a/112567 :کد

نفتکش؛

آخرین وضعیت پرونده تحریم شرکت ملی نفتکش

  شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۳۰۲   
 تحلیل ایران -آخرین وضعیت پرونده تحریم شرکت ملی نفتکش

لایحه اعتراض به رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در ارتباط با پرونده تحریم مجدد شرکت ملی نفتکش ایران، در نوامبر سال ۲۰۱۶ به منظور اثبات غیرقانونی بودن این تحریم و در راستای سیاست‎های کلان شرکت، تسلیم ا


مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران گفت: لایحه اعتراض به رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در ارتباط با پرونده تحریم مجدد شرکت ملی نفتکش ایران، در نوامبر سال ۲۰۱۶ به منظور اثبات غیرقانونی بودن این تحریم و در راستای سیاست‎های کلان شرکت، تسلیم این دادگاه شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، شرکت ملی نفتکش ایران در اکتبر 2012 همانند بسیاری دیگر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی، در فهرست تحریم‎های اتحادیه اروپا قرار گرفت. این شرکت 27 دسامبر 2012 علیه تصمیم 2012/635 شورای اتحادیه اروپا نزد دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کرد که رأی دادگاه اتحادیه اروپا در 3 ژوئیه 2014 به نفع شرکت ملی نفتکش ایران صادر شد و شورای اتحادیه اروپا هم نسبت به حکم دادگاه درخواست بازنگری نکرد. با این وجود، در تاریخ 12 فوریه 2015، طی تصمیم 2015/236، اتحادیه اروپا شرکت ملی نفتکش را با دلایل جدید در فهرست تحریم خود حفظ کرد.

تسنیم نوشت: شرکت ملی نفتکش ایران در 24 آوریل 2015 دوباره علیه تصمیم 2015/236 شورای اتحادیه اروپا شکایت کرد و حدود 4 ماه پیش، یعنی در تاریخ 14 سپتامبر 2016، این بار دادگاه اتحادیه اروپا علیه شرکت ملی نفتکش ایران رای داد که این شرکت قرار بود تا پایان ماه نوامبر دفاعیه خود را در قالب لایحه اعتراضی به دادگاه عمومی اروپا ارسال کند.

در خصوص اینکه در حال حاضر شرکت ملی نفتکش ایران به عنوان دارنده بزرگترین ناوگان حمل نفت در جهان، با وجود اجرای برجام و رفع تحریم ها، چه وضعیتی در پوشش بیمه ای و مراودات بین المللی دارد و در خصوص سرنوشت اعتراض این شرکت به حکم دادگاه عمومی اروپا، با «سیروس کیان ارثی» مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران به گفت‌وگو نشسته ایم. مشروح این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

درخصوص آخرین وضعیت لایحه اعتراض به حکم دادگاه عمومی اروپا که اخیرا تسلیم این دادگاه شده است، توضیح دهید.

کیان ارثی: لایحه اعتراض به رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در ارتباط با پرونده تحریم مجدد شرکت ملی نفتکش ایران (مربوط به فوریه سال 2015)، در نوامبر سال2016 به منظور اثبات غیرقانونی بودن این تحریم و در راستای سیاست‎های کلان شرکت، تسلیم این دادگاه شد که در این ارتباط منتظر صدور رأی دادگاه هستیم. البته لازم به ذکر است که با پیگیری‎های حقوقی بعمل آمده در ارتباط با تحریم اولیه شرکت ملی نفتکش ایران در سال 2012 ، ما موفق به اخذ رأی برائت از اتهامات وارده و لغو تحریم این شرکت در سال 2014 شدیم.

 آیا جو روانی حاکم بر فعالیت این قبیل دادگاه‎ها، بر فعالیت ناوگان  شرکت ملی نفتکش ایران و تمایل شرکت‎های خارجی برای همکاری با شما تأثیر داشته است؟

کیان ارثی: اساساً دادگاه مرجع وضع تحریم نیست و تحریم‎های اروپایی از سوی شورای اتحادیه اروپا صادر می‎شوند؛ لذا طرح دعوی علیه تحریم‎های صادره از سوی این شورا می‎بایست در دادگاه عمومی اتحادیه اروپا طرح گردد. در حال حاضر نیز با توجه به شرایط فراهم شده در پسابرجام و لغو تحریم‎ها، مشکلات ناوگان شرکت از قبیل استفاده از کلاس و بیمه بین‎المللی مورد قبول بازار، رفع شده است و بالطبع تمایل زیادی از سوی شرکت‎های خارجی برای از سرگیری روابط تجاری با شرکت ملی نفتکش ایران وجود دارد. در این ارتباط لازم به ذکر است که درحال حاضر روابط تجاری با تعدادی از شرکت‎های اروپایی و دیگر شرکت‎های صاحب نام بین‎المللی از سرگرفته شده و در حال توسعه است.

در برنامه‎های توسعه ناوگان، باتوجه به خالی بودن بخش اعظمی از ظرفیت کشتی‎سازان داخلی، آیا برنامه‎ای برای استفاده از این ظرفیت دارید یا فعلا برنامه‎های شرکت استفاده از ظرفیت‎های سفارش ساخت نفتکش‎ها در خارج از کشور است؟

کیان ارثی: شرکت ملی نفتکش ایران فعلا برنامه‎ای برای افزایش ظرفیت ناوگان خود ندارد. البته NITC در راستای حمایت از صنایع داخلی که همواره جزء سیاست‎های این شرکت قرار داشته و دارد؛ در سال1381 ساخت دو فروند کشتی نفتکش فرآورده‎بر 35 هزار تنی و در سال 1382 ساخت سه فروند کشتی نفتکش 63 هزار تنی را به شرکت‎های داخلی سفارش داد که با وجود گذشت این مدت طولانی از سفارش، این کشتی‎ها هنوز ساخته و تکمیل نشده‎اند؛ با این وجود امیدواریم بتوانیم با کمک سازندگان داخلی این سفارشات را تحویل گرفته و تعیین تکلیف کنیم.

شرکت ملی نفت ایران درخصوص ناکافی بودن ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران برای پوشش تمامی برنامه‎های فروش نفت ایران انتقادهایی داشته، آیا برنامه مشخصی برای افزایش ناوگان تا چشم‎انداز مشخصی مثل پایان سال 95 یا پایان برنامه ششم توسعه دارید؟

کیان ارثی: همانطور که اعلام شد فعلا برنامه‎ای برای افزایش ظرفیت ناوگان نداریم و تنها با حفظ ظرفیت و در راستای کاهش سن متوسط ناوگان، طی یک برنامه‎ استراتژیک پنج‎ساله نسبت به جایگزینی تعدادی از کشتی‎های قدیمی‎تر با کشتی‎های نوساز اقدام خواهیم کرد.

لازم به ذکر است شرکت ملی نفتکش ایران در طول تحریم‎ها بیش از 90 درصد ظرفیت عملیاتی خود را در خدمت صنعت کشور قرار داد تا هیچ‎گونه خللی به روند صادرات نفت کشور وارد نشود و هم اکنون نیز آماده است تا در صورت نیاز وزارت نفت بدون هیچ مشکلی با تمام ظرفیت در خدمت کشور باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که هم‎راستا با سیاست‎های وزارت نفت در زمینه افزایش تولید و صادرات گاز LPG، برنامه‎ریزی‎های لازم برای حضور پررنگ‎تر NITC در این بخش نیز صورت گرفته است.    

درحال حاضر چه تعداد از کشتی‎های نفتکش ‎شرکت ملی نفتکش ایران تحت اجاره شرکت‎های دیگر است آیا  برنامه مشخصی برای افزایش این تعداد دارید؟

کیان ارثی: از زمان اجرایی شدن برجام تا این مقطع از سال جاری تعداد 30 فروند از کشتی‎های این شرکت به شرکت‎های خارجی اجاره داده شده است که با توجه به مذاکرات انجام شده این تعداد تا پایان سال نیز افزایش خواهد یافت. همانطور که اشاره شد اولویت اول ما تأمین نیاز حمل نفت صادراتی کشور است و کشتی‎های مازاد بر نیاز داخلی نیز به اجاره‎کنندگان خارجی اجاره خواهد داده شد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :