موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/113840 :کد

علی شمخانی

آمریکا درمدیریت و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت

  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۴
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -آمریکا درمدیریت و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: به دلیل مخالفت ایران با مشارکت آمریکا در اجلاس آستانه، هیچ‌گونه دعوت مشترکی برای حضور آمریکا از سوی سه کشور مبتکر برگزاری اجلاس به عمل نیامده است.

به گزارش تحلیل ایران ، علی شمخانی با اشاره به سوابق بدعهدی و ناکارآمدی آمریکا برای برقراری آتش‌بس و هدایت طرفین درگیری در سوریه به سمت گفت‌وگو اظهار داشت: هیچ دلیلی برای مشارکت آمریکا در مدیریت، راهبری و هدایت ابتکارات سیاسی جاری در بحران سوریه وجود نداشته و ایفای نقش این کشور در اجلاس آستانه نیز کاملا منتفی است.

شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوانی کشوری که اصلی‌ترین نقش را در پشتیبانی از دولت قانونی سوریه در مبارزه با تروریسم داشته است در فرآیندهای سیاسی از جمله اجلاس آستانه نیز حضوری پررنگ و فعال خواهد داشت.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به برخی اخبار منتشر شده پیرامون دعوت از آمریکا برای حضور در اجلاس آستانه خاطرنشان کرد:  به طور قطع آمریکا در فرایند گفت‌وگوها و جمع‌بندی نتایج اجلاس آستانه نقشی نخواهد داشت و احتمال دعوت کشور میزبان از آمریکا به عنوان ناظر در اجلاس وجود دارد.


شمخانی با اشاره به ترکیب گروه‌های سوری که در این اجلاس حضور خواهند یافت افزود: تنها مسلحینی که توافق آتش بس را امضاء کرده و تعهد خود را به گفت‌وگوهای سوری-سوری اعلام کرده اند به همراه نماینده سازمان ملل متحد در اجلاس آستانه دعوت شده اند.


بر اساس برنامه اعلام شده، نشست آستانه در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه جاری در قزاقستان تحت نظارت ایران، روسیه و ترکیه  برگزار می‌ گردد.

ایسنا نوشت : این اجلاس با محوریت برگزاری گفت‌وگوهای سوری-سوری با مشارکت دولت و مسلحین سوریه و با هدف فراهم کردن مقدمات حل سیاسی بحران در این کشور انجام می‌شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :