موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/113842 :کد

دکتر ولایتی

ولایتی: ایران با حضور آمریکا در مذاکرات «آستانه» به شدت مخالف است

  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۷
تعداد بازدید : ۳۴۹   
 تحلیل ایران -ولایتی: ایران با حضور آمریکا در مذاکرات «آستانه» به شدت مخالف است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش آمریکا در تجهیز تروریست ها در سوریه تاکید کرد: ایران با حضور آمریکا در مذاکرات صلح «آستانه» به شدت مخالف است.

به گزارش تحلیل ایران ، علی اکبر ولایتی صبح امروز در دیدار با عماد خمیس نخست وزیر جمهوری عربی سوریه که به تهران سفر کرده است، با تشکر از حضور وی در ایران و تاکید بر گسترش روابط همه جانبه بین دو کشور و با اشاره به توافق های صورت گرفته در این سفر اظهارداشت: مهم این است که دو طرف پیگیری کنند که این توافقها به طور کامل اجرایی شود.

وی ادامه داد: لازم است پیروزی های اخیر در حلب را به دولت و ملت سوریه و متحدان آنها که ایران نیز یکی از آنها است، به شما و خودمان تبریک بگویم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آتش بس قدم مثبتی است، به شرط آنکه فرصتی برای بازسازی تروریست ها فراهم نکند.

ولایتی گفت: مذاکراتی که قرار است در شهر «آستانه» انجام شود، حاصل پیروزی های دولت و ملت سوریه و متحدان آنها است؛ طوری نباشد که کسانی که در تجهیز تروریست ها نقش داشته اند و در میدان جنگ شکست خورده اند، حالا صحنه را آماده ببینند که در عرصه سیاسی بهره برداری خودشان را بکنند.

وی تصریح کرد: در راس اینها، آمریکا است که از ابتدای بحران سوریه بر ساقط کردن دولت قانونی این کشور، روی کار آوردن یک دولت مزدور در دمشق تاکید داشت، اما حالا به دنبال حضور در مذاکرات صلح «آستانه» هستند که جمهوری اسلامی ایران به شدت با این مسئله مخالف است.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان افزود: اگر این روال پیش برود، این نگرانی وجود دارد که فردا عربستان سعودی و قطر نیز به حضور در صحنه مذاکرات سیاسی را داشته باشند، در حالی که آنها در ایجاد و تجهیز تروریست ها نقش داشته اند.

ولایتی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه اجلاس «آستانه» به دولت سوریه برای برداشتن قدم بلندی در جهت صلح کمک کند، تاکید کرد: این صلح باید همراه با عزت و قدرت باشد، چرا که در حال حاضر ملت و دولت سوریه در موضع عزت و قدرت هستند.

جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به سوریه در دوران بازسازی است

وی در ادامه با بیان اینکه بعد از مرحله جنگ و خرابی های گسترده، مرحله بازسازی شروع می شود، خاطرنشان کرد: این مرحله نیز بسیار سخت و سنگین است و مسئولیت آن بر دوش شما و وزرای همکارتان است.

وی تصریح کرد: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران همانطور که تاکنون با شما همراه بوده، در آینده نیز در قالب این توافقات دو جانبه، در کنار شما خواهد بود؛ ما هر اقدامی که لازم باشد در جهت اجرایی شدن توافقات انجام می دهیم و از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

تنها مردم سوریه می توانند درباره آینده خود تصمیم بگیرند

وی تاکید کرد: امیدواریم صلحی همراه با حفظ تمامیت ارضی و امنیت سوریه شکل بگیرد و معتقدیم تنها مردم سوریه می توانند درباره آینده خود تصمیم بگیرند نه قدرت های خارجی.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رابطه ایران و سوریه نقش اساسی بر حفظ خط مقاومت دارد، اظهارداشت: به همین دلیل است که در این میان رژیم صهیونیستی وقتی احساس می کند که عوامل آنها در داخل سوریه در حال ضعیف شدن هستند، به منطقه ای در دمشق یا اطراف آن حمله هوایی می کند.

مهر نوشت : ولایتی در پایان با تشکر مجدد از سفر نخست وزیر سوریه به تهران برای وی و همراهانش آرزوی موفقیت کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :