موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/113653 :کد

آژانس بین المللی انرژی اتمی:

ایران تجهیزات هسته‌ای حساس را از سایت فردو حذف کرده است

  ﺳﻪشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ — ۰۰:۵۱
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -ایران تجهیزات هسته‌ای حساس را از سایت فردو حذف کرده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ادامه پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای خبر داده است.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه اعلام کرد: ایران به ضرب الاجل تعیین شده در چارچوب توافق هسته ای با قدرت های جهانی پایبند بوده و صدها دستگاه سانتریفیوژ را از تاسیسات فردو خارج و حذف کرده است.


توافق هسته ای ایران و 6 قدرت جهانی در سال 2015 میلادی اعلام می کند که در تاسیسات فردو دیگر نباید غنی سازی انجام شود ولی ایران می تواند حدود 1000 سانتریفیوژ برای سایر مصارف و استفاده ها در این تاسیسات نگهداری کند.بیانیه جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی بسیاری از دیپلمات ها مورد استقبال قرار خواهد گرفت، دیپلمات هایی که منتظر به قدرت رسیدن دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا هستند و منتظر نحوه برخورد و تعامل وی با توافق هسته ای هستند. ترامپ بارها قول داده است تا توافق هسته ای با ایران را لغو خواهد کرد.


آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: انتقال سانتریفوژها و سایر تجهیزات از فردو به سایت نظنز در مهلت ضرب الاجل تعیین شده یک ساله از زمان اجرای توافق هسته ای، یعنی 16 ژانویه سال گذشته، انجام شده است.در بیانیه آژانس آمده است: ایران سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت ها را از تاسیسات فردو حذف کرده که این اقدام مطابق با تعهدات تهران در چارچوب برجام (طرح جامع اقدام مشترک) بوده است.


تسنیم نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه نیز تایید کرده بود که این اقدام تکمیل شده است. در حالی که مراسم تحلیف ترامپ روز جمعه برگزار خواهد شد، مقام های رسمی که تحولات ایران را از نزدیک زیر نظر دارند، اعلام کرده اند که منتظر موضع ترامپ در قبال توافق هسته ای هستند.ترامپ توافق هسته ای با ایران را بدترین توافقی ارزیابی کرده که تاکنون بر سر آن مذاکره شده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :