موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی عرضه کالا

a/113064 :کد

تخلفات میدان مرکزی میوه

تخلفات میدان مرکزی میوه و تره‌بار و تکالیفی که برعهده شهردای نیست

  چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۵
تعداد بازدید : ۳۴۶   
 تحلیل ایران -تخلفات میدان مرکزی میوه و تره‌بار و تکالیفی که برعهده شهردای نیست

مدیر میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران با تاکید بر اینکه عمده تخلفات درون این میدان، تعدی به خارج از محدوده قانونی حجره است اظهارکرد: به لحاظ قانونی در امور نظارت و کنترل، وظیفه‌ای بر عهده شهرداری تهران نیست.

به گزارش تحلیل ایران محمدعلی میرزایی سرچشمه در تشریح اقدامات شهرداری تهران برای حل معضلات میدان مرکزی میوه و تره بار تهران اظهارکرد: امروز این میدان نسبت به گذشته تفاوت‌های چشمگیری پیدا کرده است. در گذشته این میدان، نظم نداشت و برای حضور خانواده‌ها مناسب نبود اما در دهه گذشته با اعمال کنترل‌های دقیق و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین نظارت و کنترل و همچنین همکاری همه دستگاه‌های ذیربط در این راستا، نظم مناسبی حاکم شده و شاهد حضور خانواده‌ها برای خرید روزانه هستیم.

وی افزود: میدان مرکزی میوه و تره‌بار سابقه‌ای 25 ساله دارد که از سال 1374 به منظور ایجاد محلی برای تجمیع سه میدان اصلی آنوقت تهران یعنی شوش، گمرگ و طاهری به عنوان بار فروشی تهران ساخته شد. میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران از میدان تره‌بار فرانسه الگوبرداری شده است و به لحاظ وسعت و طراحی علاوه بر داخل کشور در سطح خاورمیانه منحصربه فرد است.

مدیر میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران ادامه داد: میدان مرکزی به لحاظ تخصصی زیر نظر اتحادیه بارفروشان تهران است که در حقیقت زیر نظر اتاق اصناف کار می‌کنند لذا تمامی موضوعاتی همچون جواز، قیمت‌ها، کنترل و نظارت و کیفیت و میزان محصولات ورودی به بازار بر عهده اتحادیه بارفروشان، تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی است.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران در میدان مرکزی، امور خدمات شهری همانند رفت و روب، ایجاد و نگهداشت فضای سبز و نگهداری از زیر ساخت‌ها را برعهده دارد. با توجه به وسعت 300 هکتاری میدان مرکزی میوه و تره بار تهران و با وجود 1364 حجره در دو فاز بی‌تردید ارائه خدمات شهری کار پیچیده‌ای است که توسط 500 نیروی خدمات شهری در طول شبانه‌روز در این محل انجام می شود.

معاون مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار تهران با اشاره به اینکه در هریک از حجره‌های میدان مرکزی حدود سه تا  چهار نفر شریک هستند،گفت: به این ترتیب اعضای اتحادیه بالغ بر چهار هزار نفر هستند که به صورت شبانه‌روزی در میدان مرکزی مشغول فعالیت هستند. این حجره‌ها به صورت حق‌العمل کار هستند. به این صورت که باغدار و کشاورز محصولات خود را برای حجره‌داران ارسال می‌کنند، این افراد در جایگاه امانتدار آنها زیر نظر اتحادیه حق‌العملی را می‌گیرند و محصولات را عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به وجود برخی معضلات در گذشته از حصاربندی کامل میدان مرکزی خبر داد و اظهارکرد: این میدان امروز به شهرکی تبدیل شده که دارای 8 درب ورودی و خروجی است که به صورت مکانیزه و با استفاده از نرم‌افزاری که توسط پژوهشکده دانشگاه تهران طراحی شده است و از طریق کارت‌هایی به نام کارت پنجره واحد تمامی خودروهای ورودی به بازار به جز سواری کنترل می شوند. در جهت ارائه خدمات بهتر به حجره داران 15 باسکول مکانیزه نیز در این بازار قرار داده شده است.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در این میدان مالک است اما حجره‌ها به صورت سرقفلی واگذار شده است؛لذا به لحاظ قانونی نمی‌دانیم هر یک از حجره‌ها در روز چه محصولی و چه مقداری و با چه کیفیت و نرخی وارد بازار و یا از آن خارج می کنند و تمام این موارد بر عهده اتحادیه است.

میرزایی با اشاره به اینکه ارائه خدمات شهری توسط 500 نفر نیرو و توسط شرکت‌های پیمانکار بخش خصوصی انجام می‌شود،گفت: روزانه حدود 20 هزار خودروی ورودی به بازار داریم و نزدیک به 60 هزار نفر وارد این میدان می شوند و 10 هزار نفر هم در حجره‌ها مشغول به کار هستند لذا برای این حجم از تردد، ارائه خدمات شهری کار پیچیده‌ای است. در حال حاضر در این میدان یک ایستگاه آتش نشانی، اورژانس، یک کلانتری زیرمجموعه کلانتری خانی آباد، ایستگاه تعزیرات حکومتی، شورای حل اختلاف، ایستگاه شبکه سلامت جنوب شهر تهران و یک ایستگاه پلیس راهور وجود دارد که به طور شبانه‌روزی ارائه خدمات به شهروندان در دستور کار خود دارند و ساختمان‌ها و تجهیزات این ایستگاه‌ها توسط میدان مرکزی تامین شده است.

وی با تاکید بر اینکه عمده تخلفات درون میدان مرکزی، تعدی به خارج از محدوده قانونی حجره است اظهارکرد: به لحاظ قانونی در امور نظارت و کنترل، وظیفه‌ای بر عهده شهرداری تهران نیست اما وظیفه ذاتی خود می دانیم در همه عرصه‌هایی که توان لازم وجود دارد با تعامل و هماهنگی به دستگاه‌های متولی کمک می کنیم لذا به صورت هفتگی لیست تعدی‌ها به خارج از حریم قانونی و سد معبر به دستگاه‌های ناظر ارسال می شود. در سایر موارد همانند ورود میوه‌های قاچاق - که البته با تشدید اقدامات نظارتی میزان آن به شدت کاهش یافته است- شهرداری تهران وظیفه قانونی ندارد ولی با تعامل تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی اقدامات موثری در این زمینه انجام شده، به طوری که در 9 ماهه نخست امسال 18هزار کیلوگرم میوه قاچاق از سطح میدان مرکزی جمع‌آوری شده است.

میرزایی ادامه داد: 21هزار کیلوگرم بارهای خارج از حریم قانونی در 9 ماهه نخست سال جاری در سطح میدان مرکزی جمع‌آوری شده است و برای 3 هزار و 210 واحد صنفی بار فروش تذکر کتبی صادر شده است و 20 واحد نیز با ابلاغ حکم پلمپ روبرو شده‌اند.

وی در تشریح اقدامات شهرداری تهران در حوزه رفت و روب میدان مرکزی نیز گفت: حجم زباله تولیدی هر فرد در میدان مرکزی حدود 15 برابر یک فرد عادی خارج از میدان است به‌طوری که روزانه حدود 100 تن زباله در این میدان جمع آوری می‌شود که شاید برابر با حجم زباله چندین ناحیه شهرداری تهران باشد البته با افزایش سطح آموزش‌های عمومی درون میدان مرکزی تلاش کرده‌ایم میزان تولید زباله را کاهش دهیم. جمع آوری این حجم از زباله در طول شبانه‌روز توسط بیش از 250 کارگر و با بهره‌گیری از 30 خودرو تخصصی انجام می‌شود.

مدیر میدان مرکزی میوه و تره بار تهران با اشاره به اینکه به میدان مرکزی به عنوان ریه تنفسی منطقه 19 نگاه می کنیم اظهارکرد: با توجه به وسعت میدان مرکزی می‌توان از این فضا به عنوان یک ظرفیت مناسب فضای سبزی بهره گرفت، در همین راستا در این بخش بیش از 150 نفر پرسنل مشغول به کار هستند همچنین 100 نفر نیرو به همراه 10 دستگاه خودرو موضوع سدمعبر در میدان مرکزی را دنبال می کنند.

وی افزود: ترافیک از عمده معضلات میدان مرکزی است که به نوعی در دل سدمعبر قرار گرفته است لذا با تعامل پلیس راهور از دو سال گذشته پایگاه ثابت راهور در میدان مرکزی مستقر شد اما تکمیل مقابله مستمر با موضوع سدمعبر نیازمند تعامل و همکاری کامل چهار دستگاه ذیربط است.

جمع‌آوری اتباع بیگانه، خرده‌فروشان و معتادان متجاهر از میدان تره‌بار

میرزایی با تاکید بر اهمیت موضوع امنیت اجتماعی و غذایی برای شهرداری تهران گفت: در میدان مرکزی نظارت پیگیری این مقوله پراهمیت از نظر قانونی در اختیار ما نیست اما برابر وظیفه ذاتی به دستگاه‌های متولی کمک می‌کنیم.

وی در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه امنیت اجتماعی و غذایی میدان مرکزی با کمک پلیس و تعزیرات حکومتی گفت: در 9 ماهه نخست امسال 152 نفر از اتباع در میدان مرکزی و 2800 نفر از افراد کارتن خواب و معتاد متجاهر جمع آوری شدند.

میرزایی ادامه داد: در همین مدت 80 نفر از خرده‌فروشان مواد مخدر که درون میدان مرکزی بودند دستگیر شده‌اند که در جریان آن 5600 گرم موادمخدر کشف شده است. همچنین 88 دستگاه انواع خودرو فرسوده و فاقد مالک از سطح میدان مرکزی جمع آوری و در همین مدت 11هزارو 500 لیتر آبلیموی تقلبی جمع آوری و امحاء شده است.

معاون مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار تهران، تجهیز میدان مرکزی را به بوفه‌های عرضه مواد غذایی بهداشتی و ایستگاه‌های عرضه سبزی پاک شده و چهار غرفه عرضه قارچ را در راستای تلاش برای حضور خانواده‌ها در میدان مرکزی خواند و گفت: در بخشی از میدان مرکزی در سطح محدود پرورش گل و گیاه انجام می دهیم. همچنین دو پارک کوچک در میدان همراه با وسایل بازی کودکان احداث شده است تا زمینه حضور بیش از پیش خانواده‌ها در میدان مرکزی فراهم شود، برای تحقق این مهم حتی روزهای جمعه که این میدان تعطیل بود را نیز باز نگه می‌داریم تا خانواده‌ها بتوانند در این روز مایحتاج خود را تهیه کنند.

ایسنا نوشت : وی از تعویض آسفالت سطح معابر میدان مرکزی و ترمیم جداول و تجهیزات میدان مرکزی میوه و تره‌بار تهران همزمان با عید نوروز خبر داد و اظهارکرد: آماده حضور خانواده‌ها در فضای آرام میدان مرکزی برای خریداری محصولات مورد نیاز خود با بهترین کیفیت هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :