موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/112427 :کد

مدیر حوزه های علمیه:

نظریه اسلامی در باب معنویت از گرایش های افراطی به دور است

  پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۴
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -نظریه اسلامی در باب معنویت از گرایش های افراطی به دور است

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اندیشه اسلام در باب معنویت گفت: دین اسلام در زمینه معنویت در یک نقطه تعادل ایستاده و از گرایش های افراطی و تحجرگرایانه به دور است.

مدیر حوزه های علمیه کشور با اشاره به اندیشه اسلام در باب معنویت گفت: دین اسلام در زمینه معنویت در یک نقطه تعادل ایستاده و از گرایش های افراطی و تحجرگرایانه به دور است.

 

به گزارش تحلیل ایران  آیت الله علیرضا اعرافی عصر پنجشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین همایش سلامت معنوی در قم افزود: معنویت گرایی در کنار شاخص های مثبت می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد و معنویت گرایی غربی به برخی از این آسیب ها مبتلا می باشد.


وی به عنوان نمونه گفت: معنویتی که بر مسائل عاطفی محض مبتنی بوده و بر امر عقلانی استوار نباشد، در معرض خرافه گرایی قرار دارد.


اعرافی ادامه داد: گرایش های افراطی و تحجرگرایانه نیز از آسیب های دیگر معنویت است، اندیشه اسلامی در باب معنویت در نقطه تعادل ایستاده و از خرافات، گرایش های پلورئالیسی، سکولاریستی، افراطی تحجری، اجتماع گریز و نامتوازن با ساحت های دیگر، به دور است.


وی با اشاره به این که اسلام در حوزه معنویت دارای یک نظریه کلان است، گفت: تلاش های علمی برای پیشبرد سلامت معنوی با ابزارهای علمی و متدولوژی های تعریف شده، باید ارتباطی با فلسفه معنویت از دیدگاه اسلام داشته باشد.


اعرافی خاطرنشان کرد: وقتی ما نظریه معنویت اسلام را ارائه دهیم باید چهار شاخه اصلی علوم اسلامی در کنار هم یک منظومه ای تشکیل دهند تا به یک نظریه دقیق و کلانی از معنویت دست پیدا کنیم.


وی ادامه داد: اگر بخواهیم به نظریه اسلام در باب سلامت نگاه کنیم باید از زاویه های فلسفی کلامی، فقهی حقوقی، ارزشی اخلاقی و تاریخی تمدنی آن را مورد بررسی قرار دهیم و از باب روشی نیز به صورت اجتهادی در این چهار زاویه ورود پیدا کرده تا به نظریه معنویت دست پیدا کنیم.


امام جمعه موقت قم گفت:معنویت در نگاه اسلام و مکتب اهل بیت(ع) یک امر مشخص، تعریف شده، عقلانی، فلسفی و مبتنی بر استدلال های قوی و منطقی است.


وی با اشاره به شاخصه های معنویت در اسلام تصریح کرد: اندیشه معنویت در اسلام ماورای درون انسان، مبتنی بر نظام واره های منسجم، جامع، شامل، متوازن با سایر ساحت ها، دارای تجلی های درونی و بیرونی، امری اکتسابی و اختیاری است.


اعرافی گفت: معنویت در اسلام به همه هستی اعم از جهان آخرت و زندگی این دنیای مردم توجه کرده و دنبال یک اطمینان منهای نقشه نجات بخش بشریت نیست.


وی ادامه داد: ما در درون خود مواجه با برخی رزائل اخلاقی هستیم که اینها را با یک نسخه معنوی می توان معالجه کرد و این گام مهمی در جهت سلامت معنوی جامعه است.


وی گفت: باید نظام اخلاقی اسلام را مورد توجه قرار دهیم ودر این راستا مجموعه رزائل اخلاقی را به صورت منظومه ای شناسایی کرده و مورد تحقیق قرار دهیم و این اقدام نیاز به نقشه راه دارد.


رئیس جامعه المصطفی العالیمه افزود: نظام واره بودن این تحقیق ها می تواند ما را به نظریه های کلان برساند، وقتی می گویند علوم انسانی و اسلامی، یعنی این که بر اساس این علوم باید بر پایه درستی انسان و رزائل را شناخته و بر این پایه تحقیق کنیم.


اعرافی گفت: حوزه در گرایش های فلسفی کلامی و فقهی، ضمن این که تحقیقات کهن و سنتی خود را عمق می بخشد و از آنها صیانت می کند ولی باید در این عرصه های جدید هم وارد شویم و فضاهای اجتهادی حوزه باید در این راستا ورود داشته باشد.


وی خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه در کنار تعامل با دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و گفت و گوی عالمانه سعی دارد در این زمینه همکاری های مطلوبی داشته باشد.


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: متاسفانه این تحقیق ها هم در حوزه و دانشگاه کاستی هایی دارد و فرهنگستان های کشور می توانند این نقشه های راه و افق ها را به درستی ترسیم و زمینه را برای فعالیت ها و قلمروهای بیشتر باز کنند.


چهارمین همایش ملی سلامت معنوی به همت فرهنگستان علوم پزشکی و مرکز مدیریت حوزه های علمیه و دانشگاه علوم پزشکی قم با محورهای سلامت معنوی از دیدگاه اسلام، سلامت معنوی در نظام سلامت، مراقبت های معنوی در سطوح مختلف پیشگیری، مراقبت معنوی تجارب ملی و فراملی با حضور طلبه های حوزه های علمیه، دستیاران دانشجویان گروه پزشکی و کلیه گرایش های روانشناسی، روز گذشته(چهارشنبه) در سالن همایش های غدیر در قم آغاز شد و عصر امروز به کار خود پایان داد.


ایرنا نوشت: دانشگاه شهید بهشتی تهران میزبان نخستین و دومین دوره این همایش در سال های 92 و 93 بود و سومین دوره آن نیز سال گذشته در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شده بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :