موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/113615 :کد

شهردار شیراز مطرح کرد:

کاهش ۵۰ درصدی وابستگی شهرداری به درآمد پروانه ساختمانی

  دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۸
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -کاهش ۵۰ درصدی وابستگی شهرداری به درآمد پروانه ساختمانی

شهردار شیراز با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای تحقق درآمدهای پایدار، گفت: امروز شاهد کاهش ۵۰ درصدی اتکاء شهرداری شیراز به درآمدهای ناشی از صدور مجوز و پروانه‌های ساخت و ساز هستیم.

شهردار شیراز با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای تحقق درآمدهای پایدار، گفت: امروز شاهد کاهش ۵۰ درصدی اتکاء شهرداری شیراز به درآمدهای ناشی از صدور مجوز و پروانه‌های ساخت و ساز هستیم.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روابط عمومی شهرداری شیراز، علیرضا پاک‌فطرت در مراسم بهره‌برداری از پروژه اوراق  مشارکتی شارستان در شیراز، گفت: امروز شهرداری شیراز به لحاظ داشتن املاک در بهترین دوران خود به لحاظ ثروت به سر می‌برد و بیشترین میزان املاک و مستغلات را برای خود ایجاد کرده است.

 

وی با بیان اینکه هم‌اینک ۷۵۰ هزار مترمربع، پروژه‌های اوراق مشارکتی در شیراز مراحل ساخت یا تکمیل را طی می‌کند، گفت: یکی از این پروژه‌ها، همین مجموعه ۲۵ هزار مترمربعی است که یک داشته سرمایه‌ای برای شهرداری و شیراز محسوب می‌شود.

 

پاک‌فطرت معتقد است که شهرداری شیراز با فروش املاک خود می‌تواند تعداد زیادی پروژه عمرانی احداث کند یا اینکه با حفظ و استفاده استیجاری از این املاک، بسترساز تامین درآمدی پایدار برای خود باشد.

 

وی گفت: گام آینده شهرداری این است که طی پنج سال آینده از محل اجاره املاک و مستغلات خود مسیری پایدار در موضوع کسب درآمد را ایجاد کند همانگونه که بسیاری از شهرداری‌ها در سایر کشورها این اقدام را انجام می‌دهند.

 

شهردار شیراز با تاکید براینکه کسب درآمد از محل اجاره املاک، حداقل امکان تامین هزینه‌های جاری را برای شهرداری فراهم خواهد کرد،‌ گفت: کسب درآمدهای پایدار با شعار و حرف عملیاتی نمی‌شود، باید در این زمینه با طرح و برنامه وارد شد و عملیاتی کار کرد.

 

وی با یادآوری اینکه شهرداری به‌دنبال برگزاری برنامه‌های رسمی افتتاح برای پروژه‌های اوراق مشارکتی نیست، تاکید شورای شهر با این توجیه که چنین پروژه‌هایی باید به مردم و سرمایه‌گذاران معرفی شود را یک توجیه منطقی برای برگزاری چنین برنامه‌ای دانست.

 

شهردار شیراز همچنین گفت: پول اوراق مشارکت به هیچ عنوان در پروژه‌های عمرانی شهری، اعم از پل و پارک و معبر و ... هزینه نشده و نمی‌شود، بانک مرکزی و بانک عامل در این زمینه اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. پول اوراق مشارکت تنها در پروژه‌هایی که تعریف شده است باید هزینه شود و می‌شود.

 

او طرح این مباحث را شیطنت برخی دانست و تاکید کرد: تمام ۷۷۵ میلیارد تومانی که از محل اوراق مشارکت کسب کرده‌ایم صرف ۷۵۰ هزار مترمربع پروژه‌ای شده است که مراحل اجرایی را طی می‌کنند.

 

او با اشاره به اهداف اجرای پروژه‌های اوراق مشارکتی در نقاط کمتربرخوردار شیراز، توزیع مراکز ارائه دهنده خدمات، ترغیب بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این مناطق، ایجاد ارزش افزوده مناسب در مناطق مختلف شهری و ارائه نمونه‌ و الگوهایی برای انجام سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌ها عنوان کرد.

شهردار شیراز پروژه‌های اجرا شده توسط شهرداری را نمونه‌هایی عینی از توجه به ملاک‌ها و معیارهای شهرسازی دانست و گفت: امروز فروشگاه‌ها و مراکز تجاری بزرگی در شیراز وجود دارد که اگر حادثه‌ای در آنها واقع شد، کسبه و مردم حاضر در این مکان‌ها برای خارج شدن دچار مشکل می‌شوند.

پاک‌فطرت با تصریح اینکه تمام مجتمع‌ها و مراکز تجاری باید در زمان احداث، مسائل مربوط به مدیریت بحران را مدنظر قرار دهند، گفت: در این مجموعه ۲۵ هزار مترمربعی، ۳۶ واحد تجاری و ۲۲۰ پارکینگ وجود دارد. به این معنا که الگویی ایجاد کرده‌ایم که تعداد پارکینگ باید چندین برابر واحدهای تجاری باشد.

شهردار شیراز همچنین بر لزوم جذب و به‌کارگیری سرمایه‌های خرد مردم و اجرای فعالیت‌های تولیدی را مدنظر قرار داد و گفت: در پروژه‌های اوراق مشارکتی، چنین ایده‌ای عملیاتی شده و نکته مهم اینکه بالغ بر ۸۰ درصد از کل سرمایه کسب شده از محل اوراق مشارکت شهرداری مربوط به خارج از استان فارس بوده است.

وی با بیان اینکه ایجاد شغل یکی دیگر از اهداف طرح‌های اوراق مشارکتی است، خاطرنشان کرد: اجرایی شده ۷۵۰ هزار مترمربع ساختمان از محل اوراق مشارکت توسط شهرداری، حداقل ۲۵۰۰ شغل به شکل مستقیم ایجاد کرده است.

شهردار شیراز رونق ساختمان‌سازی و توسعه خصوصا در مناطق کمتر برخوردار و ایجاد توازن در شهر را از دیگر اهداف این پروژه‌ها اعلام و تاکید کرد: ساختمان‌سازی یک فعالیت تولیدی است که زمینه‌ساز ایجاد شغل و رونق در سایر بخش‌ها نیز خواهد شد.

پاک‌فطرت همچنین با یادآوری اینکه اولین گام‌های شهرداری در ۵ سال گذشته، ممانعت از خام فروشی املاک شهرداری بوده است، گفت: امروز تمام املاک شهرداری یا با طرح و به شکل مشارکتی واگذار می‌شود یا شهرداری راسا طرحی را در آن اجرا می‌کند.

شهردار شیراز با بیان اینکه حمایت کاملی از سرمایه‌گذاران در شیراز انجام شده و می‌شود، گفت: بارها اعلام کرده‌ام که سود حداقل ۲۵ درصدی را برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در شیراز را داشته باشند، تضمین می‌کنیم. چه سرمایه‌گذارانی که با شهرداری مشارکت داشته باشند، چه سرمایه‌گذارانی که راسا فعالیت کنند.

پاک‌فطرت با تصریح اینکه شهرداری حمایت از سرمایه‌گذاری پاک، اصل غیر قابل خدشه در مجموعه شهرداری شیراز است، گفت: این ساختمان با هدف ایجاد بازار مبل احداث شده و شهرداری ایجاد بازار تلفن همراه، طلا و پروتئین را نیز در دستور کار دارد.

معاون مالی و اقتصادی شهردار شیراز ضمن اشاره به تغییر رویکرد شهرداری کلان شهر ها از بازار مالی به بازار سرمایه گذاری،گفت:شهرداری شیراز از سال ۱۳۹۰ تاکنون با انتشار و فروش اوراق مشارکت به یکی از راه های تامین مالی دست یافته است.

محمد حسن اسدی تصریح کرد: در طول این مدت شهرداری شیراز با انتشار ۲ دوره اوراق مشارکت قطار شهری و ۴ دوره اوراق مشارکت مربوط به پروژه های اداری-مسکونی و پارکینگ توانسته است در مجموع ۷۷۵ میلیارد تومان اوراق مشارکت را واگذار کند.

وی شهرداری شیراز را در زمینه مهندسی و تامین مالی یک گام جلوتر از باقی شهرداری ها دانست و اظهار داشت: در حال حاضر ۲۴ پروژه در حال ساخت، بهره برداری و مرحله تکمیل است که ۷ پروژه در مناطق برخوردار و ۱۷ پروژه در مناطق کمتر برخوردار قرار دارد و این امر نشان دهنده وجود ۷۰ درصدی این پروژه ها در اینگونه مناطق است.

معاون مالی و اقتصادی شهردار شیراز خاطر نشان کرد: تاکنون موفق شده ایم از محل انتشار و فروش اوراق مشارکت،تعداد ۶ هزار و ۹۱۹ پارکینگ بسازیم که در اولین دوره و در سال ۱۳۹۰،تعداد ۲ هزار و ۶۵۵ پارکینگ، سال ۱۳۹۱ تعداد ۱ هزار و ۶۰۰ پارکینگ، سال ۱۳۹۲ تعداد یک هزار و ۹۵۴ پارکینگ و در نهایت در سال ۱۳۹۳ ساخت تعداد ۷۱۰ پارکینگ را آغاز کرده ایم که در حال اجرا است.

اسدی با اشاره به افزایش دارایی های شهرداری شیراز بیان داشت: مانده بدهی شهرداری شیراز بابت تعهدات انتشار و فروش اوراق مشارکت، تنها ۶۳۰ میلیارد تومان است.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این مراسم با اشاره به رکود اقتصادی حاکم در کشور، بیان داشت: در حال حاضر شهرداری شیراز در بیش از ۴۰۰ نقطه پروژه عمرانی فعال دارد که در جهت رفع نیازمندی های شهروندان و ارتقا جایگاه شیراز در ابعاد گوناگون در حال اجرا است.

رضا محمدیان با بیان اینکه در چند سال اخیر بودجه سالانه به صورت کاهشی تبیین شده است، گفت:بودجه سالانه اخیرا حداقل افزایش را داشته است و این در حالی است که بودجه مصوب شیراز در سال ۹۲ مبلغ ۱ هزار و ۵۶۰ میلیار تومان بوده است و در سال ۹۵ به ۳ هزار و ۵۰ میلیارد تومان افزایش داشته است که نشان از سیاست گذاری و مدیریت خوب شهرداری دارد.

وی  یکی از راه های ابتکاری جدید برای تامین مالی را اوراق مشارکت دانست و افزود: ارتقاء مناطق کمتر برخوردار شیراز یکی از اهداف ساخت بیش از ۷۰ درصد پروژه های مشارکتی است و تکلیف شورا به جذب سرمایه گذار در ارتفاعات، پارک ها و استفاده از دیگر پتانسیل های شهر شیراز است.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز یادآور شد: اکنون اغلب پیمانکاران، بخشی از مطالبات خود را از طریق بسته های تشویقی و تهاتر با املاک و عوارض دریافت می کنند.

                               

شهردار     شیراز     شهرداری     املاک        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :