موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/112714 :کد

قاهره

عادی سازی روابط قاهره و ریاض اولویت نخست کشورهای خلیج فارس

  یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۰
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -عادی سازی روابط قاهره و ریاض اولویت نخست کشورهای خلیج فارس

مقامات بلندپایه اتحادیه عرب از ادامه تلاش ها برای عادی سازی روابط قاهره و ریاض خبرداده و گفتند که کویت و امارات برای نزدیک کردن دیدگاه های مسئولان مصر و عربستان با هدف عادی سازی است.

مقامات بلندپایه اتحادیه عرب از ادامه تلاش ها برای عادی سازی روابط قاهره و ریاض خبرداده و گفتند که کویت و امارات برای نزدیک کردن دیدگاه های مسئولان مصر و عربستان با هدف عادی سازی روابط میان دو کشور تلاش خود را افزایش می دهند. این موضوع نشان می دهد آشتی دادن مصر و عربستان به اولویت نخست اعراب حاشیه خلیج فارس تبدیل شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، نشریه الرای روز یکشنبه نوشت: مقامات مسئول در اتحادیه عرب اعلام کرده اند که کویت به همراه امارات متحده عربی و اردن رفت و آمدهای مستمری را میان قاهره و ریاض انجام داده و بر اهمیت نزدیک کردن دیدگاه های مشترک در قبال پرونده سوریه نیز تاکید کرده اند .


پیش از این عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر جهت عادی سازی مجدد روابط کشورش با عربستان برای سعودی ها شرط گذاشته و گفته بود که عربستان باید برای عادی سازی روابط از قاهره عذرخواهی کند.


روابط مصر و عربستان پس از حمایت قاهره از مواضع مسکو در قبال پرونده سوریه رو به سردی گرایید و در مقابل شرکت آرامکوی سعودی نیز برای دومین ماه پیاپی از ارسال محموله های نفت برای مصر جهت کمک به این کشور خودداری کرد.


امارات متحده عربی نیز به دلیل مواضع انتقادی از گروه اخوان المسلمین٬ روابط صمیمانه خود با قاهره را حفظ کرده و تلاش می کند که شرایط را برای ادامه همکاری سعودی ها با مصر فراهم سازد.


شورای همکاری خلیج فارس که پس از بحران سوریه به دنبال یافتن شریکی قابل اعتماد در منطقه می باشد٬ پس از بروز برخی اختلافات با ترکیه بر سر حمایت از اخوان المسلمین٬ تنها چاره پیش روی خود را روی آوردن به مصر برای تحقق خواسته های خود دید.


برخی ناظران سیاسی معتقدند که شورای همکاری خلیج فارس به رغم حفظ ائتلاف ظاهری، موضع یکپارچه ای در قبال دولت مصر ندارد و کشورهای عضو نیز به دلیل گرایش های متفاوت به دنبال اعمال سیاست های متضاد در مصر هستند.


در این میان کشور عمان به عنوان عضو مستقل و بی طرف شورای همکاری خلیج فارس موضع معتدلانه خود را در قبال مصر حفظ کرده است.


امارات٬ عربستان و بحرین در گذشته به شدت از دولت السیسی رئیس جمهوری مصر حمایت می کردند.


ایرنا نوشت: حمایت هدفمند و مصلحتی شورای همکاری خلیج فارس از مصر نیز در شرایطی ادامه خواهد یافت که سرمایه گذاری های میلیاردی ریاض و ابوظبی در مصر٬ دولت قاهره را به عنوان یک کشور فعال در خط ضد مقاومت و علیه حماس و حزب الله و همکار با تل آویو نگه دارد، چرا که در غیر این صورت موقعیت عبدالفتاح السیسی به خطر خواهد افتاد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :