موضوعات ‌مرتبط: سیاسی قوه قضائیه

a/112847 :کد

قوه قضاییه

قوه قضاییه مکلف به بهره گیری از سیستم بازرسی کارآمد قضات شد

  دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۰
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -قوه قضاییه مکلف به بهره گیری از سیستم بازرسی کارآمد قضات شد

بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، قوه قضاییه مکلف شد که بهره گیری از فناوری های نوین و سیستم بازرسی کارآمد جهت کشف تخلفات قضات و کارکنان قضایی را فراهم با متخلفین مطابق ضوابط قانونی در کمترین زمان ممکن برخورد کند.

به گزارش تحلیل ایران   نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز دوشنبه و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، ماده 136 این لایحه را با 162 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از 213 نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب رساندند.


براین اساس در راستای کاهش مراجعه مردم به مراجع قضایی و تسریع در حل و فصل اختلافات، قوه قضائیه مکلف شد با همکاری دولت به منظور افزایش حل و فصل اختلافات از طریق داوری، ایجاد و توسعه نهادهای داوری و اعتمادسازی و ایجاد اقبال عمومی و حمایت از آنها، تا پایان سال اول برنامه تمهیدات لازم را پیش‌بینی نماید.


همچنین قوه قضاییه مکلف شد با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، سیستم بازرسی کارآمد جهت کشف تخلفات قضات و کارکنان قضایی فراهم و با متخلفین مطابق ضوابط قانونی و در کمترین زمان ممکن برخورد نماید.


خانه ملتی‌های در مصوبه دیگری قوه قضاییه را مکلف کردند در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد زمینه اعتبارسنجی، سامانه سجل محکومیت‌های مالی را ایجاد نماید تا امکان استعلام برخط تمامی محکومیت‌های مالی اشخاص محکوم علیهم از این سامانه برای بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و دستگاه‌های اجرایی و دفاتر اسناد رسمی فراهم آید.


طبق تبصره این ماده، آیین‌نامه اجرایی این بند به وسیله قوه قضاییه و با همکاری وزارت دادگستری، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به تصویب ‌هیأت وزیران می‌رسد.


ایرنا نوشت: نمایندگان مجلس همچنین ماده 137 را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع دادند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :