موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/113417 :کد

حج تمتع؛

انتشار جزئیات جدید از سفر حج تمتع سال ۹۶

  یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۹
تعداد بازدید : ۲۹۱   
 تحلیل ایران -انتشار جزئیات جدید از سفر حج تمتع سال ۹۶

سرپرست سازمان حج و زیارت با اعلام آغاز برنامه‌ریزی‌ها برای سفر حج تمتع، گفت:‌ اگر مذاکرات با عربستانی ها در زمان مشخص به نتیجه برسد، می‌توان برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های حج سال ۹۶ را انجام داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، «حمید محمدی» جزییاتی از دعوتنامه حج عربستان و هیات مذاکره‌کننده ایرانی را بیان کرد و افزود: عربستان هر سال طبق روال معمول، در ماه‌های ربیع‌الاول و ربیع الثانی دعوتنامه‌هایی به کشورهای اسلامی می‌فرستد و برای مذاکره با هیات‌های اعزامی این کشورها، زمانی را تعیین می‌کند که نوبت ایران، پنجم اسفندماه برابر با 25 جمادی‌الاول تعیین شده است.

 
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به زمان تعیین شده برای مذاکره با هیات ایرانی، در صورت به نتیجه رسیدن و توافق میان دو کشور، فرصت برای هماهنگی‌ها و اجرای عملیات حج وجود دارد؟ اظهار کرد: طبیعتا اگر در زمان تعیین شده، مذاکرات به نتیجه برسد می‌توان برنامه‌ریزی و هماهنگی‌ها را انجام داد.این سازمان طبق وظیفه ذاتی خود از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی مربوط به حج تمتع را آغاز کرده است و اگر شرایط فراهم شود و مذاکرات به نتیجه برسد و مطالبات ایران در راستای حفظ عزت، شأن و امنیت زائران کشورمان تامین شود، مشکلی برای عملیات حج نخواهیم داشت.
 
محمدی همچنین درباره راهکارهای پیشنهادی و جدید ایران برای حل چالش‌هایی که از مذاکرات سال گذشته باقی مانده است، اظهار کرد: ما از وضعیت حال حاضر عربستان و وزارت حج این کشور اطلاعی نداریم، این مسائل در مذاکره مشخص خواهد شد. ضمن این‌که مطالبات و راهکارهای ایران کاملا شفاف است.وی در ادامه درباره‌ رویداد حج که در مذاکرات سال گذشته به دلیل تعطیلی سفارتخانه این کشور در ایران به عنوان یکی از چالش‌ها مطرح بود، گفت: در مذاکرات سال گذشته راهکارهای مورد توافق در این‌باره، تعیین شد. بعید می‌دانیم در این دور از مذاکرات درباره‌ آن صحبت شود، چون در این زمینه به نتیجه رسیدیم.پیشنهاد نخست صدور روادید در کشور ثالث بود که با مقاومت ایران، راهکار صدور ویزای الکترونیکی مطرح شد. بنابراین به احتمال زیاد در مذاکرات امسال چالشی دراین باره نخواهیم داشت.
 

سرپرست سازمان حج و زیارت سپس درباره هیات مذاکره‌کننده‌ ایران که قرار است پنجم اسفندماه امسال در وزارت حج عربستان دیدار داشته باشد، توضیح داد: ترکیب هیات‌ها همواره مشخص است، معمولا مسوولان اجرایی حج از بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، به همراه نمایندگانی از بخش فناوری اطلاعات برای رسیدگی به موضوع روادید و همینطور نماینده‌ای از شرکت هواپیمایی در این هیأت حضور خواهند داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :