موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/113755 :کد

سازمان عفو بین الملل؛

قوانین امنیتی جدید اتحادیۀ اروپا به ضرر مسلمانان است

  ﺳﻪشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ — ۱۹:۳۵
تعداد بازدید : ۲۸۸   
 تحلیل ایران -قوانین امنیتی جدید اتحادیۀ اروپا به ضرر مسلمانان است

سازمان عفو ​​بین‌الملل، سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد سلسله قوانین جدید ضد تروریسم که در اروپا وضع و به اجرا گذاشته شده است برای مسلمانان تبعیض آمیز بوده و منجر به گسترش ترس و ایجاد حس عدم تعلق آنها به جامعه درمیان آنها می شود.

به گزارش تحلیل ایران، پرس تی وی نوشت: این سازمان دربارۀ وضع اقدامات امنیتی طی دو سال گذشته در14 کشور عضو اتحادیۀ اروپا از جمله افزایش اختیارات و تدابیر مراقبتی هشدار داده است. در این مدت حدود 280 نفر در حملات تروریستی در فرانسه، بلژیک و آلمان کشته شده‌اند.


این حملات که عمدتاً گروه تروریستی داعش مسئولیت آن‌ها را برعهده‌گرفته است به تنش‌ها بر سر موضوع پناه‌جویان دامن زد و ضمن افزایش محبوبیت احزاب راست‌گرا موجب شده امنیت به عنوان موضوع کلیدی انتخابات آتی فرانسه، هلند و آلمان بدل شود. جولیا هال، کارشناس سازمان عفو ​​بین‌الملل در مبارزه با تروریسم و ​​نویسندۀ این گزارش گفت: «در سراسر اتحادیۀ اروپا، مسلمانان با تروریست ها برابر و یکسان دانسته می شوند». این کلیشه ها در سطح وسیعی منجر به ایجاد ترس و حس عدم تعلق در جوامع (مسلمانان و پناه‌جویان) می‌شود.»


پلیس فرانسه به دلیل برخورد خشن با پناه‌جویان مورد انتقاد قرار گرفته است.خانم هال افزود اقدامات مراقبتی «گسترده» و همچنین اختیارات جستجو، بازداشت و دستگیری مسلمانان و پناه‌جویان مانند آنچه پس از حملات تروریستی پاریس باجرا درآمد، می تواند برای هدف قرار دادن فعالان و اقلیت هایی که تهدید جدی محسوب نمی شوند مورد سوء استفاده قرار گیرد.در ۲۲ آبان سال گذشته یک رشته حملات تروریستی از جمله تیراندازی و بمب‌گذاری‌های انتحاری در پاریس انجام شد که دستکم 130 کشته بر جای گذاشت. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حملات را برعهده‌گرفته است.


عفو بین‌الملل همچنین این قانون اتحادیۀ اروپا مبنی بر مجازات کسانی که در تلاش برای پیوستن به گروهای تروریستی هستند را موردانتقاد قرار داد و اعلام کرد جمله‌بندی این قانون دارای ابهام است و این امکان وجود دارد که مورد سوءاستفاده قرار گیرد.پیش‌نویس این قانون سال گذشته در اتحادیۀ اروپا به تصویب رسید.کمیسیون اروپا این انتقاد عفو ​​بین‌الملل را وارد ندانسته و اعلام کرده است اتحادیۀ اروپا از نزدیک مراقب است که از این قانون در 28 کشور عضو، سوءاستفاده احتمالی نشود.


جولیان کینگ، کمیسر امنیت اتحادیۀ اروپا در پیامی توییتری نوشت با این گزارش که حقوق اساسی افراد نباید در معرض خطر قرار گیرد موافق است. این حقوق «چیزی است که مورد حملۀ تروریست‌ها قرار می‌گیرد.»عفو بین‌الملل افزود این اقدامات سخت‌گیرانه باعث شده فضا برای آزادی بیان کاسته شود و اقلیت‌های مسلمان و پناه‌جو مجبور به عذرخواهی بی‌دلیل شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :