موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/113588 :کد

دادگاه عالی مصر

دادگاه عالی مصر واگذاری دو جزیره به عربستان را رد کرد

  دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۴
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -دادگاه عالی مصر واگذاری دو جزیره به عربستان را رد کرد

دادگاه عالی امور اداری مصر روز دوشنبه با صدور حکم نهایی پرونده جنجالی واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان سعودی را مختومه و این دو منطقه را بخشی جدایی ناپذیر و لاینفک ازخاک مصر اعلام کرد.

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از نشریه کویتی القبس دادگاه عالی مصر اعلام کرده است توافقنامه واگذاری دو جزیره که پیش از این میان قاهره و ریاض امضا شده بود، از اعتبار ساقط است.


این حکم در حالی صادر شده است که روابط مصر و عربستان سعودی در شرایط سردی به سر می برد و تلاش های کشورهایی همچون کویت اردن و امارات متحده عربی برای برقراری صلح میان قاهره و ریاض با شکست همراه بوده است.


اهمیت راهبردی این دو جزیره از آن جهت است که تنگه تیران تنها دسترسی فلسطین اشغالی از خلیج عقبه به دریای سرخ است و نقش مهمی در تبادلات تجاری رژیم صهیونیستی ایفا می کند.


توافقنامه واگذاری دو جزیره صنافیر و تیران به سعودی در جریان سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به مصر در کنار میلیاردها دلار کمک سعودی ها به قاهره، موجی از خشم و اعتراض را در مصر بر انگیخت.


کاربران فضای مجازی در مصر با تشبیه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری این کشور به یک فروشنده دلال، اقدام وی را فروش کشور و میراث ملی مصری ها نامیدند و به شدت از آن انتقاد کردند.


السیسی برای موجه جلوه دادن تصمیم خود، موضعی تدافعی در پیش گرفت و گفت که مصر قلمرو خود را تسلیم نکرده، بلکه صرفا حق سعودی ها را به آنها اعاده کرده است.


دولت مصر مدعی است که جزایر دو گانه تیران و صنافیر واقع در دهانه خلیج عقبه متعلق به عربستان است و ریاض در سال 1950 از قاهره خواسته است از این جزایر در برابر رژیم صهیونیستی محافظت کند.


ایسنا نوشت : تاریخ مالکیت مصر بر این دو جزیره بر اساس روایت تاریخی سعودی - مصری به سال 1950 برمی‌گردد. در آن زمان، ملک عبدالعزیز از ملک فاروق خواست که برای جلوگیری از هر نوع حمله نظامی رژیم صهیونیستی در داخل منطقه جغرافیایی این دو جزیره، نیروهای ارتش مصر را در آن مستقر کند. این در حالی است که اسناد ژئوپلتیکی و تاریخی موجود موید این نکته است که این دو جزیره بخشی از منطقه سینای مصر است و ادعای عربستان مبنی بر مالکیت حقوقی و سرزمینی بر این جزایر راهبردی از اساس باطل است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :