موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/112426 :کد

بانک جهانی

بانک جهانی خواستار رفع اختلاف های هند و پاکستان شد

  پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۰
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -بانک جهانی خواستار رفع اختلاف های هند و پاکستان شد

مشاور ارشد دبیر بانک جهانی روز پنجشنبه در دیدار با مقامات وزارت امور خارجه و منابع آبی هند، خواستار حل مسالمت آمیز اختلافات هند و پاکستان در خصوص پیمان ایندوس (سند) شد.

مشاور ارشد دبیر بانک جهانی روز پنجشنبه در دیدار با مقامات وزارت امور خارجه و منابع آبی هند، خواستار حل مسالمت آمیز اختلافات هند و پاکستان در خصوص پیمان ایندوس (سند) شد.

 

به گزارش تحلیل ایران 'ایان اچ سلیمان' که برای بررسی اختلافات دهلی نو و اسلام آباد در خصوص پیمان سند وارد دهلی نو شده است بر پاینبدی هند و پاکستان بر پیمان ایندوس تاکید کرد.


وی قرار است پس از دیدار با مقامات هندی برای گفت وگو با مقامات پاکستانی در خصوص پیمان ایندوس راهی اسلام آباد شود.


یک مقام ارشد دولتی هند در خصوص این دیدار گفت که بانک جهانی علاقه مند به حل اختلاف هند و پاکستان به صورت دوستانه و در راستای پیمان امضا شده میان 2کشور است.


بانک جهانی معتقد است که ادامه اختلاف های هند و پاکستان، بر آینده توافق رودخانه اینداس تاثیر منفی می گذارد.


پیش از این بانک جهانی رسیدگی به اختلاف هند و پاکستان در خصوص پیمان رودخانه سند را متوقف کرده بود.


هند ماه گذشته به تصمیم بانک جهانی برای رسیدگی همزمان به درخواست های حل اختلاف هند و پاکستان در زمینه رودخانه سند اعتراض کرد و آن را غیر قانونی دانست.


دهلی نو خواهان تعیین یک کمیته بی طرف برای حل اختلاف های هند با پاکستان در خصوص پیمان رودخانه سند (ایندوس) شده است در حالیکه پاکستان با ادعای نقض توافقنامه سند از سوی هند، خواستار برگزاری یک دادگاه داوری بین المللی برای حل اختلافات خود با هند شده است.


بر اساس پیمان رودخانه سند (اینداس) که در سال 1960 میان هند و پاکستان امضا شد ، هند می تواند از آب رودخانه های شرقی (روی، بیس و سوتلج) استفاده کند در حالی که آب رودخانه های غربی( اینداس، جلوم و چناب) به پاکستان می رسد. اما هند می تواند برای مصرف داخلی، کشاورزی و تولید برق نیز از آب رودخانه های غربی استفاده کند.


با افزایش اختلاف هند و پاکستان از چند ماه گذشته به علت خشونت های کشمیر و حمله شبه نظامیان به پایگاه ارتش در ایالت جامو و کشمیر ،هند تصمیم گرفت برای اعمال فشار بیشتر بر پاکستان از آب رودخانه های غربی نیز استفاده کند.


هند و پاکستان در سال 2010 با یکدیگر بر سر توافقنامه اینداس اختلاف پیدا کردند. پاکستان در مورد پروژه 330 مگاواتی برق هند در 'کیشن گنگا'به سازمان های جهانی شکایت کرد و در سال 2011 هند مجبور به متوقف کردن این پروژه شد اما در سال 2013 این کشور تحت شرایط سخت مجوز ادامه پروژه را دریافت کرد.


ایرنا نوشت: سند (ایندوس) که از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر ،گلگیت و بلتستان ،بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می ریزد.پاکستان به عنوان یکی ازخشک ترین کشور های جهان به آب سند بسیار نیاز دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :