موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/112845 :کد

نخست وزیران عراق و اردن

نخست وزیران عراق و اردن خط انتقال نفت گاز را طرحی راهبردی خواندند

  دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۰
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -نخست وزیران عراق و اردن خط انتقال نفت گاز را طرحی راهبردی خواندند

نخست وزیران عراق و اردن پس از پایان مذاکرات دو جانبه، در نشست خبری مشترک،خط لوله انتقال نفت و گاز از استان بصره در جنوب عراق به بندر عقبه در جنوب اردن را طرحی راهبردی برای دو کشور خواندند.

به گزارش تحلیل ایران،  نخست وزیر اردن روز دوشنبه در این نشست خبری مشترک تاکید کرد که طرح خط لوله انتقال نفت و گاز از طرح هایی است که دو طرف توافق کردند که تا نیمه سال 2017 اجرایی شود.


'هانی الملقی' نخست وزیر اردن یادآورشد که طرح یادشده یکی از طرح های مهم بین دو کشور است.


نخست وزیر عراق نیز گفت: طرح خط لوله نفت و گاز بین عراق و اردن، طرحی راهبردی بوده که قرار است در روزهای آینده پرونده کامل آن آماده شود.


«حیدر العبادی» تاکید کرد که این طرح به شیوه سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور اجرا می شود.
طرح خط لوله انتقال نفت و گاز عراق و اردن به طول یکهزار و 700 کیلومتر قرار بود با هزینه 18 میلیارد دلار در 2017 گشایش یابد، اما به دلیل یورش گروه تروریستی داعش در ژوئن 2014، این طرح دچار توقف شد.


براساس این طرح مقرر بود که روزانه یک میلیون بشکه نفت از میادین چاه نفت در بصره به بندر عقبه انتقال داده شود که 850 هزار بشکه از آن، برای پالایشگاه پتروشیمی اردن مورد استفاده قرار می گیرد و بیش از 100 میلیون مترمکعب در روز گاز، نیز از این لوله به اراضی اردن برای استفاده در تولید برق انتقال داده شود.


نخست وزیر اردن دراین جلسه از حصول توافق بر سر معافیت گمرگی کالاهای صادراتی اردن به عراق خبر داد و گفت که تسهیل در پروازهای هوایی بین دو کشور و تسهیلات در عبور کالاها از گذرگاه های مرزی از دیگر توافقات انجام گرفته است.


هانی الملقی ابراز امیدواری کرد که وزیران کشاورزی دو کشور تا ماه آینده میلادی در امان پایتخت اردن پیرامون یادداشت تفاهم همکاری به توافق رسیده و این یادداشت هرچه سریعتر اجرایی شود.


نخست وزیر عراق نیز گفت که در نشست امروز (دوشنبه) پیرامون تسهیل در تردد شهروندان عراقی

به اردن و همکاری در زمینه تبادل اطلاعات درباره قاچاقچیان پول و کالا توافق صورت گرفت.


وی توضیح داد: بغداد برای گشودن جاده راهبردی طریبیل در سریع ترین زمان ممکن جدی است هرچند تاخیر صورت گرفته ناشی از حساسیت بغداد برای حفاظت از کامیون دارانی است که از این جاده عبور می کنند.


ایرنا نوشت: العبادی گفت که دولت عراق تلاش دارد تا علاوه بر طریبیل، گذرگاه های جدیدی با اردن به منظور افزایش تبادلات تجاری فعال کند تا به این ترتیب حیاتی طبیعی به استان الانبار بازگردد و اهالی دو سوی مرز از منافع اقتصادی آن بهره شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :