موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی دین و اندیشه

a/112537 :کد

حجت‌الاسلام والمسلمین اختری

حدود ۷۰۰ عضو در مجمع جهانی اهل بیت (ع) داریم

  جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۶
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -حدود ۷۰۰ عضو در مجمع جهانی اهل بیت (ع) داریم

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه ما باید وحدت امت را در جهان اسلام حفظ کنیم اما در عین حال باید از اساس مکتب خود نیز حمایت کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه ما باید وحدت امت را در جهان اسلام حفظ کنیم اما در عین حال باید از اساس مکتب خود نیز حمایت کنیم، گفت: مجمع جهانی اهل بیت (ع) برای ترویج معارف و اندیشه‌های ناب اسلام و به‌خصوص شیعیان در سراسر جهان فعال است و تاکنون بیش از 2 هزار عنوان کتاب به 57 زبان زنده دنیا، ترجمه کرده تا همه جهان با معارف اهل بیت (ع) آشنا شوند.

 

به گزارش تحلیل ایران  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری جمعه (17 دی‌ماه) پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران در خصوص اهداف و خدمات مجمع جهانی اهل بیت (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

او در ابتدای سخنانش با تبریک ولادت امام حسن عسکری (ع) گفت: خداوند متعال یک امتیاز ویژه و بزرگ به امام حسن عسگری (ع) عطا فرمودند و آن فضیلت داشتن فرزندی که به وسیله آن بزرگوار جهان پر از عدل و داد می‌شود و فرزند امام حسن عسگری (ع) نجات‌بخش انسانیت، بشریت و منجی جهان است.

 

وی در ادامه با اشاره به پیشینه تشکیل مجمع جهانی اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: اکنون که در بیست‌وششمین سال تاسیس این مجمع هستیم و یک ربع قرن از عمر تاسیس این مجمع گذشته، لازم می‌دانم که بگویم در 26 سال قبل شخصیت‌های بزرگ، علما، روحانیون، سیاسیون، فرهیختگان فرهنگی و اجتماعی از کشورهای مختلف دنیا گرد هم جمع شده‌اند و اجلاسی را با حضور بیش از 250 نفر تشکیل داده‌اند و در آنجا بود که پیشنهاد تاسیس مجمع اهل بیت (ع) مطرح شد.

 

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ادامه داد: این مجمع یک مجمع مستقل غیردولتی است و شخصیت‌های بزرگی از جهان اسلام عضو آن هستند. در حدود 700 عضو از کشورهای مختلف در این مجمع حضور دارند، همچنین 140 کشور در دنیا با این مجمع در ارتباط هستند. ما به فراخور وجود پیروان اهل بیت (ع) درصدد هستیم که افراد زبده‌ای را عضو مجمع کنیم.

 

اختری در ادامه با اشاره به پیشینه مذهب تشیع و با بیان اینکه دشمنان اهل بیت و شیعه به دنبال این هستند که با تبلیغات سوء بگویند که شیعه در ایران و با پشتیبانی ایران شکل گرفته است، اظهار کرد: در طول تاریخ همواره شبهاتی علیه شیعیان مطرح می‌شد اما لازم است که بگویم مذهب شیعه و شیعه‌گری از زمان‌ صدر اسلام بوده است. شکل ظاهری وجود تشیع جزو سابقه‌دارترین مذاهب در جهان اسلام است از زمانی که حضرت علی (ع) در کنار پیامبر بود و در جنگ‌هایی که رخ داد، شیعیان حضرت علی (ع) تبلور پیدا کردند و در عاشورا و کربلا نیز، شیعیان حضرت کاملا مشهود و مشخص بودند و امام حسین (ع) خطاب به دشمنان فرمودند: شیعه آل ابی سفیان و در همین جا نیز شیعیان علی‌بن‌ابی‌طالب مشخص بودند، از نظر فقهی و دانشی نیز در زمان امام جعفر صادق و امام محمد باقر (ع) مذهب جعفری و تشیع شکل خود را به دست آورد.

 

 

او در ادامه یادآور شد: همچنین از نظر مفهومی و لفظی نیز در زمان حضرت محمد (ص) با موضوع آیات شریفه‌ای در خصوص شیعیان این مذهب شکل گرفت. پیامبر خطاب به حضرت علی (ع) فرمودند: قسم به آن کسی که جانم در دست اوست، شیعیان شما از فاعزون هستند و در جای دیگری فرمودند: ای علی روز قیامت تو می‌آیی و شیعیانت در حالی که راضی و مرضی هستند و دشمنان تو در حال خشم و ناراحتی وارد قیامت می‌شوند.

 

همچنین در زمان حضرت علی (ع) افرادی همچون سلما، مقداد، عمار و ... جزو شیعیان حضرت علی (ع) بودند و امروز نیز بیش از 350 میلیون نفر شیعه در دنیا و در همه کشورها وجود دارند.

 

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) افزود: از قرن‌های گذشته گروهک‌ها و به خصوص انگلیس جنایتکار درصدد مقابله با شیعیان بودند و به همین دلیل گروه‌هایی را تشکیل دادند که از جمله آنها وهابیت در عربستان و بهائیت در ایران بود که خوشبختانه اثری از این بهائیت در ایران نیست. آنها با تشکیل گروهک‌هایی همچون طالبان، القاعده، داعش و ... می‌خواهند بر علیه مسلمانان و به خصوص شیعیان حرکت کنند. در این راستا برخی کشورهای منطقه همچون آل سعود نیز با آنها همراه می‌شوند.

 

اختری تصریح کرد: وظیفه ما این است که همواره وحدت را در امت جهان اسلام حفظ کنیم اما در عین حال باید از اساس مکتب خودمان نیز حمایت کنیم. مجمع جهانی اهل بیت (ع) بر اساس پیروی از فرمایشات امام بزرگوار و اندیشه‌های خردمندانه مقام معظم رهبری براساس وحدت و تعامل همه مسلمانان، در حال حرکت است و ما همواره برای نشر معارف اهل بیت (ع) تلاش می‌کنیم.

 

ایسنا نوشت:بر همین اساس بیش از 2 هزار عنوان کتاب به 57 زبان زنده دنیا، ترجمه و پخش شده است و خبرگزاری اهل بیت بنیاد اهل بیت و یکسری از فعالیت‌های دیگری را در زمینه ترویج مفاهیم دینی و شیعی داریم که برای ترویج بیشتر آنها نیازمند پشتیبانی و کمک همه خردمندان، علما، دانشمندان و حوزه‌های علمیه هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :