کاهش میزان بدهی های خارجی ایران

میزان بدهی های خارجی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی با رسیدن به بیش از ۶ میلیارد دلار در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی با کاهش۶۴ درصدی روبرو شده است.

 میزان بدهی های خارجی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی با رسیدن به بیش از ۶ میلیارد دلار در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی با کاهش۶۴ درصدی روبرو شده است.


بانک جهانی در گزارشی نوشت: اگرچه بدهی خارجی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی با کمی افزایش روبرو شده اما همچنان به طرز قابل توجهی کمتر از میزان بدهی این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی است که به دنبال روبرو شدن با تحریم های غرب با افزایش چشمگیری روبرو شد.  


 گزارش بانک جهانی که تحت عنوان «آمار بدهی بین المللی سال ۲۰۱۷ میلادی» منتشر شده، حکایت از آن دارد که بدهی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۶ میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار رسید. این رقم کمی بیشتر از  بدهی سال ۲۰۱۴  ایران است اما با این وجود در مقایسه با بدهی خارجی ۱۷میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلاری این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۶۴ درصد کمتر است. البته میزان بدهی های خارجی بلند مدت ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲.۳۲۶ میلیارد دلار و بدهی های کوتاه مدت این کشور ۲.۰۱۹ میلیارد دلار و نیز بدهی ایران به سازمان های مالی بین المللی ۱.۹۷۶ میلیارد دلار اعلام شده است.


همچنین در این گزارش آمده، بیشترین میزان بدهی خارجی ایران بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی اتفاق افتاده که از ۸.۰۲ میلیارد دلار به ۲۱.۵۴ میلیارد دلار رسید و بیشترین رقم در تاریخ بدهی های خارجی این کشور محسوب می شود. این در حالی است که میزان بدهی های خارجی ایران به تدریج در طی سال‌های بعد از آن کاهش پیدا کرد و در سال ۲۰۱۲ میلادی با رسیدن به ۷.۴۰ میلیارد دلار به یک سوم میزان بدهی سال ۲۰۰۵ میلادی کاهش یافت.همچنین آمار نشان می دهد که بدهی های خارجی ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی با رسیدن به ۵.۴۴ میلیارد دلار به کمترین میزان در ۱۴ سال اخیر  خود رسید.  


مهر نوشت: در جای دیگری از گزارش بانک جهانی آمده که حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۲ میلیارد دلار کاهش یافت که حاکی از روند نزولی آن برای سومین سال متوالی است. این در حالی است که رفع تحریم ها می تواند انگیزه‌ای برای افزایش میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور شود.بر همین اساس از زمان رفع تحریم ها تا کنون، در حدود ۱۱ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران شده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :